Facebook style footer admin panel

By

FaceFoot

Facebook sitesinin beş altı sene  önceki halini hatırlayanlar varmıdır bilmiyorum. O zamanlarda şimdiki Facebook’ta sol tarafta bulunan kategoriler sayfanın en altında sabit  duran bir menü şeklindeydi. Çok kullanışlı ve sitede tıklamak istediklerimiz  gözümüzün önünde olurdu hep. Bir özelliğide favori uygulamalarınızı ve sayfalarınızı sürükle bırak yöntemiyle bu sabit duran menüye atabiliyorduk. Mesela Texas holdem poker linkini basılı tutup sabit menüye sürüklediğimizde sabit menü içinde  yer tutup ikon şeklini alırdı.

Bu menü örneğini ilk Facebook sitesinde  görmüştüm ve o zamanlar baya bi tutulmuştu bu tarz menü örnekleri. Hatta sitenizin alt kısmında sabit duran menüler kullanmak için bazı internet servisleri bile oluşturulmuştu o zamanlarda. Sırf  Facebook’a benzemek için birçok websiteside kullanmıştı bu servisi. Sanırım hala var. Yanlış hatırlamıyorsam geçenlerde görmüş gibiydim.

O zamanlarda  şimdiki Codrops  gibi  popüler  tasarımlar hazırlayan  ve birçok sitede tasarımları yayınlanan Soh Tanaka tarafından  Facebook tarzı böyle bir örnek hazırlandı. Şuan internet üzerinden bu örneği yayınlayan birçok websitesi  bulabilirsiniz ama  hepsi yönlendirme linki olarak Sohtanaka.com’u gösteriyor. Sohtanaka.com sitesi bildiğim kadarıyla biri tarafından çalınmıştı. Hala  kullanılmamasına rağmen Alexa sıralaması 57 bin gibi  bir rakamda duruyor.

 Kullanım

  • Body etiketleri arasına eklemeniz gereken bölümler.

Css : 

jQuery adresi : 

JavaScript : 

  • Body etiketleri arasına eklemeniz gereken bölüm.

Html : 

 Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Trend