Veritabanı şişmesini önlemek için Post revizyon limitini sınırlayın.


Bildiğiniz gibi sitenize bir makale eklediğinize her taslak olarak kaydetmeden sonra makale defalarca veritabanına kayıt olur. Aradan aylar geçtikten sonra, düzenlemek için postu açtığımızda karşımıza tesadüfen bile olsa çıkabiliyor bu revizyonlar. WordPress’te bu revizyonların kayıt işlemi sınırsızdır. Her taslak olarak kaydettiğinizde revizyon olarak da ayrıca kaydedilir. Zaman zaman işe yarasa da bütün yazılarda bunu yapıyor olması da veritabanımızı oldukça şişiren bir özelliktir.

Altta verdiğim kodun en sonunda yazan 5 rakamı kaç adet revizyon kaydı yapılacağını göstermektedir. Dilerseniz bunu daha da kısabilir yada arttırabilirsiniz. Sitenizde binlerce yazınızın varolduğunu hesap edersek ve benim gibi de zamanınız yetmediği için sürekli yazılarınızı taslak olarak kaydediyorsanız eğer bu binlerce yazının vritabanınızda oluşturacağı boyutu az çok tahmin edersiniz. Gereksiz bir özellik olduğunu düşünebilirsiniz ancak saatlerce uğraştığınız bir yazıyı basit bir hata yüzünden kaybetmenin

de çok can sıkacağını biliyorsunuzdur. Taslak olarak kaydettiğinizde revizyon olarak kayıt edilir diye bahsetmiştim bu konuda, siz yazı yazarken bile elektirik kesintisi, internet kesintisi veya herhangi bir bilgisayar hatası yüzünden verilerin kaybolmaması için de WordPress ayrıca otomatik olarak kaydeder yazılarınızı ve işinizin başına döndüğünüzde kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Bundan dolayı revizyon sayısını sıfır olarak ayarlamamakta fayda var.

Kod

Alttaki kodu WordPress sisteminde bulunan wp-config.php dosyasında buna benzeyen if ile başlayan herhangi bir kodun önüne yada altına attıktan sonra revizyon sayısı sınırlanacaktır.

if (!defined('WP_POST_REVISIONS')) define('WP_POST_REVISIONS', 5);
Ali

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Ders