Güncel Konular

YangkunSprite

By

yangkun

Luke Lutman  tarafından geliştirilmiş olan bir Sprite uygulaması.  Her türlü sprite çalışmasında kullanabileceğiniz bir örnektir. Demo sayfasında göreceğiniz üzere iki adet örnek bulunuyor. Bir tanesi menü şeklinde hazırlanmış ve mouse ile noktaların üzerine geldiğiniz anda ikonlar  yukarı doğru animasyonlu bir şekilde çıkıyormuş  gibi görünüyor. Tabi bu özellik ikonlara direk olarak uygulanmıyor. Çizgi film gibi ard arda tekrar eden kareler gibi hazırlanmış olan bir resim parçasını bu şekilde oynatıyor.

Menü örneğinde kullanılan resim :

css-sprite

 

Resimde de gördüğünüz  gibi nokta genişliyor bulanıklaşıyor ve içinden resim fırlıyor gibi bir görüntü var. Bu tarz bir resim hazırlayabilmek için iyi derecede resim düzenleme programları kullanabiliyor olmanız gerek.

İkinci demo ise bir oyun şeklinde hazırlanmış. Klavyeden W, A, S ve D tuşlarına bastığınızda resim hareket ediyor bastığınız tuşun yönüne göre.

OWWpW

 

Gördüğünüz üzere resimde sekiz tane farklı karakter bulunuyor. Her karakter için ayrı sprite pozisyonları atanmış ve JavaScript kodlar içinde ve Html kodlar içinde kullanmak istediğiniz karakteri+pozisyonunu belirtmeniz gerekmekte.  Demo sayfasında birinci karakteri görebilirsiniz.

Kullanım

  • Head etiketleri arasına eklemeniz gereken bölümler.

Js ve stil dosyaları : 

JavaScript : 

Her iki demo kodu.

  •  Body etiketleri arasına eklemeniz gereken bölümler.

Menü kodları : 

Oyun :Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Trend