Biyolüminesans nedir biyoloji?


Sunshine senin yardımını bekliyor. Cevabını ekle

 1. Unni dedi ki:

  Biyolüminesans, bazı canlı organizmaların gerçekleştirdiği kimyasal reaksiyonlar sırasında kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürülmesi ile ışık üretilmesi ve yayılması olayına verilen isimdir. Bu olay, lüsiferin adı verilen bir kimyasal maddenin oksijenle reaksiyona girmesi sonucunda gerçekleşir.

  Biyolüminesans’ın özellikleri:

  • Soğuk ışık yayılımı: Işığın %20’den azı termal radyasyona neden olur.
  • Floresans, fosforesans veya ışıgın geri yansıtılması ile karıştırılmamalıdır.
  • Denizlerde, karalarda ve havada yaşayan birçok farklı canlıda görülebilir.
  • Farklı amaçlar için kullanılır: Eş bulmak, avlanmak, yırtıcılardan korunmak, iletişim kurmak vb.
 2. Nuro dedi ki:

  Biyolüminesans, canlı organizmaların kendi vücutlarında ışık üretebilme yeteneğidir. Bu fenomen, çeşitli denizel ve karasal organizmalar arasında yaygın olarak bulunur. Biyolüminesans, özellikle denizel habitatlarda sıklıkla gözlemlenir ve deniz yüzeyindeki planktonlar, derin deniz balıkları, denizyıldızları, mürekkep balıkları ve deniz süngerleri gibi çeşitli organizmalar biyolüminesans yeteneğine sahiptir.

  Biyolüminesans, genellikle özel hücreler veya organeller aracılığıyla gerçekleşir. Örneğin, ateş böcekleri gibi bazı böceklerde veya deniz yüzeyindeki planktonlar gibi denizel organizmalarda, biyolüminesans reaksiyonları luciferin adı verilen bir bileşiğin luciferaz enzimi ile reaksiyona girerek gerçekleşir. Bu reaksiyon sonucunda, ışık yayarak okside bir ürün oluşur.

Giriş yapan üyelerin reklam görmediğini biliyor muydun?
E-posta ile giriş yap