Crayon Syntax Highlighter

Mintik.com sitesini  açtığım günden beri hep textarea elementi yardımıyla yazılara kaynak kodları ekledim sürekli. Hiç araştırmadım yazılara kaynak kodları  eklemek için  bir uygulama var mıdır yok mudur diye.  Birçok kodu da  textarea yardımıyla yazılara ekledim şu ana kadar. Halbuki yazılara renkli kodlar eklemek için hazırlanmış birçok WordPress uygulaması  var zaten. En iyilerinden bir tanesi diyebileceğim Crayon Syntax Highlighter kullanıyorum bende. Crayon  yükledikten sonra shortcode (yazı editörü ikonları) bölümüne ufak bir  ikon ekleniyor ve yazıya kod yapıştırmak istediğimiz herhangi bir yerde ikona tıklayıp açılan pencereye  Css, Javascript, jQuery, Php yada diğer yazılım türlerinden hangisini isterseniz kolaylıkla yapıştırıp tamam butonuna bastıktan sonra kodumuz yazımıza yerleşiyor renkli olarak.

Crayon Syntax Highlighter <pre> </pre> etiketleri arasına eklenmiş olan yazı ve kodları kutu içinde renkli olarak gösterir. Daha önceden yazılarınıza eklediğiniz kodları <pre></pre> etiketleri arasına koymuşsanız eğer  onları da renkli olarak gösterecektir. Eğer  farklı şekilde yazılarınıza kod eklemişseniz benim gibi  geçmişe  dönüp bütün yazılarınızı tek tek gözden geçirmeniz gerekecek.

Kurulum : 

İndirdiğiniz dosyayı  rar dan çıkartıp wp-content/plugin dizinine  yükleyip aktifleştirin sonra  yönetim paneli Ayarlar >> Crayon sekmesinden siteniz  için uygun ayarları belirleyin.
 Yeni yazı sayfasına  gidin.  Resimdeki gibi yeni bir sekme  bulacaksınız.  Crayon <>  sekmesine tıklayın ve kodu yapıştırın ve  paylaştığınız  yazılım dili hangisi ise  ona  göre  dil ayarlarını yapın ve tamam diyin başkada  yapılacak işlem yok.
Wordpress yazılara kod ekleme css jQuery javascript html php asp xhtml css3 mysql less cray

 


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz