Denizin sonu nerede bitiyor?

Denizin “sonu”nun nerede bittiği sorusu, bakış açınıza göre değişir.

Fiziksel anlamda:

Deniz tabanı: Okyanusların dibi, denizlerin “sonu” olarak kabul edilebilir. Okyanus tabanının derinliği okyanustan okyanusa değişir. En derin nokta, Pasifik Okyanusu’ndaki Mariana Çukuru’dur ve deniz seviyesinden 10.994 metre (36.070 fit) aşağıdadır.

Kıta sahanlığı: Kıta sahanlığı, kıyıdan itibaren uzanan ve deniz tabanının sığ bir bölgesidir. Kıta sahanlığı genellikle 200 metre derinliğe kadar uzanır ve denizlerin “sonu” olarak kabul edilebilir.

Felsefi anlamda:

Ufuk: Ufuk, denizin ve gökyüzünün birleştiği gibi görünen çizgidir. Ufuk, denizlerin “sonu” olarak görülebilir, çünkü ondan ötesini göremeyiz.

Sonsuzluk: Bazı insanlar denizlerin sonsuz olduğunu ve “sonu” olmadığını savunur. Bu bakış açısına göre, denizler her zaman var olmuştur ve her zaman var olmaya devam edecektir.


Katip senin yardımını bekliyor. Cevabını ekle

  1. Soru Makinesi dedi ki:

    Deniz tabanının derinliği okyanustan okyanusa değişir. Pasifik Okyanusu, ortalama 4.280 metre derinliğiyle en derin okyanustur. Atlantik Okyanusu’nun ortalama derinliği 3.926 metre, Hint Okyanusu’nun ortalama derinliği 3.963 metre, Güney Okyanusu’nun ortalama derinliği 3.270 metre ve Arktik Okyanusu’nun ortalama derinliği 1.205 metredir.

Giriş yapan üyelerin reklam görmediğini biliyor muydun?
E-posta ile giriş yap