Evet dostlar yine değişik bir konu ile buradayız tekrar. WordPress’in Buddypress eklentisini az çok duymuşsunuzdur. Üyelerin kayıt olabileceği, arkadaşlık edinebileceği bir sosyal medya eklentisi diyebiliriz. Üyeler kendi aralarında mesajlaşırken, grup kurma ve Facebook, Twitter benzeri paylaşım dahi yapabiliyorlar. Yalnız işin kötü tarafı da eklentiyi kruup kullanmaya başladığınızda o anki bulunduğunuz sayfanın başlığı da en üstte görünüyor malesef. Mesela benim profilime ziyaret ettiğiniz zaman ismimi profil resmimin yanında gördüğünüz gibi bir de sayfanın en üstünde düzenlenemez bir bölümde de görebiliyordunuz. Düzenleme olayı olmadığı için bir süre sonra gıcık kapıp eklentiyi devre dışı bıraktığımız da oluyordu.

Ne zamandan beridir hep başka kişilerin tasarladığı hazır temaları kullanmaktan bıkkınlık gelmişti. Kendim yapsam üşenip duruyorum. Ben bunu kullanırım dediğim temalarda da bahsettiğimiz Buddypres eklentisinin başlık sorunu gibi türlü türlü sorunlara sahip olabiliyorlar. Mesela elimden geldiği kadar Javascript kullanmadım ve Css tasarım kısmını da elimden geldiği kadar minimum seviyede tuttum. Fontawesome gibi ikonik fontları da tek tek svg olarak indirip kullandım ki ekstra sorgu oluşmasın. Ama gel gelelim şu Buddypress başlığına bir türlü çözüm bulamadım.

Çözümü

Css ile gizleme (önerilmez 🙂 )

Yabancı forumlarda da belli başlı konular açılmış ama tam olarak adam akıllı bir cevap bulan yada veren yok. Ulan ne biçim bilgiymiş de kimse paylaşmıyor bunu diye de söylenip durduğum çok oldu. “Removing page titles on BuddyPress pages only” diye başlık açılmış forumları da görebilirsiniz.  Birde her yerde Buddyboss teması çıkıyor karşımıza. Sanki kendi verdiği çözümü başka temalarda işe yarıyormuş gibi.  Aslında kendi temasının destek sayfasında paylaştığı bir çözüm ama koskoca Google aramalarında başka çözüm yolu çıkmadığı için bir tek Buddyboss çıkıyor karşımıza.  Elden birşey gelmez diye Css ile gizlemeye çalıştığınızda da sitenizde oluşturduğunuz ne kadar sayfa var ise hepsinden başlık gizleniyor. Bundan dolayı önerilmez diye de ekleme yaptım. Asıl çözümün ne kadar basit birşey olduğunu duyduğunuzda ise ulan buymuş diyeceğinize eminim. Evet tahmin edemeyeceğiniz kadar basit.

Page.php (bütün çözüm burada işte 🙂 )

Buddypress eklentisi ve benzeri diğer eklentiler (soru&cevap, forum, iletişim) daima page.php dosyasını kullanır. Gizlilik politikası ve hakkımızda gibi oluşturduğumuz sayfalar daaynı page.php dosyasını kullanır. Bundan dolayı css ile gizlediğiniz zaman bütün bu eklentiler ve sayfalar başlıksız kalıyor. Yapmanız gereken ise mouse ile page.php dosyasına sağ tıkladıktan sonra kopyala yapıştır yapmanız. Orjinal page.php dosyasına karışmadan kopyaladığınız  yeni page.php dosyasının ismini de buddypress.php olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Sonrası mı? Sonrası size kalmış. Buddypress.php dosyasını açıp title yazan yeri tamamen silin çünkü o dosyada işinize yaramayacak. O dosya ile neler mi yapabilirsiniz diye soracak olursanız da başlık dışında dilerseniz farklı bir sidebar ve footer de kullanabilirsiniz. Hatta farklı bir menü ve site logosuna sahip header.php dosyasını da çağırabilirsiniz.  Abi bu kadar kısa bilgi için bu kadar uzatılır mı da demeyin. Bu yöntemi bulmak için ne kadar araştırma yaptığımı tahmin bile eedemezsiniz. Bu işlemin mutlaka function.php için olanı da vardır ama dilediğiniz gibi özelleştiremeyeceğiniz kesin. En garanti yol bu.


Mintik senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz