Boş vakitleri değerlendirme amaçlı ve sırf hobi olsun diye bir anda ilgi duyduğumuz blog yazarlığı yüzünden başladığımız websitesi açma ve yönetme girişimleri zamanla boş vakit bulamamaktan dolayı biraz moral bozukluğuna neden olabiliyor. Aslında moral bozan durum bu girişimler değil ancak birşeylere ilgi duyup, araştırıp öğrendikten sonra konuyu sitede paylaşma noktasına geldiğimiz anda sahip olduğumuz boş zamanın aslında fazlasıyla dolduğunu farketmemizden kaynaklıdır. Uzunca bir süre sürekli olarak birşeyler paylaşıp etkileşim alamadığımızda ise kendimizi dört duvar arasında yanlız kalmış hissederiz. Daha fazla örnek de verebiliriz bu durumlara. Bu gibi nedenlerden dolayı zaman zaman aylarca bir süre yazı yazmayı bile bırakabiliyoruz.

Bir konu hakkında yazı yazmaya başladığım anda doldurup doldurup boşalttığım çay bardakları, farketmeden arka arkaya yaktığım sigaralar derken gözümü açtığımda 2000 kelimeyi geçen makaleler yazdığımı hatırlarım. Aslında biraz özet geçip konuyu paylaşmak da yeterdi bence. Yine de yazmak isteidğim için yazmaya devam ediyordum sürekli ve “kelime sayısı: 2000 küsür” yazan yeri gördüğümde klavyeyi kenara atıp finali bile girmeden yeter dedikten sonra mouse ile yayımla tuşuna basmıştım bir anda. Neredeyse 7 yıla yakın bir zaman oldu bahsettiğim tarz uzun yazılar yazmayalı. Sadece yazıda değil, her detaya uygun görsel ve bazen de video ekleme olayı da işin bonus tarafı. Demem o ki çok uzun süredir bırakın yazı yazmayı, admin paneline giriş yapmam bile bazen aylar sonra olurdu. Ne diyim yine de yeni birşeyler keşfettiğimde paylaşmak istiyorum hala.

Eminim benim gibi hisseden ve benim gibi davranan birçok kişi vardır. Blog açtığımdan bu yana açılıp kapanan, ben gibi siteyi yalnızlığına bırakan birçok websitesi biliyorum çünkü. Yazı yazmak güzel bir aktivite bence. Bilgi paylaşımı yaptığınızda kendiniz de ister istemez gelişiyorsunuz çünkü paylaştığınız bilgiler akılda daha uzun süre unutulmadan kalıyor ve daha kolay öğreniyorsunuz. he bide arada bir yorumlarda “Hocam” diye hitap eden arkadaşlar da olmuyor değil. Çoğu kişinin yorumlarda “hocam” diye hitap etmesi iyi güzel de değiliz, öğrenciyiz hepimiz arkadaşlar. 80 yaşına da gelsek öğreneceklerimiz bitmeyeceğinden dolayı da hep öğrenci kalacağız. Gerçek öğrencilerle aramızdaki tek fark karne almıyor olmamız. Şimdiki öğrenciler hala karne alıyor değil mi? 😀

Şurada WordPress ile alakalı, her gördüğümüzde motivasyonumuzu yükseltecek bir kod paylaşacaktım altı üstü. Meydanı boş bulduğum için daldım sohbete, kusuruma bakmayın. Neyse asıl konuya geleyim. Localhostta denediğim için tam rakamı göremiyorum, bazı konuları sildiğimden dolayı ama aşağı yukarı 416.000 bin kelime yazdığıma inanıyorum. Localhostta görünen miktar tam olarak bu şekilde yazıyor:Bu blog toplam 415.878 yayınlanmış kelime içeriyor!

Vay be! bu kadar beklemiyordum diye düşünürken aslında 800’e yakın konu ve çoğu konu 1000 kelime üstü olduğunu düşününce gayet makul bir rakam. İlk başladığımda bu kadar kelime yazıp yazamayacağımı sorsalar muhtemelen zor derdim. Şuanda bu rakama baktığımda ise keşke milyon sayısına ulaşsaydım diyorum. Bu da beni ister istemez biraz motive ediyor. Functions.php dosyasına eklediğim kısacık bir kod ile başlangıç ekranında bu bilgiye ulaştım. Sizlerde kaç kelime yazdığınızı merak ediyorsanız, aşağıdaki kodu functions.php dosyasına ekleyerek “Başlangıç” sekmesinde bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Milyon kelimeye ulaşan var mıdır bilmem ama varsa yorum kısmına sitesi ile beraber yazarsa sevinirim. Sadece sonuçları merak ediyorum.

Kod

functions.php dosyasına ekleyeceğiniz kod:

// Başlangıç ekranı bir bakışta toplam kelime sayısı

function post_word_count() {
  $count = 0;
  $posts = get_posts( array(
    'numberposts' => -1,
    'post_type' => array( 'post', 'page' )
  ));
  foreach( $posts as $post ) {
    $count += str_word_count( strip_tags( get_post_field( 'post_content', $post->ID )));
  }
  $num = number_format_i18n( $count );
  // Bu blok, kelime sayınızı Bir Bakışta kutusunun istatistik bölümüne ekleyecektir.
  $text = _n( ' kelime', ' kelime', $num );
  echo "{$num}{$text}";
  // This line will add your word count to the bottom of the Right Now box.
  echo '

Bu blog toplam ' . $num . ' yayınlanmış kelime içeriyor!

'; } // İçerik İstatistikleri tablosuna ekle add_action( 'right_now_content_table_end', 'post_word_count'); // Etkinlik Kutusunun altına ekle add_action('activity_box_end', 'post_word_count');

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Feraz:

  Thanks...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla