adsense kazancım neden az

Aslında buradan oturup aylık raporlara  baktığımda  Adsense  o kadar  da az kazandırmıyor. Kimilerine göre Adsense çok az  kazandırıyor kimilerine göre de normal kazandırıyor. Çok şükür şu ana kadar herhangi bir yerde Adsense  çok kazandırıyor  diye bir kelime ile karşılaşmadım. Herkesin Adsense’den en çok şikayet  ettiği konu bu. Alakalı olan hangi foruma hangi kategoriye baksam herkesin yaptığı yorum bu “Neden az kazanıyorum ?”

Bu sorunun belli başlı sebepleri var elbette. Ayrıca  bu yazıyı yazarken de  kendi  düşüncelerimi doğrulamak amacıyla  geçmişteki olayları da  inceleyip eklemeye çalışıyorum. Geçmişten kastım Türk Lirasının değiştiği  zamanlar yani  koskocaman altı tane sıfırın atıldığı tarih 31 Ocak 2005. O zamanlar Dolar  ve Türk Lirası arasında oldukça az  bir fark vardı. Milyondan Lira  olmuştu ve bir  günde  dünyanın en değerli para birimleri sıralamasında oldukça  üst seviyeye çıkmıştı. O zamanlar Adsense iyice yaygınlaşmıştı ve her önüne gelen web sitesi açıyordu. Hala da  devam ediyor tabi. O zamanlar Dolar üzeri ne paralar kazanırdık demiyeceğim çünkü kazanmıyordum ve hiçbir zaman da kazanmadım :=)

Eğer  forumları yada alakalı başlıkları ararsanız eskiden bu kadar ziyaretçiye şu kadar verirdi neden şimdi çok az kazandırıyor gibisinden bir  sürü yazı ile karşılaşacaksınız. İngilizce  içeriklerin Türkçe  içeriklerden daha çok kazandığını hepimiz  biliyoruz  elbette. Hatta sırf bunun için İngilizce  içerikli siteler  açan birçok  kişi de var.

İngilizce siteler neden daha çok kazandırıyor ? 

Her  ülkenin para  değeri  farklı olduğu gibi her ülkedeki ekonomi de farklıdır. Örnek veriyorum Türkiye’de bir  memur 1000$ maaş alır, İngiltere’deki memur 2000$  maaş  alır, Tayland’daki memur 100$  alır. Paranın azlığına ve çokluğuna baktığınız  zaman  asya  ülkelerindeki insanlar nasıl karınlarını doyuruyor  diye kendi kendinize  söylenebilirsiniz elbette. Ama durum görüldüğü gibi değil. Zamanında (atıyorum) 1$  100 TL  ile eşit  değer  sahip iken bizim yediğimiz içtiğimiz  aynıydı.

Türk lirasından sıfırlar düşünce de  yediğimiz içtiğimiz  aynı oldu. Hatta  biraz daha azaldı desem yeridir. Elbette ki değişiklikler oldu hayatımızda. Mesela  bir  araba  almak daha herkes için daha kolay oldu, Bir uçak bileti alıp yurt dışı seyahatine çıkmak ta daha kolay oldu. Geçen sene asya ülkelerine uçak  biletinin 800 TL’ye kadar  düştüğünü bile hatırlıyorum. Bu sene bir uçak biletini 6 ay öncesinden alırsanız eğer en az 1500-1600 TL değerindedir. Geçen sene 100$ 130-150TL  arasında  gidip gelirken an itibari  ile 100$ 218TL  ile aynı değere sahip. Bu demek oluyor ki eğer  Dolar aynı hızda yükselir ise 5 sene sonra  kolay kolay her önüne gelen yurt dışı tatiline çıkamayacak ve kolay kolay her önüne gelen bir otomobil alamayacak.

Bir zamanlar  hatırlayanlar  bilirler Rusların tatil için en çok tercih ettikleri ülkelerin başında Türkiye gelirdi. Sebebi  onlara  göre her şey ucuzdu. Nasıl ki asya ülkelerindeki insanlar batıya  kolay bir şekilde tatile çıkamıyorlarsa 5 sene sonra bizim için de  öyle olacak gibi  görünüyor. Umarım bu şekilde  devam etmez.

İngilizce içerikli siteler de  bunun gibidir. Eğer  Filipince  yada Tayca bir web siteniz olursa  şu an kazandığınız  kadarını bile kazanamazsınız. Tahminime  göre (yanılıyor olabilirim)  en çok ingilizce websitesi açan ülke Hindistan. Hindistanlı birisi  Hintçe bir  web sitesi  açarsa  ve Adsense reklamlarını kullanırsa eğer sitesinin  ülkesinin para değerine göre reklam alacağını bilir ve hiç kazanmayacağını da  bilir. En çok İngilizce web sitesi açan ve İngilizce içerik arayan ülkelerden birisi de Hindistandır. En çok ziyaret edilen İngilizce sitelerin Alexa değerlerine bakarsanız  eğer  en çok ziyaret edilen ülkeler arasında Hindistanı da görebilirsiniz.

Başta örnek olarak memur maaşlarını örnek gösterdik. Şirketlerin reklama  harcayabileceği bütçeleri de  bunun gibidiri. Google Adsense  her ülkeden eşit şekilde reklam parası almaya çalışsaydı eğer  emin olun Türkiye’den hiç kimse Adsense’ye reklam vermezdi. Adsensen’nin kazanabilmesi için öncelikle  firmalara kazandırması gerekiyor. Eğer  verdiğim reklam parasının iki katını kazanmıyorsam en kötü ihtimal bir katını kazanmıyorsam neden reklam yapıyorum ?  Google’de  bunu  en başından beri biliyor ve buna göre hareket ediyor.

Peki böyle  devam ederse  eğer Adsense kazancım daha da düşer mi ? 

Dolar  aynı şekilde  yükselmeye devam ederse   eğer web site sahiplerinin Adsense’den kazanacağı paralar da düşmeye devam edecek. Para  olarak belki elimize  aynı miktar geçer  ama 5 sene sonraki paranın değeri de bugünkü para ile aynı olmayacak. Yabancı firmalara tık başı 5$ verirken yerli firmalar tık başı 1$’den belki de 0,20$’ye  düşecekler. bu paranın %68’i bize geri kalanının da Google Amcaya gittiğini hesap edersek eğer pek bir şey kazanmış olamayacağız. Türk Lirası olarak  yine cebimize  aynı para geçecek elbette. Bu günkü 1$  ile beş sene sonraki 0,20$’ın Türk Lirası değeri  aynı olacak.

Aslında dönüp  baktığımızda  Türk Lirası olarak cebimize giren para aşağı yukarı aynı ama dolar üzerinden hesap edince  cebimize giren parada değişiklik oluyor. Yani anlayacağınız  1$ = 100 Tl değerinde  olduğu zamanlarda yediğimiz içtiğimiz nasıl aynıysa dolar üzerinden Adsense kazancımızı hesap ettiğimiz zaman yine yediğimiz içtiğimiz arasında pek fark olmayacak.

Reklam tıklaması çok ama kazandığım para çok az neden ? 

Eğer  bir  Adwords hesabı açıp sistemden herhangi bir kelimenin aylık ne kadar arattırıldığına bakarsanız kelimenin aylık arama sayısının yanında reklam TBM değerini de  görürsünüz. Reklam TBM değeri yüksek olan kelimeler vardır ve düşük olan hatta hiç kazandırmayan kelimeler de vardır beraberinde. Reklam TBM değeri en yüksek olan kelimeler reklam verenlerden en çok rağbet gören kelimelerdir. Reklam TBM değeri yüksek olan bir kelimeden sitenize  ziyaretçi gelir ise ve ziyaretçi reklamlarınıza tıklarsa eğer o reklamlardan iyi para kazanabilirsiniz.

Şunu unutmayın ki her yerde var olan herkesin eline kolaylıkla geçebilecek olan herhangi bir şeyin değeri de o kadar düşüktür. Kaliteli içerik her yerde  bulunmaz. Nasıl ki altın az  olduğu için değeri yüksek ise demir de demir de çok olduğu için orantılı olarak değeri düşüktür. Kaliteli içerikleri altın olarak hesaplayın ve  kopyala yapıştır  tarzı her sitede olan makaleleri kelimeleri de  demir olarak düşünün. Hangisine  yöneleceğinize de buradan bir karar verin.

Merak ettiğimden dolayhı Adwords hesabından jQuery kelimesinin aylık  kaç defa arattırıldığına bakmıştım bir defasında. Ayrıca beraberinde  en çok arattırılan birkaç tane de benzer kelime karşıma çıkmıştı. Her kelimenin yanında reklam değeri de ayrıca vardı. Listedekiler arasında en değerli olanı jQuery slideshow kelimesiydi. jQuery Slideshow olmasının sebebi sanırım premium satılan Slideshow  uygulamalarının bir hayli fazla olması ve ücretsiz olan jQuery Slideshow uygulamalarının tam anlamıyla herkesin ihtiyaçlarını karşılamamasıydı. İnternetin altını üstüne getirmeme rağmen Slideshow ve Slider eklentilerinden 100 tane zor tamamlayabilmiştim. Zaten yarısından fazlası da herkesin ihtiyacını karşılayacak türden uygulamalar değildi. Bu sadece bir örnek. bunun gibi  daha bir çok örneği var.

Ssk sorgulama, Tc kimlik no sorgulama gibi  kelimeler  sizlerin de  bildiği gibi bir hayli fazla. Bunu bilen webmaster arkadaşlarımızın çoğu bu tarz web siteleri açıyorlar. Ziyaretçi çok o kadarda para kazanırız misali. Her yerde olan demirdir kazandırmaz.

Reklamlarım neden  çok tıklanmıyor ? 

Bu soru ve reklam yerleşimleri hakkında detaylı bir yazı yazmıştım. Zaten o yazıyı yazarken böyle bir yazı yazmak aklıma gelmişti ama  o yazıyı yazarken bir  konuyu atlamıştım. Hazır sırası gelmişken  unuttuğum konuya da değineyim biraz. Eğer  reklamlarınızın tıklanmasını istiyorsanız doğru reklam yerleşimleri yapmanız  gerekiyor. Google Adsense bloğu  dahil  hemen hemen her yerde  en çok kazandıran reklam yerleşimleri hakkında  bilgiler veriliyor. Ben size  en az kazandıran reklam alanlarını önce söylemek istiyorum. Birinci  sırada banner dediğimiz  web sitenin en üstündeki maskotun olduğu bölümün sağ tarafı  en az tıklanan reklam alanıdır.  İkinci olarak en az tıklanan reklam alanı ise  web sitenin sağ ve sol tarafları yani sidebar  bölümü oluyor. O kadar az tıklanma oranı var ki  inanın oraya reklam yerleştirmeye bile değmiyor.

Sidebar bölümünden başka şekilde faydalanmanız sizin açınızdan daha karlı  bir  yoldur. Özellikle  125×125 reklam alanlarına  sponsor  bulmanız  en iyi  yoldur. Buradaki yazıda 125×125 reklam alanları için  nasıl sponsor bulacağınızı  az çok anlattım. İsterseniz bir göz gezdirin. Bunca zamandır  web sitemin sidebar  bölümü hep boş kalmıştı ve hala da  adam akıllı reklam var diyemem. Bir tanesi Elegant  temalarının banneri diğerinin de kime ait olduğunu biliyorsunuz. Maksat Adhood’da biraz para kazansın diye  onunda  bir tane reklamını ekledim şimdilik. Adhood reklam  sistemi nasıldır, iyi para kazandırır mı, güvenli mi  gibi  soruların cevaplarını  burada size veremeyeceğim. Bir seneden fazla  Adhood hesabım olmasına rağmen  hiç reklamlarını yerleştirmedim. Bu yüzden herhangi bir şey anlatamam. Ayrıca Elegant temaları da sırf süs olsunlar  diye duruyorlar orada. Sadece arama kutusu vardı sidebar bölümünde.

En az tıklanan reklam alanlarını söyledik ve sıra geldi en çok kazandıran reklam alanlarına. Yazının ortası en çok kazandıran reklam alanı derler. İkinci olarak ta yazının en üstü  en çok tıklanan reklam alanlarıdır derler. Tamamen doğru bir tespittir. Aşağı yukarı yazı ortasındaki reklam ve yazı üstündeki reklam tıklanması birbirine  yakındır. Ama yazı ortası daha fazla kazandırır.

Gelelim en son bölüme Adsense neden çok az kazandırıyor ? 

Benim hesaplarıma göre Adsense gayet iyi kazandıran bir  reklam ağı. Zaten Adsense’den daha iyi kazandıran bir reklam ağının olmadığını da  herkes  bilir. Alexa dünya sıralaması ilk 100.000’de olan web sitelerinin tamamı Adsense üzerinden aylık düzenli bir miktar para elde ederler. Ne kadar kazandıklarını  bilmiyorum tam olarak ve hepsinin kazancı da aynı değildir site içerikleri farklı olduğundan dolayı. Bazı web sitelerin Reklam TBM değeri düşük olur bazılarının da  Reklam TBM değeri yüksek olur. Bu tamamen site içeriğine bağlı bir  durumdur. Günlük tekil ziyaretçi  sayım oldukça düşük olduğu için aylık bazda ara sıra raporlara baktığım oluyor. Günlük raporlardan hesap yapmak mümkün değil. Zaten günde  500 civarı bir ziyaretçi trafiğim var.  Çok merak eden arkadaşlar olur diye  biraz bundan da bahsedelim sadece birazcık. Sitenizdeki günlük tekil ziyaretçi sayısı 10.000 civarı olursa iyi para kazanırsınız. Tamam  bu ziyaretçi sayısı  ile emekli olmayacaksınız ama ailenize biraz daha fazla zaman ayırabileceksiniz. Abi ne yaptın 10.000’miş demeyin.  Günlük 10.000 ziyaretçisi olmayan siteye site demiyorlar  bu zamanda :=)

Kim bilir ? Belki gün gelir emekli de oldunuz web sitenizden. Şimdi benim düşündüğüm tek bir şey var buraya kadar | 1502 kelimelik bir makale oldu. Elbette bu yazıyı başından sonuna kadar okuyacaklar olduğu gibi okumayacaklar da olacak. Umarım sizleri  zaman kaybına uğratmadım. Bu arada bazı cümleleri de  birbirine bağlayamadığımı yeni fark ettim.  Anlamsız cümleler için kusuruma bakmayın. Dilim döndüğünce  kendi düşüncelerimi sizlere aktarmaya çalıştım.

Herkese bol kazançlar.


Etiketler:
Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz

  1. caner dedi ki:

    Ben daha yeni onay aldım hiç kazanmıyorum inşallah ilerleyen süreçte düzelecek.

  2. Google Fan dedi ki:

    Faydalı bir yazı. Teşekkürler!

  3. Hls dedi ki:

    Şimdi sen diyorsun ki al koskoca siteyi baştan ingilizceye çevir, tamam çevirmesine çevirelim de kim okuyacak o biz daha türkçeyi bile tam bilmiyoruz :=)

  4. Adsense az kazandırıyorsa iyi bir siten yok benim gibi bu kadar basit:))