menuAim.js

By

menuAim
Başlık ekledik, resim ekledik ama bir türlü konuya nereden başlayacağıma karar veremedim. Örnekler hep birbirine benzediği  için farklı açıklama bulup yazmak biraz zor oluyor. Konuya  böyle başlayınca anlatımda rahat oluyor tabi. :=) menuAim adında bir jQuery uygulaması tarafından Ben Kamens  geliştirilmiş, sizlerin daha kolay yatay drop down  ve resimli menü örnekleri hazırlayabilmeniz için. Oldukça kullanışlı ve birçok web sitesi için kullanılmaya değer.

Drop down menü örneklerini az çok bilirsiniz. Genel olarak bu tarz yapılan örneklerde mouse kategori linklerinin üzerine geldiği anda alt kategoriler  açılır. Buraya kadar her şey normal ve en çok kullanılan özelliklerden biridir. Bazı web sitelerinde mouse kategori linklerinin üzerine geldiği anda alt kategoriler açılır ve bu alt kategorilerin üzerinde mousenizi gezdirdiğiniz  anda sağ tarafta alt kategori ile alakalı resim görüntülenir. Aynı manşet haber örnekleri gibi düşünün. 1, 2, 3, 4 gibi numaralandırılmış manşet alanında hangi rakamın üzerine mouse gelse o rakam ile ilişkilendirilmiş resim çıkar karşınıza.

menuAim uygulaması da bu tarz örnekler  hazırlayabilmeniz için  oldukça kolay bir yoldur. Hiç bir kod  bilgisine ihtiyacınız yok. Zaten örnek bir tane koduyla beraber bulunuyor. Kategorileri çoğaltmak istediğiniz zaman kopyala yapıştır yoluyla bunu yapabilirsiniz. Ayrıca açılan alt linkler  tooltip (bilgilendirme balonu) benzeri bir çerçeve içinde açılıyorlar ve resimli alt linklerin çıkması için üst kategori linkine tıklamanız gerekiyor. Tooltip çerçevesinin tekrar kapanması içinde yine aynı şekilde linke tıklamanız gerekiyor.

 Kullanım

 • Head  etiketleri arasına eklenmesi gereken bölümler.

Js ve Css dosya adresleri : 

  
  
  
  

 JavaScript : 

  

 Css : 

  
 •  Body etiketleri arasına eklemeniz gereken bölüm.

Html : 

  

 2 Comments
 1. Armağan 5 years ago
  Reply

  çok hoşuma gitti ve kendi sitem için böyle birşeyi kullanmak isterim. 1 haftadır html css öğrenmeye çalışıyorum az çok bilgi sahibi oldum ve bunu alıp kendi sitemde koymadan önce değişiklik yapmak istiyorum. bu kodları kullanmamda bir sakınca varmı? ücretli falan mı oluyor bunlar? kodlarını görebildiğimiz herşeyi kullanabilir miyiz gibi sorular aklıma geliyor bu tip paylaşımlar görünce. menuaim.js programıyla hiç kod bilmeden aynısını yapabilir miyim acaba? lütfen mazur görün yeni başladığım için belki basit şeyler soruyorum ama benim için önemli şeyler 🙂

  • Ali 5 years ago
   Reply

   Istedigin kadar degistirebilirsin. Mit lisansi altinda ucretsiz olarak yayinlaniyor. Istersen gelistir baska kisilere yapacagin tasarimlar icin para al ticaret yap 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Trend