Least.js – Fotoğraf inceleme uygulaması

By

Least

Kamil Czujowski ve Sergej Müller tarafından Html5, Css3 ve Lazyload  kullanılarak hazırlanmış bir   resim galeri uygulaması. Şimdiye kadar karşılaştığım resim galeri örneklerine baktığımda bu galeri örneği  bana pek görmeye  alışık olmadığım türden gibi geliyor. Tamamen farklı bir  fikir  üretmişler.  Bildiğiniz  galeri örneklerinde ya slayt geçişler olur yada lightbox tarzı pencerelerden açılır.

Least.js  ile  oluşturulan galeri örneğinde  ise tıkladığınız resim  lazyload ile yüklenme sürecine geçiyor resim yükleme işlemi bittikten sonrada bütün resimler aşağı kayıyor ve tıklamış olduğunuz resim tam boy bir şekilde görüntüleniyor tarayıcı ekranında. Google görsellerde  arama yaptığınızda çıkan resimlere  tıkladığınızda da bu şekilde çıkıyor. Tamamen farklı fikir  demiştim ama snaırım Goog’den esinklenerek yapılmış.

Yazı için eklediğim resimde daha açıklayıcı olsun diye tarayıcıyı 50% oranında küçültmüştüm. Normalde resimde olduğu gibi görünmüyor. Öncede belirttiğim gibi tıklamış olduğunuz resim tam boy oluyor. Başka bir resmi incelemek için tıkladığınızda önceki resim arkağlanda kayıp kayboluyor yine lazyload resim yükleme işlemi bitince tam boy resim yukarı doğru çıkıyor. Büyük görünen resmi kapatmak için sağ üst köşede birde çarpı ikonu bulunuyor. Onu tıkladığınızda resim tekrar kayboluyor.

 

Kullanım

  • Head etiketleri arasına eklemeniz gereken bölümler.

Js ve css dosyaları : 
JavaScript :

$(document).ready(function(){
    $('#gallery').least();
});
  • Body etiketleri arasına eklemeniz gereken bölüm.

Html :

 Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Trend