clash of clans oyunu nasıl oynanır nasıl taş toplanır

Evet arkadaşlar ilk defa bir mobil oyununu tanıtıyoruz burada, her ne kadar site içeriği ile alakasız olan bir konu olsa da çok severek oynadığım bir oyun olduğu için yeni başlayanlara birazcık püf noktalarından bahsetmek amacıyla açtığım bir konudur. Eğer Siz de ilk defa bu oyunu indirip oynayacaksanız bu yazıyı okumadan kesinlikle oynamaya başlamamanızı tavsiye ederim.

Sürekli elimizde cep telefonu ile oyun oynayarak zaman geçirmek herkese kısmet olmuyor. Özellikle de iş hayatında olan yetişkinler için oyunlara zaman ayırmak imkansız gibi birşey. Bu yüzden ben de çok uzun süre önce oynadığım farm ville oyununu indirmiştim ama hatırladığım gibi değildi. Tarlaları, çiftlikleri kurup bir kaç saatte bir oyuna bakmak istemiştim aslında. Ama sandığım gibi değildi. Ben de benzer oyunları araştırınca karşılaştığım Clash of Clans oyunu ile tanıştım.

Bir zamanlar teknoloji çok gerilerdeyken televizyonlarda 0900’lü hatlar üzerinden satılan civciv besleme oyununu belki bilirsiniz. Yaşı 30’un üstünde olanlar büyük ihtimal hatırlıyorlardır. Ufacık, tesbihmatik tarzında parmağa takılan dandik bir şeyden bahsediyorum. O ufacık ekranında günde üç öğün civcivi besliyorsunuz ve gün geçtikçe de civcivimiz büyüyor. Ne kadar oyun olsa bile psikolojik olarak gerçek civciv besliyormuşuz gibi bir hisse kapılmamıza yardımcı oluyordu. Sonuç olarak civcivimiz ne zaman büyüyecek diye merakla bekler dururduk (ben değil, sadece örnek veriyorum 😀 )

Nasıl oynanır ?

Clash of Clans oyunumuz da aynı mantıkla oynanan bir savaş stratejisi oyunudur. Başlar başlamaz silahlarınızı, ordunuzu ve savunmanızı nasıl kurmanız gerektiğini anlatan bir kaç eğitim aşaması.

taş biriktirme

Bu aşamalarda kurduğunuz her bölümde inşaatçılar iş başına geçip belli bir süre içinde inşaatları bitirmeye çalışıyorlar.   İşte bu aşamada size cimrilik yapmayıp taşları kullanarak inşaatı daha hızlı bitirmenizi isteyen bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Kesinlikle taşlarınızı inşaatları hızlı bitirmek için kullanmayın. Çünkü oyunda en fazla 5 tane inşaatçı satın alabilirsiniz ve bu inşaatçılar da sadece taşlar ile satın alınabiliyor. Aksi halde oyuna para yüklemek zorunda kalırsınız. Zaten SuperCell şirketi de kazandığı paranın tamamını bu taşlardan elde ediyorlar.

taşlarda cimrilik yapma

Oyunda inşaatçılar kadar önemli olabilecek başka hiçbir şey yoktur.  Oyundaki bütün ilerlemeler inşaatçıların omuzlarına yüklendiği gibi boşta olan inşaatçınız yok iken herhangi bir bölümü yükseltemezsiniz. Taşları kullanarak inşaat sürelerini bitirdiğinizde zamanla taşlarınız da tükenecektir. Ardından para (gerçek para, kredi kartı ile ) taş satın almak zorunda kalacaksınız veya inşaatçıların işlerini bitirmelerini beklemek zorunda kalacaksınız.

Taşlar nasıl arttırılır ?

Oyunda sizlere taş kazandıran bir çok bölüm bulunuyor. Bu bölümlerdeki hedefleri tutturarak taş elde edebilmeniz mümkündür. En basitinden 1250 kupa kazanarak tek seferde 450 taş hediye kazanabilirsiniz.  Savaştığınız her kişi ile mücadeleyi kazandığınızda en fazla 30 kupa elde edersiniz ve kaybettiğinizde de en fazla 30 kupa kaybedersiniz. Bir savaşta kupa kazanabilmeniz için en az 50% hasar vermeniz gerekiyor veya sadece belediye binalarını da yıkarsanız savaşın galibi olursunuz.  Ben 1250 kupayı sadece belediye binalarını yıkarak kazandım. 1250 kupayı nasıl kazanabilirim diye merak ediyorsanız eğer cevabı oldukça basittir.  Çoğu oyuncu belediye binalarını surların dışında inşa eder. Bu tür belediye binalarını yıkmak için kimi zaman sadece 4 asker de yeterli olabiliyor. Ancak bazıları belediye binalarını dışarıda kurarken etrafına da gizli silahlar yerleştiriyorlar. Bir belediye binasına saldırdığınız zaman ilk olarak bir kaç tane zayıf askeri gönderirseniz tuzaklardan fazla asker kaybınız olmaz. Tuzaklar patladıktan sonra belediye binalarını yıkmak için diğer askerleri de gönderebilirsiniz.

belediye binalarını yıkmak

Yukarıdaki resim ve benzeri gibi belediye binalarını yıkmak oldukça kolaydır. Ama benim seçtiğim biraz tehlikeli gibi. Okçu kızlar kolaylıkla sizi avlayabilirler. Siz bundan biraz daha uzakta olan belediye binalarına saldırıp yıkabilirsiniz. Tek oyunda sadece bir belediye binasını yıkarak 10 kupa elde edebilirsiniz.

Taş kazanmanın bir diğer yolu da arazinizdeki taşları ve ağaçları temizlemektir. Kaldırdığınız ağaçlar ve kayalıkların altından 5-6 tane taş çıkabiliyor zaman zaman. Örnek olarak bir kaç tane işaretledim sizlere.

araziyi düzeltmek

Bu engebeler oyunda sürekli çıkarlar. Siz temizledikçe zamanla engebeler tekrar çıkacaktır. Bu da bize fazladan taş kazanma şansı verir.

Başka nerelerden taş kazanabileceğinizi merak ediyorsanız eğer hemen yan taraftaki kızın kafasına dokunun. Bu bölümde başarılarınız ve elde edeceğiniz başarılar sonucunda kazanacağınız taşların miktarı yazar. Kısa süre içinde bir kaç tane inşaatçı alabilecek kadar taş elde edebilirsiniz.

Buraya kadar anlattıklarımız sadece inşaatçılar ile ilgiliydi. Asıl oyun savaşlarla yapılır. Gözünüze kestirdiğiniz bir köy olursa eğer askerlerinizi salarak savaşabilirsiniz. Başlangıçta bir haftalık bir kalkan size hediye edilir. Kalkanlar pek bir işe yaramaz. Kalkanınız aktif olduğu sürece kimse size saldıramaz. Kalkan süresi bittiğinde size saldırdıklarında eğer savaşı kazanırlarsa verdikleri hasara göre 12 veya 16 saat boyunca kalkanınız etkinleşir. Biri size saldırdığında kaybedeceğini en fazla altın ve iksirin 10% kadarı olur. Altın ve iksir kuyuları oyunu ilerletmede size yeteri kadar kazandırmayacağı için başka köylere saldırıp altın ve iksirlerini çalmanız gerekecek.

Metin2 oyununu hiç oynamadım ama sanırım aynı mantıkla oynanan bir oyun. En popüler olan android oyunlarından da birisidir Clash of Clans oyunu. Eğer sizinde benim gibi çok fazla zamanınız yoksa ve günde sadece bir kaç dakikalığına giriş yapabiliyorsanız tam size göre bir oyun. Gün geçtikçe elde edilen savaşçılar (Ejderha, P.E.K.K.A, devler, barbarlar vs.)  ve savunmalar güçlendikçe oyun daha da zevkli hale geliyor.

Oyun SuperCell sunucularıa bağlı olduğundan dolayı hile yapmak imkansızdır. Bazı oyunlarda telefon saatini ileriye alarak süreleri daha çabuk bitirmek mümkündür ancak Clash of Clans oyununda telefonun saatini ileriye alsanız dahi herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Kısacası bu oyunda hile yapmak mümkün değildir.

Taş satın alma

Ne kadar oyuna para yatırmak istemiyor olsak da bir yerden sonra sabrımız tükeniyor ve başlıyoruz kredi kartımızdaki numaraları girmeye. Sabrımızın tükendiği noktada yaptığımız bu davranışın olumsuz sonuçlanması bir yandan iyi oluyor aslında, oyuna para yüklemiyoruz ve paramız cebimizde kalıyor 😀 Tabi bu sinir krizi geçirmeyenler için. Bir de dayanamayıp Google amcaya taş satın alma sorununu soran arkadaşlar var. Bazı kredi kartları direk alıyor olabilir (emin değilim) ancak her kredi kartı Google play üzerinden satın alma işleminde başarılı olmaz. Google playin desteklediği kartlar sanal kartlardır. Gerçekte var olmayan, kredi kartınızın sadece internette geçen bir kopyasıdır. Sanal kartınızın olabilmesi için bankanızın internet şubesine girerek sanal kart hesabınızı açıp bir limit belirlemeniz gerekiyor. Sanal kart hesabınızı açtıktan sonra kredi kartı numaranızı girerek taş satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Clash of Clans iki hesap oynama

Geçmişte yapılan bazı hatalardan dolayı veya kendi klanını oluşturmak için ikinci bir hesap açma ihtiyacı duyabilirsiniz. Ben şu an kullandığım asıl hesap ile belediye binasını 8. seviyeye yükselttiğim için fazla ganimet elde edemiyorum. 450.000+450.000 altın ve iksir kazanabiliyorken belediye binası 8. seviyeye yükseldikten sonra çok komik miktarlar  ancak kazanabiliyorum. Ordu güçlü olduğu için de asker eğitmenin maliyeti yüksek oluyor haliyle. Bu yüzden bende telefonumdan 2. hesabı açıp kullananlardan biriyim.

Öncelikle android cihazınıza fazladan gmail hesapları girerek tek cihaz ile bir kaç oyun oynayamıyorsunuz. Her eklediğiniz yeni hesap için oyunu silip tekrar yüklemeniz gerekiyor. Yükleme bittikten sonra cihazınıza kaydettiğiniz yeni gmail hesabını girerek oyuna bağlamanız gerek. Daha sonra oyunun ayarlar bölümünden bağlantıyı keserek eski hesap ve yeni hesaplar arası geçiş yapabilmeniz mümkün olur. Tekrar söylüyorum ki sonra neden benim telefonda olmuyor diye söylenmeyin 🙂 Yeni hesap eklediğinizde kesinlikle oyunu silip tekrar yüklemelisiniz. Aksi halde oyun hata verir ve yeni hesabı bağlayamazsınız. 10 tane hesap eklemek isterseniz 10 defa oyunu silip yüklemeniz gerekiyor. Bu şekilde tek bir telefondan çoklu hesapları kullanabilirsiniz.

 

http://www.youtube.com/watch?v=YSdJtNen-EA


Bu gönderiye yorum yapmak için giriş yapmalısınız...

 1. Anadolu Temizlik Adana dedi ki:

  Bu oyunun yerini artık başka yaptıkları oyun aldı. Bu oyunda, inşaat sürelerini çok bekletiyorlardı ve kullanıcı kaybettiler. Gerçi kazandıkları para kar kaldı ve hala da oynayan var.

 2. çağatay dedi ki:

  hocam 2. hesabı girdim 2. hesaptaki numaralarla 1.deki hepsi çorba oldu
  napcaz

 3. Mehmet tekir dedi ki:

  Bu oyun bir efsane ya hocam ama harbiden çok sağlam anlatmışsınız şuan ben 61 lvlim.

 4. lordof dedi ki:

  Beyler 2 hesapbim var desim ki 3uncuyu acayim ama hep ayni koy cikiyor yardim

 5. talha dedi ki:

  Abi ben atalarımız oynarken telefonuma aktardım sonra telefonumda oynarken telefon sıfırlandi ve hesabımın şifresini bilmiyordum hesabım gitti tabletler tekrar aktarabilirmiyim? (Yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim)

  • Ali dedi ki:

   Google giriş mailini veya şifresini unuttuysan bile tekrar almanın yolu var. Yedek e-posta adresini hatırlıyorsan gmail adresini de şifresini de tekrardan alabilirsin. Bu birinci yol, bir de ikinci yolu var. Mail adresini biliyorsun ama şifreni bilmiyorsun, yedek mail adresini de bilmiyorsun ayrıca mail adresine telefon numaranı da eklemedin diyelim. Bu seferde daha önceden o mail adresiyle giriş yaptığın bir bilgisayarı kullanıp sana ulaşabilecekleri bir mail adresi girdikten sonra hesabını ne zaman açtığını ve en son hangi tarihlerde girdiğini yazman gerekecek. Bunun dışında cevaplaman gereken bir kaç tane daha soru olacak. Doğru cevap oranına göre sana bi mail atacaklar. Hiç birini yapamıyorsan mecbur eski oyununu unutacaksın 🙂 Başka da yolu yok maalesef.

 6. eca kombi servisi dedi ki:

  hiç oynamadım deneyeceğim çok merak ettim

 7. Ali dedi ki:

  Iyi yazmışsınız abi ama ben yanlış yaptım dediğine uydum karının taşları bitirdi

  • Ali dedi ki:

   O karı yüzünden yeni hesap açmak zorunda kaldım 🙂 Ben yaptım başkaları da yapmasın diye açıklama girdim buraya.

 8. Ali dedi ki:

  Güzel yazı