AggregateRating – Yıldızlı sonuçlar

By

sorgular

Aslında böyle bir konuyu yazmadan önce kendi sitemde bu konuda başarılı olmam gerekirdi. Sırf bu konuyu denemek amacıyla arama sonuçlarında resmimin görünmesini de bir süreliğine engellemiş bulunuyorum. Google’nin yapısal veri test aracında denediğim zamanlarda eğer konuya yıldız eklenmemiş ise yazar profili görünüyordu ve eğer yıldız eklenmiş ise de yazar profili yerine yıldızlar görünüyordu. Şu ana kadar anladığım kadarıyla hem resmi hemde yıldızı bir arada göstermiyor. Belki bu konuda yanılıyor olabilirim ancak  bu güne kadar denediğim aramalarda da hem resim hem de yıldıza aynı anda rastlayamadım. Bu yüzden bir kaç günlüğüne profilimin görünmesini engelledim.

Bir ara WordPress Seo Ultimate eklentisinin “Rich Snippet”  özelliğini kullanarak da yazılarıma kendim oy vermişliğim olmuştu ancak bu oyu kullanıcılar göremiyordu ve sadece arama motorları için ayarlanmıştı. Yine Google’nin destek sitesinde okuduğum bir diğer açıklamada “kullanıcıların göremediklerini arama sonuçlarında göstermeyiz” yazısını okuduktan sonra bundan da vazgeçmiştim. Arama sonuçlarında yıldız çıkmamasının bir diğer sebebi de bütün yazıların en az 1 defa oylanmış olması gerekiyor diye tahmin ediyorum. Bu sadece benim kendimce tahmin ettiğim bir olasılık ve henüz bunu da garantilemiş değilim.

Sitenin görünecek şeklini belirleyen bazı Google algoritmaları muhtemelen vardır ve bu algoritmalar kullanıcılara sonuçları en iyi şekilde göstermeye yararlar. Biz üç kağıtçılık yapıp  her yerde yakışıklı çıkmak için uğraşıyor olsak da Google amca buna kesinlikle izin vermiyor.

Manuel yani elle isterseniz kaynak kodlarının içine Schema.org sitesinin AggregateRating özelliğini kullanarak yazılara veya sitenin herhangi bir yerine yıldız kodu ekleyebiliriz. Ayrıca bu kodu kullanarak yapısal veri test aracı ile  sitemizi test ettiğimizde yıldızlı olarak görünebilir.

Yıldız görünmesini sağlayan kod :

<div style="display: none;" itemprop="aggregateRating" itemscope itemtype="http://schema.org/AggregateRating">
   <meta itemprop="bestRating" content="5" />
   <meta itemprop="ratingValue" content="4.88" />
   <meta itemprop="ratingCount" content="24" />
</div>

Tabi bu kodlar kendi başına bir işe yaramazlar. Beraberinde içeriğin makale olduğunu da arama motorlarına ispatlamamız gerekiyor. Bunu da Schema.org sitesinin Article özelliğini kullanarak yapmamız gerekiyor. Hem AggregateRating hem de Article  özelliklerinin konuya eklenmiş olması şarttır. Bu iki özelliği herhangi bir sayfaya ekleyerek de test aracını kandırabilmemiz mümkün ama site görünürlüğünde herhangi bir değişiklik olmaz.
<div id="post-ratings" class="post-ratings" itemscope itemtype="http://schema.org/Article">
  <meta itemprop="name" content="Konu basligi" />
  <meta itemprop="description" content="konu aciklamasi" />
  <meta itemprop="url" content="konu url adresi" />
  <div style="display: none;" itemprop="aggregateRating" itemscope itemtype="http://schema.org/AggregateRating">
    <meta itemprop="bestRating" content="5" /> <!-- en yuksek oy -->
    <meta itemprop="ratingValue" content="4.88" /> <!-- oy ortalamasi -->
    <meta itemprop="ratingCount" content="24" /> <!-- oylama sayisi --> 
  </div>
</div>

Sırf bu konuyu anlatmak için biraz acele ederek sitedeki çok önemli sayılabilecek konuların tamamına kendim 15-25 defa oy verdim. Her seferinde farklı olarak 1 oy, 2, oy veya 5 oy değeri verdim. Gerçi bunu tespit edebilmesi mümkün değil ama ne olur ne olmaz diye biraz acele etmeye çalıştım. Ancak hala konuların 90% oranı oylanmamış durumda. Sanırım bu oran da site görünürlüğünü etkileyen bir faktördür diye düşünüyorum.

Bütün işlemleri doğru bir şekilde tamamladıktan sonra site görünümünde fotoğraf çıkması 2 günü bulmuştu. Fotoğrafı kaldırmamın ardından henüz 1 gün geçmemiş olması da hala yıldızlı olarak görünmüyor olmamın bir sebebi olabilir. En fazla 1 hafta bekledikten sonra sonuçlar değişmediği taktirde tekrar fotoğrafın görünmesini sağlayıp sonucu da burada bildireceğim tekrardan.

Buraya kadar anlattıklarımız olası ihtimaller ve manuel olarak (kandırarak) AggregateRating kodunun eklenmesi hakkındaydı. WordPress kullanıcısı isek eğer ziyaretçilere gerçek bir oylama deneyimi sağlayabilmemiz için kullanabileceğimiz bazı eklentiler bulunuyor. Genel olarak ücretli olsalar da ücretsiz olup çok iyi özelliklere sahip olanları da mevcuttur. Şu anda benim kullandığım WordPress WP-PostRatings eklentisi de bunlardan biridir. Dil desteği sayesinde kolay bir şekilde Türkçe’ye çevirebilmeniz de ayrıca mümkündür.

WordPress WP-PostRatings eklentisinin kullanımı ve Türkçe çevirisi:

WP-PostRatings eklentisini indirdikten sonra ftp üzerinden plugin dizinine yükleyin ve yönetim panelinizden etkinleştirin veya kısa yoldan Eklentiler >> Yeni Ekle sekmesinden WP-PostRatings yazıp en üstte çıkan sonucu kısa yoldan yükleyip kurabilirsiniz. Etkinleştirdikten sonra yönetim panelinizin sol tarafındaki menüsüne aşağıdaki resimdeki gibi yeni bir sekme eklenecektir.

wordpress WP-PostRatings eklentisi

Gerçi ben Türkçe dil dosyası yüklediğimden dolayı bende başlık Puanlamalar şeklinde görünüyor. Kendim hazırlamamıştım bu dil dosyasını ve tam olarak nereden indirdiğimi de hatırlamıyorum şimdilik. Eğer isteyenler olursa tabi ki linki bulup paylaşmam gerekiyor 🙂

WP-PostRatings ile kullanabileceğiniz 14 tane şablon bulunuyor. Ben stars şablonunu seçip kullanıyorum. Diğerlerini denemedim ancak sanırım her şablon için ayrı ayrı Türkçe’ye çevirme işlemi yapmamız gerekiyor. Bu yüzden kullandığım stars şablonunun dil seçeneğini bu yazıda paylaşacağım sizlere. Puanlamalar sekmesinin 2. linkine tıklayarak kullanmak istediğiniz şablonu seçebilirsiniz.

şablonlar

Her oy için ayrı bir puan ortalaması verebilir, kullanıcıların tek bir defa oy verebilmesi için de kısıtlama yapabilmenizi sağlayan özellikleri seçebilirsiniz. Günlük tutma, ip adresi kaydetme, tarayıcı çerezi ile günlük tutma veya bunların hiçbirini seçmeyerek en üstte olan seçeneği seçerek her sayfa yenilenmesinde oy verilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kimlerin oy verebileceğini (üyeler, ziyaretçiler)  de belirlemeniz mümkündür. Üyelere ve ziyaretçilere seçenekleri isterseniz ikisinden birine veya her ikisine izin verebilirsiniz oylama yapabilmeleri için.

oylama yetkisi

Puanlamalar sekmesinin üçüncü linkinde de seçmiş olduğunuz şablonun dilini değiştireceğiniz bölümler bulunuyor. Üçüncü sekmedeki kutuları tek tek tıklayarak aşağıdaki kodlar ile değiştirin.

Birinci kutu:

%RATINGS_IMAGES_VOTE% (<strong>%RATINGS_USERS%</strong> Kişi oy verdi, %RATINGS_MAX% üzerinden ortalama puan: <strong>%RATINGS_AVERAGE%.</strong> Bu yazıya oy vermek ister misiniz?:(( <strong></strong>)<br />%RATINGS_TEXT%

 İkinci kutu:
%RATINGS_IMAGES% (<em><strong>%RATINGS_USERS%</strong> Kişi oy verdi, %RATINGS_MAX% üzerinden ortalama puan: <strong>%RATINGS_AVERAGE%.</strong><strong> Verdiğiniz oy için teşekkürler. :)) </strong></em>)

 Dördüncü kutu:
%RATINGS_IMAGES_VOTE% (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)<br />%RATINGS_TEXT%

Bu kutular herkese oylama izni verdiğiniz dil seçeneklerini içerir. Diğer kutularda eğer herkese oylama izni vermemiş iseniz onları da Türkçe’ye çevirmeniz gerekiyor.  Bu kadar 🙂

Son olarak bu özelliğin sıralamaya etki edip etmeyeceğini merak edenler olabilir diye bunun için de bir açıklama yapayım. Aramalarda profil fotoğrafı görünmeden önce konularımın tıklanma oranı ortalaması 10% oranındaydı. Her 100 aramadan 10 tanesine tıklanıyordu. Fotoğraf çıktıktan sonra da bu değişmedi. Ama yıldızlı çıkması eminim daha etkilidir. Çoğu zaman parlak yıldızları 2. veya 3. sırada gördüğümde 1. sıradakine değil parlayanları tıklardım. Eminim bu herkes için geçerlidir.

Bu konuda anlatacaklarımız bu kadar. Hepinize bol hitler dilerim.67 Comments
 1. Kumsal Nakliyat 2 years ago
  Reply

  Evden eve nakliyat istanbul 🙂

 2. mehmet 3 years ago
  Reply

  Merhabalar, eklentiyi 2 yıldır kullanıyorum. Son zamanlar da sabit sayfadaki yıldızlar google aramalarda çıkarken kategori sayfaları yıldızlarını kaybetmiş görünüyor. Sebebi ve çözümü hakkında bilginiz var mı?
  İyi çalışmalar.

 3. ufuk 3 years ago
  Reply

  Bloğunuzu yıllardır takip ediyorum. Gerçekten çok başarılı bir eğitmensiniz. Siteme yıldızları ekledim ancak sadece site:siteadi.com diye aratınca çıkıyor normal aramalarda çıkmıyor yıldızlar sebebi nedir ? Çok teşekkürler.

  • Ali 3 years ago
   Reply

   Sitenizi incelemek isterdim ama yoruma eklemediğinizden dolayı inceleyemedim üstüne isminiz ile bağlantılı olabilecek sonuçları araştırıp incelemeye çalışmama rağmen kesin olmasa da birkaç site buldum ve sizin siteniz olmadığını varsayıyorum :>. Şahsen ben bir yazı yayınladıktan sonra kendim yazının kalitesine ve hakettiği değere göre (itiraftır) aşağı yukarı bir yıldız oylaması yaparım herkesten önce ve ardından da Google Add Url aracını kullanarak sitemi hızlı bir şekilde Google amcaya gönderip çıkan sonuca bakarım. Bu güne kadar yayınladığım yazıların yıldızlı görünmesinden 100% olumlu sonuç aldım ve aksi bir durum ile hiç karşılaşmadım.

   Sizin durumunuzu olasılıklarla değerlendirmek gerekirse R10.net sitesinde açmış olduğunuz konuları (burada siz olduğunuzu varsayıyorum) baz alırsak az çok Seo ve Google bilginiz vardır sanırım. Ortalama 1000 sayfalık bir websitesinin 3 aylık bir zaman yada daha fazla bir sürede Google dizinine eklendiğini, ekli olan bir web sitesinin linklerinin de yine aynı süre zarfında güncellendiğini bilirsiniz. Tahminimce sitenize eklemiş olduğunuz yıldız eklentisi ile güncellediğiniz websayfalarınızın tamamı henüz Google üzerinden güncellenmiş değil.

   Sitenize yeni bir yazı eklerken benim yaptığım şekilde oylama yapıp Add Url aracı ile websitenizi Google dizinine eklemeyi deneyin ardından Google aramada site:sitenizinismi diye arattıktan sonra Araçlar > Herhangi bir zaman > Son 1 saat seçeneğini seçip yeni eklediğiniz linki test edin. Eğer sonuç yıldızlı çıkıyorsa diğer yazılarınız da zamanla yıldızlı olacaktır. Tahminime göre sitenizdeki tek sorun arama motorunun sitenizi baştan sona tekrardan kaydetmesi. Aksi halde diğer sonuçlar da yıldızlı çıkmazdı.

 4. Turalcan 3 years ago
  Reply

  Çok teşekkür ederim 🙂

  • Ali 3 years ago
   Reply

   Rica Ederim 🙂

 5. Kapadokya Balon Turu 4 years ago
  Reply

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler

 6. Kaliteli bilgiler için teşşekürler.

 7. fethiye yamaç paraşütü 4 years ago
  Reply

  google sıralamasında yıldız çıkmasına yardımcı eklenti bumudur google kendimi belirliyor.

 8. Ahmet 4 years ago
  Reply

  Hocam merhaba bunu aynen dediğiniz gibi yaptım ve hemen hemen 2 aydır bekliyorum ama hiç yıldız yok konular iyi yıldız oy alıyor örneklere bakın http://prntscr.com/e76tti diğeri http://prntscr.com/e76tzg bu özellikle yeni yayın bir gün içinde giren ziyaretcilerin oyları ama yinede hiç bir şey değişmiyor bu işde bir şey var ama anlamış değilim yardıncı olurmusunuz …

  • Ali 4 years ago
   Reply

   Yazılarını yayınladıktan sonra kendin değerlendir, yüksek oy ver 5-10 defa sonra Google Add Url sayfasından yazılarını Google’ye yolla anında yıldızlı gözükür. Google’ye kaydedildikten sonra yıldız alması arama sonuçlarına etki etmez. En az 2-3 ay sürer her şeyin arama sonuçlarında güncellenmesi. Yayınlar yayınlamaz benimkiler yıldızlı çıkıyorlar.

   • Ahmet 4 years ago
    Reply

    İlginiz için Teşekkür ederim Ali bey ama bu site anında index alıyor ve birde ben konulara sadece bir kere oy verebiliyorum bu nasıl olacak ki … Daha çok yıldız kendim oylaya bilirmiyim…

    • Ali 4 years ago
     Reply

     Evet yapabilirsin. Eklenti ip numarası, tarayıcı çerezleri ve kullanıcı adı gibi bilgileri log tutarak birden fazla oylama yapılmasına izin vermiyor. Yalnız en üstte olan seçenekte “Do not log” yani Log tutmayın yazar. Do not log seçtiğin zaman isteyen istediği kadar sayfayı yenileyip oylama yapabilir. Bendeki ayar şimdi bu şekildedir. Sayfayı yenileyip oylama yapabilirsin deneme olarak.
     Log tutma işlemini devre dışı bırakmak için Yönetim paneli > Ratings > Ratings options sekmesini tıkladıktan sonra açılan sayfada ”
     Ratings Logging Method” kısmını “Do not log” olarak seç ve kaydet. Artık sende istediğin kadar bir yazıya oylama yapabilirsin. Yayınladığım yazıların değerine göre kendimce oy veririm ben. Bazılarına 4.9 üzeri bazılarına 3 civarı. 3 civarı oy verdiğim yazılar da şurada bulunsun belki işe yarar tarzı konulardır. Onun dışında zaten gereksiz konu paylaşmıyorum 🙂

     • Ahmet 4 years ago

      Teşekkürler Ali Bey…

     • Ali 4 years ago

      Rica ederim Ahmet bey…

 9. Tolga 4 years ago
  Reply

  Denedim güzel anlatım olmuş, paylaşımlarınız için teşekkürler

 10. Hayrettin 4 years ago
  Reply

  Hocam eklentiyi sitenlme 1 ay once kurdum ama arama sonuçlarında hala yıldızlı çıkmıyorum neden olabilir hic cıkmazmı yoksa sabırlı mi olmaliyim

  • Ali 4 years ago
   Reply

   Konularda yildiz olmazsa gozukmez. bir yazi yayinladiktan sonra yildizli oylamayi kendiniz yapin en az 5 6 defa. yeteri kadar oyladiktan sonra add url kelimesini googlede aratip yeni yayinladiginiz konuyu en ustte cikan arama sonucuna tiklayip ekleyin. Sonucu gormek icin 1 ay beklemenize gerek yok aninda yildizlar cikar.

 11. Gökhan 4 years ago
  Reply

  Teşekkürler ali abi

 12. Emeğinize sağlık hocam, ekledim siteme umarım çıkar. Bekleyeceğim artık, yapacak bi şey yok başka.

 13. aşk sözleri 4 years ago
  Reply

  Bu yıldız sistemi bence yararlı. Denemelerim doğrultusunda iki siteyi karşılaştırdım sıralamadakini. Yıldızlı site yıldızsız sitenin gerisinde olmasına rağmen daha çok kullanıcı çekmiş. Bu arada teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 14. sinema 4 years ago
  Reply

  bilgi için teşekkürler. eklentiyi tüm sitelerinizde çalıştırmayı başardınız mı?

 15. Teşekkürler bunu sayfa kısımında deneyeceğim

 16. Sesli sohbet 4 years ago
  Reply

  eklentiyi eksiksiz bir sekilde kurduysanız biraz zamana ihtiyacınız var yaklasık 15 – 20 gün sonra arama sonuçlarında yıldızlı olarak çıktığınızı göreceksinizdir.

 17. ilhan turk 4 years ago
  Reply

  merhaba bunu film sitemde uygulamaya çalıştım fakat sonuç alamadım. piyasada bi kaç film sitesi yapabiliyor sadece. ücretli veya ücretsiz yardımcı olmak ister misiniz? teşekkürler

 18. ahmet 5 years ago
  Reply

  merhaba;

  site:siteadresi.com google gözüküyor fakat normal arama yıldız gözükmüyor. Acaba sebebini biliyor musunuz? Dediklerinizi tamamiyle uyguladım.

  • Ali 5 years ago
   Reply

   Site anasayfasinda yikdiz gozukmez bu eklentiyle, diger sayfalarda yildiz gozukmesi icin de biraz oylama ve biraz zamana (google tekrar indexleyene kadar) ihtiyac var

 19. Harun 5 years ago
  Reply

  Denedim güzel anlatım olmuş, bakıcaz sonuçlara 🙂

 20. Tayfun 5 years ago
  Reply

  Yok olmuyor.. Dediklerinizin aynısını yaptım olmadı

 21. erdem 5 years ago
  Reply

  teşekkürler güzel yazı

 22. Güncel Bilgi 5 years ago
  Reply

  türkçe dil dosyasını paylaşabilri misin?

 23. Güncel Bilgi 5 years ago
  Reply

  sizin sitenizde kullandığınız eklenti hangisi acaba ?

 24. Burak 5 years ago
  Reply

  Çalışma mantığını buldum reyiz bi kodu eksik yapmışsınız
  bu kod single.php de nerde görmek istiyorsanız oraya yapıştırınız

 25. Burak 5 years ago
  Reply

  Kod çalışmıyo reyiz haberin olsun. Hueman temasını kullanıyorum dediğin kodu single.php de etiket kısmının üstüne yapıştırdım fakat çıkmıyor.

 26. Onur 6 years ago
  Reply

  Kardeşim merhaba. Adıma kayıtlı olan sitede yıldızlama eklentisini kurdum fakat oylanma yapılmıyor. Kısacası yıldızlara basılmıyor. Ne yapmam gerek? Yardımcı olursan sevinirim.

  • Ali 6 years ago
   Reply

   İmzanınzdaki fullindirlab sitesinde mi yıldızlara basılmıyor?

 27. Ertan 6 years ago
  Reply

  Kardeşim merhaba. Hueman temasını kullanıyorum. Bu yıldızların görünmesi için bir kod yerleştirilmesi gerekiyor. Bu kodu yazıda vermemişsin. Ben bu kodu buldum kod:
  Fakat nereye yerleştireceğim bu kodu onu bulamıyorum. Yardımcı olur musun sana zahmet.

  • kursat 6 years ago
   Reply

   bu kodu tema düzenleyiciden single.php ye ekle

 28. Oktay 6 years ago
  Reply

  Ali bey. Aynı eklentiyi kullanıyorum. Bahsettiğiniz tüm ayarları yaptım ancak aylardır sonuç alamadım. yardım ederseniz sevinirim. saygılar.

 29. Kadir AKINAY 6 years ago
  Reply

  Anladım Ali kardeşim peki bu Mysql’den kaldırdığım için wp_ratings klasörünü birdaha nasıl oluşturabilirim abi bilgi verirmisin.

 30. Kadir AKINAY 6 years ago
  Reply

  Ali kardeş ya ben wp_ratings klasörünü mysql üzerinden komple sildim eklentiyide kaldırdım baştan yükledim ama Mysql panelinde wp_ratings klasörü oluşmadı. Bir sorun olurmu? Bu wp_ratings kısmını tekrar oluşturmam gerekirmi? ve nasıl oluşturabilirim .. çok sağol şimdiden…

  • Ali 6 years ago
   Reply

   Herhangi bir sorun olmaz. Eklenti isteğe göre hem mysql hemde log olarak verileri tutabiliyor. Anlayacağınız karar size kalmış isterseniz her iki türden de kaydedebilmeniz mümkün. İlerde herhangi birkazaya uğramamak için her ikisini seçmek daha iyi bence.

 31. cihan 6 years ago
  Reply

  Ben siteme yıldız özelliği yapsam kullanıcının oylamaması gerekiyor aslında.Çünkü şöyle bir durum var rekabetin yoğun olduğu bir sektör ve sürekli olarak diğer firmalardan eksi oylar gelir.Tecrübeyle sabittir.Özellikle adwords tarafında siteme günde 20 kişi tıklayıpta dur bakalım reklam alanından düşürebilecekmiyiz diye uğraşmalarından yoğurdu üfleyerek yiyenlerdenim.

  Sizin siteniz şu an bu konular içerisinde yıldızlı görünüme sahip tek site.Ancak oylamayı dışarıdaki kullanıcılara kaptırsak bu şekilde bir kurulum yaptıktan sonra gidermi?

  • Ali 6 years ago
   Reply

   Google amcanın ortamala kaç yıldızı arama sonuçlarında gösterdiğine kesin emin değilim ama rakipler eksi oy verseler dahi bir zararı olmaz çünkü siz ziyaretçilerin gelip oy vermelerini beklerseniz baya zaman alacak. Bu yüzden kendi yazılarınıza oyları kendiniz vermelisiniz. Eminim benim hiç bir yazıma ziyaretçiler oy vermemiştir 😀 Siz verebildiğiniz kadar (100 veya 200) yazılarınıza oy verin daha sonra rakipleriniz gelip eksi oy versin 🙂 Yalnız kendi yazılarınıza oy verdiğinizde hepsini 5 yıldız diye vermeyin bütün yıldızlardan karışık olarak vermeniz daha sağlıklı olur.

   • cihan 6 years ago
    Reply

    teşekkür ederim karışık verirsek daha doğal bir algılama olur olur sanırım google tarafında.

 32. Kadir AKINAY 6 years ago
  Reply

  Söyleyeyim abi ayıp ettin 🙂 enerjikimlikbelgesiburda.com sitemin ismi.. Valla çok sevinmiştim yıldızlı çıkıyor diye ama kursağımda kaldı bir ara gitti geldi acaba google güncellememi yapıyor dedim ama sonra bi baktım ki hepten gitti. Oyları silip tekrar bir kaç oy verdim her yazıya farklı yıldızlarda bakalım umarım kısa zamanda tekrar düzelir. Yokmudur kısa yoldan bir çaresi Ali kardeş :)))

 33. Kadir AKINAY 6 years ago
  Reply

  Yaptım Ali kardeşim bakalım umarım işe yarar 🙁 aslında tahmin etmek çokta zor değildi ama yaptık bir hata =) umarım google amca affeder bizi 🙂 peki bu affetme süreci ile ilgili bir fikrin varmı abi? mesela site:siteismi.com yazınca yıldızlar görünüyor ama site url’sini götürdüğümde görünmüyor.?

  • Ali 6 years ago
   Reply

   Sitenizi baştan tarayıp kendi dizininde güncellemesi sitenizdeki sayfaların çokluğuna bağlı olarak değişebilir. Tahminimce en fazla 2 ay sürer ama 1 ay da sürebilir 🙂 Son cümledeki örneği siteismi yerine kendi siteni söyleseydin bir göz atabilirdim 🙂

 34. Kadir AKINAY 6 years ago
  Reply

  Kardeşim ilgi ve alakan için tekrar teşekkür ederim. İkinci yöntem dediğin yöntemi uygulamak istedim ancak ‘bu sayfaya girmeye yetkiniz yok diye bir uyarı aldım. Nasıl girebilirim o panele?

  • Ali 6 years ago
   Reply

   Site yönetim paneli >> Ratings >> Manage ratings bölümünün en altında Delete data/log yazar. Sanırım bu butona basınca bütün oylamalar siliniyor. Denemedim ve denemeye de niyetim yok inşallah sende işe yarar :))

 35. Kadir AKNAY 6 years ago
  Reply

  Ali bey kusura bakmayın ikidebir rahatsız ediyorum ama size zahmet birşey hakkında danışacaktım size. Biz oylamaları abarttık galiba o yüzden yıldızlar çıkmıyor artık sayfalarımızda yazılarımızda. Ne yapabilirim?

  • Ali 6 years ago
   Reply

   Fazla oy vermenin zararı yok bence siz başka bir şey yapmışsınız. Vereceğiniz oylar sadece 5 yıldız olmamalı karışık olmalı. Bir de bir çok yazıda oylama yapmış olman gerek. Google amca hileyi fark edince kaldırır tabi 😀 Bütün oylamaları silip baştan oylama yapmanın yolu da var elbette. Oylama işlemi hem log olarak hem de mysql olarak kayıt ediliyor. Eklenti klasöründen log dosyasını ve mysql üzeriden wp_ratings tablosunu silersen bütün oylar silinir. Bunlar işin zor kısımları bir de geliştiricinin yaptığı bir kolaylık bulunuyor :)) siteismi.com/wp-admin/admin.php?page=wp-postratings/postratings-manager.php bölümünden de bütün oyları silebilirsin.

   Hataların sonu bitmez, her hata arı bir tecrübe olur üzülme 🙂

 36. Kadir Akınay 6 years ago
  Reply

  Ali merhabalar kusura bakmayın ikidebir sizi rahatsız ediyorum ancak büyük bir sornum var 🙁 google da yıldızlı sonuçlar yok oldu birden sebebi yüksek ihtimalle fazla oy vermem. Abarttım biraz. Ne yapabilirim bilgi verirseniz sevinirim sağolun

 37. Kadir AKINAY 6 years ago
  Reply

  Ali bey merhabalar. Size zahmet şu kadar kullanıcı oy vermiş şukadar puan diye yazıyor ya hani. Post rantings kullanıyorum nasıl yapabilirim onu. Benim sadece şukadar oy kullanıldı diye yazıyorda

 38. cincin 6 years ago
  Reply

  manuel olarak eklemeye çalıştım fakat sitede görünmedi sorun nedir sizce?

 39. Kadir AKINAY 6 years ago
  Reply

  Teşşekkürler 🙂 birşey yaparken yapıp yapmamak için korkar olduk google algoritması yüzünden:)

 40. Kadir AKINAY 6 years ago
  Reply

  🙂 Birşey daha soracağım. Verdiğiniz cevaplar için tekrar sağolun. Etiketleri oylayabiliyormuyuz? arama sonuçlarında çoğu zaman etiketlerde çıkıyor. Birde bahsettiğiniz kodu anasayfaya gömersek google amca bizi spam sanmaz mı ?

  • Ali 6 years ago
   Reply

   Bu konuda herhangi bir deneme yapmadım ama Google amcamın işi belli olmaz 😀

 41. ibrahim 6 years ago
  Reply

  slm, hocam postratings eklentisini kurdum fakat single.php dosyasına ekliyorum ama makalenin tam bitiminde bir türlü gösteremedim ya konunun en başında yada social share eklentisinin altında gözüküyor, dolayısıyla pek ilgi çekmiyor. tam olarak nereye ekliyim kodu söylermisin? tşk.

  • Ali 6 years ago
   Reply

   Bende de aynı problem vardı ve onun için herhangi bir araştırma yapmadım. Yalnız oylamanın dikkat çekmesini istiyorsanız kimse kolay oylama yapmıyor. Bütün yazılarımı kendim oyladım 😀

 42. Kadir AKINAY 6 years ago
  Reply

  Peki anasayfayı nasıl oylayabiliriz bilgi verebilirmisiniz. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  • Ali 6 years ago
   Reply

   Herhangi bir sayfadaki oylama kodlarını anasayfaya gömerseniz sanırım olacaktır. Ben bunu hiç denemedim sadece tahmin. Görünmediği zaman Google onaylamıyor bazen. Site anasayfasının herhangi bir yerine yıldız eklemek de biraz saçma gibi 🙂

 43. Kadir AKINAY 6 years ago
  Reply

  Merhabalar…
  Yazarlık profilinizin görünmemesini nasıl sağladınız ?
  Gerçektende haklısınız hem yazar olarak hemde yıldızlı olarak görünmek mümkün değil =)

  • Ali 6 years ago
   Reply

   Sanırım bunu Google kendisi yapıyor. Bu eklentiyi kullandıktan 3 ay sonra Google oylanmış olan yazıları yıldızlı olarak göstermeye başladı ve profil resminin görüntülenmesini engelledi. Ancak profil resminin yerine arama sonuçlarının hemen altına yazar isminin çıkmasını sağladı 🙂

   • Kadir AKINAY 6 years ago
    Reply

    Bu arada SEO Rich Snippets eklentisi ile arama sonuçlarında yıldız görünmeye başladı. Bahsettiğim eklentiyi iki web sitemede kurdum. Ancak web sitemdeki 2. bağlantılar yıldızlı görünüyor anasayfa bağlantısı yıldızlı görünmüyor. Başka bir web sitemde aynı eklentiyi kurdum ancak hiç sonuç vermedi. Sonuç alamadığım web sitesinde daha önce yazar olarak görünüyordum. Yazarlık resimlerinin kaldırılmasının ardından yazar profilini kodlar üzerinden kaldırdım. Acaba yıldızların görünmeme nedeni daha evvel yazar olarak görünüyor olmasından mı kaynaklanıyor.

    • Ali 6 years ago
     Reply

     Anasayfanın yıldızlı görünebilmesi için anasayfanın da oylanması gerekiyor. Benimki de yıldızlı görünmüyor. Yıldızlı görünmesinin yazarlık ile bir alakası yok tabi. Bu arada benim yazar profili de artık arama sonuçlarında görünmüyor. Tema güncellemesi olduğundan dolayı nerede hata yaptığımı hatırlayamıyorum ve uzun süredir de doğru düzgün bilgisayar başına geçemediğimden dolayı düzeltme fırsatı bulamıyorum. Son olarak yıldızlı görünebilmesi içi kesinlikle yazıların oylanmış olması gerekiyor. En az 1 oy olması şart.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Trend