schema org blog

Arama motorları için veri işaretleme konusunun 3. günü geldi çattı. Aslında bir önceki gün yayınladığımız WebPage işaretlemesi de bu günkü konu ile aynı. Yine de farklı bir bölüme ekleyebilmeniz mümkün. Ben bir önceki konuyu body etiketlerine eklemiştim ve bu günkü konuda anlatacağım işaretlemeyi de container yani sitenin header, footer ve sidebar bölümlerini bir arada tutan çerçeve için kullanacağız.

Her gün yeni bir özellik tanıtmayı düşünüyordum ama bazı durumlarda bir kaç tane de konu ekleyebilirim. Yine sıralama değişmemesi açısından başlıklara gün eklemeyi de eksik etmeyeceğim. Arama motorlarına sitenizin neyin nesi olduğunu göstermek amacıyla kullanılan bir işaretleme türüdür. Ayrıca burada anlatılanları uyguladıktan sonra bir kaç gün içinde Web Yöneticisi Araçları > Yapılandırılmış Veri sekmesinden değişiklikleri görebilirsiniz.

blog işaretlemesi

Sitemizin blog olduğunu göstermek için kullanacağımız kod.

itemprop="mainContentOfPage" itemscope itemtype="http://schema.org/Blog"

Yukarıdaki kodu <div class=”container”> veya <div id=”container”> bölümlerinin içine olduğu gibi yerleştirin.

Örnek işaretleme:

<div class="container" id="page" itemprop="mainContentOfPage" itemscope itemtype="http://schema.org/Blog">

Eğer WordPress sistemini kullanıyorsanız, Yönetim paneli > Görünüm > Düzenleyici sekmesinden  Üst Kısım (header.php) dosyasını açıp container kodunu bulabilirsiniz. Konu ile alakalı anlatacaklarımız bu kadar 🙂

Bu şekilde parça parça anlatmak size işkence gibi gelebilir ancak şunu da unutmayın ki Google’nin kabul ettiği Schema.org veri işaretlemeleri de iç içe eklenmiş olan divler gibidir. Eğer yerleştirmeyi yanlış yaparsanız karma karışık bir hal alır ve özelliklerin başka veri işaretleme formatları ile karışma ihtimali de olabilir.  Google yapısal veri test aracını kullandığınızda bu işaretlemelerin bazıları görünmeyebilir. Şu ana kadar (3. güne kadar) olan yapmış olduğunuz işaretlemeleri yaptığınızda da herhangi bir sonuç göremezsiniz ancak Yapılandırılmış veri sekmesinde görünecektir. Yapısal veri test aracında görünmemesinin sebebi de henüz bu bölümlerin boş olmasıdır. İlerleyen günlerde anlatacağımız konuları takip edip sitenize uyarladığınızda test sayfasında aşağıdaki gibi düzenli bir resim göreceksiniz.

bitmiş schema

Bu arada yazıya eklediğim başlık biraz saçma oldu aslında. Site gövdesi işaretleme olacaktı. Bir önceki yazı ile benzerliğinden dolayı bu şekilde yazdım.


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz

 1. Fuat dedi ki:

  Hocam kullandığım temada container malesef yok. Container olmadığı için, söylediğiniz gibi, header, footer ve sidebarı yani body.den sonra gelen ve her şeyi içine alan div içerisine bu kodu yazınca maleesef hata veriyor. Hata neden kaynaklanıyor olabilir, nasıl düzeltebilirim

 2. Yazılım dedi ki:

  Teşekkürler yararlı bir paylaşım

 3. plastik tabure dedi ki:

  Teşekkürler güzel bir paylaşım…

 4. kameralı sohbet dedi ki:

  cok tşkler sıtenızı takıp etmeye devam edıcem