SexyDropdown

By

Drop Down

Evet sayın seyirciler bir çok yerde görüp te bir türlü doğru demo ve download adreslerini bulamadığınız bir tane drop down yani mouse üzerine geldiğinde açılıp kapanan  yatay üst… Başlangıç biraz komik oldu ama işin aslı gerçekten de böyle. Kendisi bir zamanlar çok iyi işler yapan, neredeyse şimdiki Codrops kadar popüler bir web sitesi olan bir kişiydi.

Bahsettiğimiz şahsın adı Soh Tanaka ve kendi web sitesine de ismini vermişti. Bir kaç sene önce üç kağıtçının biri sitesinin ismini çalınca yapmış olduğu tasarımların bir çoğu tarih oldu. Neyse ki zamanında  gördüğüm bütün çalışmaları bilgisayarımın bir köşesine depolar zaman buldukça bozar bozar düzeltirdim ve aradan Soh  Tanaka’ya ait olan bir kaç tane de örnek çıkmıştı. Halen bile eski web sitesine bağlantı veren yüzlerce site bulunuyor. Aradan epeyce zaman geçmesine rağmen Alexa dünya sıralaması 157,111 diye geçiyor.

Kendi web sitem ile karşılaştırdığımda baya bi komik geliyor bana. 3 senedir uğramama rağmen o seviyeye gelemedim ama adamın web sitesinin sıralaması  hala çok iyi görünüyor. Sebebi tabi ki 1,655 tane dış bağlantısının olmasıdır ve bu bağlantıların çoğu dünyanın en iyi blog siteleridir.  Hal böyle olunca da düşüş kolay olmuyor. Bu tür kişilerin bence hiç bir arama motoruna ihtiyaçları yoktur. Zaten arama motorlarından daha çok ziyaretçiyi bloglar gönderiyorlar.

Neyse konuyu uzatmadan sadede gelecek olursak alt kategoriler eklenmiş olan ana kategorilerin yanında aşağıya doğru bakan küçük bir ok ikonu bulunuyor. Bu ok ikonunu manuel olarak yani elle girmiyorsunuz. Alt kategorisi olan bütün  linklerde otomatik görünüyor. Ok işaretlerine tıkladığımızda aşağıya doğru alt linkler açılıyor ve mouseyi geri çektiğimizde de tekrar kapanıyor.

Kullanım

  • Head etiketleri arasına eklenmesi gereken bölümler.

jQuery url adresi : 

 JavaScript : 

 Css : 

  •  Body  etiketleri arasına eklenmesi gereken bölüm.

Html : 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Trend