Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere ismi pek yabancı gelmeyen ama çalışma mantığını çoğumuzun bilmediği  bir sistemden bahsetmek istedim.  Tom Preston-Werner tarafından geliştirilmiş olan bir  sistem olan Gravatar, WordPress’in çatı şirketi olan Automattic  şirketine bağlı bir  servis. Yani WordPress’in  kardeşi de diyebiliriz. 

Gravatar Nedir  ve ne işe yarar?

Websitesi  sahiplerinin en çok önem vermek zorunda oldukları bir konu da elbetteki sitenin içeriği ile beraber  sitenin görünüşüdür.  Özellikle  yorum  bölgesinde yorum yapan kişilerin ismi anonim ve profil resmi de olmayınca  ne siteye  ne de  yapılan yorumlara  pek itimat  etmiyorum açıkçası.  Gravatar  hizmeti  burada devreye  girerek kişilerin gerçek fotoğrafını yada kişilerin profil fotoğrafı olarak kullanığı görseli, kişinin yorum yaptığı bütün sitelerde resminin görünmesini sağlayan bir hizmettir. Düşünsenize  alan adı farklı, site içeriği farklı binlerce  siteye  yorum yapıyorsunuz ve herhangi  bir  resim yüklemeden yorum yaptığınız  bütün sitelerde  profil fotoğrafınız  çıkıyor kimlik  bilgisi  gibi, adeta  ben buradayım dermiş  gibi   bir  havası var. Evet bu servisin tam olarak yaptığı bu.

Bir  sosyal medya  hizmeti olmayan bu  sisteme bir defa üye olup fotoğrafınızı  yüklediğiniz zaman  Gravatar  destekli  sitelerin hangisinde yorum yaparsanız anında isminizin yanında da profil resminiz  görünür. Üyeliği  olmayan kişiler de yorum yaptığında  site sahibinin belirlemiş olduğu varsayılan fotoğraf kişinin profil fotoğrafı olarak görünür. Dünya’da en çok  kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress’in de desteklediği  ve site kurulumunda  yüklü olarak geldiği için uğrayacağınız  her  yerde  resim  sıkıntısı  çekmeden rahatlıkla yorum yapabilirsiniz. Yorumlarda  fotoğrafınızın görünmesi  için yorum formundaki  mail  adresi  bölümüne mailinizi  doğru olarak girmeniz  önemli. Çünkü  sistem sizi mail adresinizden tanır ve gerekli resmi gösterir.

Gravatar’a Nasıl üye olunur ?

Buradaki linke tıklayarak hemen üyelik işlemlerine başlayabilirsiniz. Alttaki  resimde e-posta, kullanıcı  adı ve parola  bölümlerini  dilediğiniz  gibi  doldurdun. Kravatar yazığıma  bakmayın, kafiyeli olsun diye  öyle yazdım ama kabul etmedi. Benimkinde kırmızı  oldu  diye siz de neden kırmızı  olmuyor  diye zorlamayın. Çünkü kırmızı yazıyla hata vermesi bizim yaptığımız  hataya verilmiş  bir uyarı bir kere 🙂 Kırmızı uyarı veriyorsa kullanıcı adını başkası almıştır  mutlaka. Biz de  bu durumda başka bir  kullanıcı adı seçmek zorunda kalıyoruz.

Bütün bilgileri doldurduktan sonra Sign up butonuna  bastığımızda yapmamız gerekenler  bitmiş olmuyor tabi ki. İşlemin sonunda  bir cilt  kitap kadar okumamız  gereken yazı var. İşin bu kısmı  şaka tabi ki  ama ilk defa bir siteye  üye olurken bu kadar yazı ile karşılaşıyorum doğrusu.  Yok  spam klasörüymüş, yok alet çantasıymış, falanca, filanca bizim gönderdiğimiz  linki  bulana kadar her yeri arayın, bulmazsanız  o zaman bize geri dönüş yapın.  Sanki herkes ömründe ilk defa e-posta doğrulaması aşamasına giriyor.  Neyse siz  alttaki resim gibi bir  sayfa görürseniz  posta kutunuza  koşun ve sistemin size yolladığı bir ileti varsa  içindeki linki tıklayın.

Gelen gönderideki  gönderen ismi sizi şaşırtabilir biraz. Gravatar yerine WordPress yazıyor. Sanırım biri  kız kardeş diğer  de abi oluyor. Yakın ilişkilerde  konuşmalar  abi denetiminden geçiyor. Ebeveyn denetimleri dedikleri bu olsa gerek. Gönderideki Activate Account yazan yere tıkladığınızda hesabınız  aktif  olacak.   Hemen orada yazan Sign in yazısına tıklayıp  sonraki sayfada Add new image diyerek kameranızdan, bilgisayarınızdan, url adresinden yada geçmişte yüklemiş olduğunuz resimlerden profil fotoğrafı seçebileceğiniz sayfada karizmatik resminizi  yükleyebilirsiniz. Ayrıca üstteki menüden My Profile linkine tıklayarak önemli kişisel bilgilerinizi ekleyebileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz.  Bu sistem hakkında  benim anlatacaklarım bu kadar. Sizde denemek istiyorsanız  hemen üye olup resminizi yükledikten sonra  bu  yazıya  yorum  atabilirsiniz. Karizmatik resminiz  anında  yorum kısmında  görünecektir. Ayrıca her karizmatik resim yükleyip yorum yapana da sınırsız  like benden 🙂


Etiketler:
Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz