Senkronize ne demek?

Senkronize; Eşzamanlı olma, aynı anda olma gibi anlamlara sahiptir. Bilgisayar terimi olarak Senkronize; “Peryodik olarak değişen iki sinyal arasındaki faz ve frekans bakımından uyum.” anlamına gelmektedir. Birde senkronize ile yakından alakalı olan senkronizasyon terimi vardır.

Evet arkadaşlar  bugün sizlere  herkesin akıllı  telefonunda  mutlaka  gördüğü ama çoğu kişinin ne işe yaradığını  bile  bilmediği ve hatta kullandığı halde kullandığının farkında olmadığı bir akıllı telefon özelliğinden bahsedeceğim sizlere. Ama öncesinde  biraz geçmişe gidelim, yıl cep  telsizlerinin ilk çıktığı yıllara.

Çok değil 15-16 sene önce hemen hemen herkesin elinde, ekranı hesap makinesi ekranının aynısı  olan sıvı kristal ekranlardan olan, tuş sayısı  oldukça  az ama  hızlı mesaj yazma özelliği (özellikle nokia telefonlarda) o biçim olan sonraki  dönemlerde polifonik olanları çıkan çağının teknoloji harikası olan telefonlardan bahsediyoruz.  Aslında  çıkışı biraz daha eskiye dayanıyor  ama her babayiğidin harcı değildi bir  telefon alıp cebine koymak. Şimdiki Iphone, Samsung ve Sony gibi markaların ürettiği cihazların fiyatına bakınca gerçekten dudak uçuklatan miktarda (bana göre) ama geçmişe dönüp baktığımızda  ilk çıkan telefonlara  ödenen miktar o dönemin 2 aylık asgari maaşından fazlaydı. Bir Nokia 3310  almak için bile o kadar para ödenirdi hatta şimdiki gibi  acaba yeni Nokia  modeli ne zaman çıkacak diye merakla beklerdi insanlar ve yenisi çıkar çıkmaz da alırlardı. İşin en komik tarafı da yeni model çıktığında öyle ahım şahım  özellikler  eklenmezdi tabi sadece kılıfı değişirdi  o kadar. Bir kılıf değişikliği için o kadar para verilir mi diye soranlar da olacak evet veriliyordu. Hatta kendim bile şu külüstürü (çağının en modern telefonu, çaldığında  kenarlarında disko ışıkları eşliğinde melodi çalardı) 380 TL  ile satın almıştım. Yanlış hatırlamıyorsam o dönem asgari ücret 180 TL civarındaydı. Evet evet bu telefon için (şimdiki parayla 3000 tl civarı ediyor) o kadar para ödedim. Şimdiki telefonlarla kıyaslayınca oyuncak niyetine bile kullanılmaz.

O dönemler telefon rehberini sim karta kaydedip telefondan telefona aktarıp kullanırdık ve kimisinde  aktarım özelliği de bulunmazdı yada desteklemezdi. Desteklemeyen telefonlarda bütün rehberi teker teker kağıda yazdıktan sonra da  telefona kaydetmesi oldukça zaman alıyordu. Neyse ki yine Google amcamın geliştirdiği teknolojilerden biri olan  senkronizasyon özelliği  hayatımıza  girdi de  artık bu verileri telefondan telefona kolayca aktarabiliyoruz. Evet hazırsanız başlayalım.

Telefonda senkronize etmek ne demek?

Şimdiye kadar saydığımız  eski  teknoloji  alışkanlıklarını bir kenara fırlatıp, telefonunuzdaki bütün verileri (resim, video, rehber, şifreler vs.) Google sunucularına  kaydedip  istediğiniz  zaman istediğiniz  bilgisayarlardan ve telefonlardan Google  hesabınıza  giriş yaparak erişim sağlamanıza  olanak sağlayan sistemdir. Telefonunuzu  satıp yeni  bir  akıllı telefon aldığınızda  bile sadece gmail hesabınızı  girerek bütün bu verileri yeni telefonunuza  wifi yada mobil veri ile yükleyerek  tekrardan erişim sağlayabilirsiniz.  En güzeli de format çekersem herşey  silinir korkusu  yaşamayacaksınız  bir daha.

Android ile senkronize (sync) açma

Android cihazlarda  bu işlem otomatik olarak gerçekleşir ama yapmadıysanız önce  varsa bir hesap eklemeniz  yoksa da yeni bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Bir Gmail hesabınız varsa hemen işleme başlayabiliriz yalnız bu gmail  adresini  ve şifresini kesinlikle unutmamanız gerek aksi halde  bütün veriler  gider ve bir daha ulaşamazsınız.

Hesap Ekleme

Hesap eklemek için aşağıdaki resimlerde gösterilen yerleri sırasıyla  açın.

Ayarlar

Genel & Hesaplar

Hesap ekle

Google

Bu bölümde  karşınıza  yüklediğiniz  sosyal medya uygulamalarının isimleri  listelenecektir. Bu listeden Google’yi seçin ve ardından varsa gmail hesabınızı  girin

E-posta adresinizi ve parolanızı girin.

E-posta (gmail) hesabınız yoksa yeni bir hesap oluşturarak işleme devam edin. Bütün adımları doğru girdiğiniz taktirde hesabınız  android cihazınıza eklenip herşeyi yedeklemeye başlayacaktır. Tekrar  belirtmem gereken konu, şifrenizi ve mail adresinizi kesinlikle unutmayın. İlerde birgün telefonunuz  arızalanır, satarsınız, kırarsınız, dökersiniz  derken yeni  bir tane alırsınız. İşte o zaman vay benim emeklerim, gitti güzelim fotoğraflarım, videolarım, rehberim demeyin. Yeni cihazınızı alır almaz mail hesabınızı  girip wifiye bağlandıktan sonra arkanıza yaslanın artık. İnternet hızına bağlı olarak içeriğinizin yeni cihaza aktarılmasının süresi değişiklik gösterebilir.

Senkronizasyon kapatma

Bu teknolojinin sağladığı imkanlar  tartışmasız  geçmişe  göre hatatımızı oldukça kolaylaştırsa da bu durumdan hoşnut olmayanlarımız vardır  elbette. Google amcanın neyine benim verilerimi  alıp yedekliyor, bütün bilgilerimi kopyalıyor diyenler de olacak elbette.  Daha öncesinde de  forumlarda bu tür  kopyalama  durumlarını tartışmıştık bazı arkadaşlarla. Bana  göre yedeklemesinde  sakınca  yok çünkü milyonlarca neredeyse milyarlarca insan tarafından kullanılan sistemler bunlar. İşleri  güçleri  yok  bu kadar insan içinden benim dosyalarımı alıp kurcalayacaklar  gibi  bir  düşünceye düşmek  bile pek mantıklı gelmiyor  açıkçası. Adamların bu verilerle  tek yaptığı rakamlarla  analiz etmek ve kullanıcılara daha iyi deneyim sunmak. Böyle  bir düşünceden dolayı yedekleme işlemini kapatmak istiyorsanız bence hiç ellemeyin ama sakıncalı olduğu taraflarda var elbette. Bu yüzden yedekleme işleminin nasıl kapatılacağını anlatma ihtiyacı duyuyorum.

Farzedelim sizin telefonda bir mail hesabı kayıtlı ve çektiğiniz bütün görseller  bu mail adresine kayıt oluyor. Başta dediğimiz gibi mail adresini girer girmez yedeklemeye başlar diye. Olurda başka bir arkadaşınızın kullandığı bir mail adresi varsa sakın kendi telefonunuza  kaydetmeyin. Aksi halde  bütün verileriniz  sizin arkadaşınızın telefonunda gözükmeye başlar. Çektiğiniz resimler , videolar, rehberiniz kısacası bütün özeliniz  arkadaşınızın da telefonunda görünmeye başlar. Bu yüzden rehber, galeri vs. yedekleme işlemini bazı mail adresleir için kapatmanız gerekebilir. Bir hesap için yedekleme işlemini kapatmak istiyorsanız  sırasıyla aşağıdaki adımları takip edin.

Ayarlar > Genel > Hesaplar > Google yazan yerleri  tıkladığınızda  telefonunuz  ile eşleştirilen bütün posta adreslerini liste halinde görebilirsiniz.  Kapatmak istediğiniz  adrese  tıklayın ve açılan bölümdeki bütün yeşil renkli onay işaretlerini kaldırın. Hepsimi kaldırdıktan sonra bir daha verileriniz  o hesaba aktarılmayacaktır.

Iphone ve Ipad cihazlara  android rehberi aktarma

 1. iPhone veya iPad’inizdeki Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Kişiler > Hesaplar > Hesap Ekle > Google‘a dokunun.
 3. E-posta ve şifrenizi girin. 2 adımlı doğrulama kullanıyorsanız bir uygulama şifresi kullanın.
 4. İleri‘ye dokunun.
 5. “Kişiler”i etkinleştirin.
 6. Üst taraftaki Kaydet‘e dokunun.

Senkronizasyonu başlatmak için iPhone veya iPad’inizdeki Kişiler uygulamasını açın.

Iphone ve Ipad cihazlardo Google+ ile fotoğrafları yedekleme (Backup)

Öncelikle Apple appstore üzerinden Google+  uygulamasını indirip açın. Uygulama açılır açılmaz  sizden gmail hesabınızı  girmenizi  isteyecektir. Bir mail adresi girip devam edin. Uygulama açıldığında aşağıdaki adımları takip edin.

Ayarları tıklayın

Google+’da paylaşılan Fotoğraf ve Videoyu tıklayın

İndiriliyor yazan bölümü açın.

Artık fotoğraflarınız  Google+ üzerinden yedeklenebilecek.

Ardından Google fotoğraflar uygulamasını indirip aşağıdaki adımları sırasıyla  uygularsanız otomatik yedekleme sürekli çalışacaktır.

 1. Google Fotoğraflar uygulamasını açın.
 2. Sol üstteki Menü’ye dokunun.
 3. AyarlarYedekle ve senkronize et‘i seçin.
 4. Ayarı açın veya kapatın.

Uygulamanın fotoğraflarınıza erişmesi için izin vermenizi isteyen bir ileti görürseniz:

 1. iOS ayarlar uygulamasını açın > Gizlilik > Fotoğraflar‘a hafifçe dokunun.
 2. Google Fotoğraflar‘ı açın.

Iphone ve Ipad için otomatik yedekleme (auto backup) devre dışı bırakma

 1. Google Fotoğraflar uygulamasını açın.
 2. Sol üstteki Menü’ye dokunun.
 3. AyarlarYedekle ve senkronize et‘i seçin.
 4. Ayarı açın veya kapatın.

Senkronize edince ne oluyor?
Telefonda senkronize etmek ne demek?
Kişileri senkronize etmek ne demek?
Senkronizasyon açılırsa ne olur?
Senkronizasyon kapatılırsa ne olur?
Telefonda senkronize nasıl iptal edilir?
Senkronize edilen fotoğraflar nerede?
Senkronize ayarları nasıl yapılır?
Senkronize olmuş kişiler nasıl silinir?
Senkronizasyon nasıl iptal edilir?
Senkronizasyon nasıl durdurulur?
Kişiler nasıl senkronize edilir?
Google hesap senkronize etmek ne demek?


Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz