Depresyon nedir Depresyon Belirtileri, Tedavisi

Depresyon nedir? Depresyon Belirtileri, Tedavisi

Depresyon nedirdepresyon belirtileri nelerdir, depresyon tedavisi nasıl olmalıdır şeklindeki tüm sorularınızın cevabı bu makalede yer alıyor.

Depresyon genç, yaşlı hayatımızın bir döneminde ve her alanında yaşadığımız olaylara karşı ruh halimizin kötü olduğu durumlarda kullandığımız bir kelime gibi bilinse de aslında ciddi bir ruhsal hastalıktır. Depresyon nedir sorusunun cevabını detaylandıralım.

Depresyon Nedir

Depresyon nedir ; Depresyon sadece geçen “kötü bir gün” veya geçici üzüntüden daha fazlasıdır. En sık görülen semptom, bazen sinirlilik olarak görülebilen düşük bir ruh halidir. Çoğunlukla depresyonlu kişi, normalde sahip olduğu aktivitelerin tadını çıkaramaz.

Majör depresyon ile derin bir üzüntü ya da umutsuzluk duygusu vardır. Majör depresyon belirtileri en az iki hafta sürecek şekilde tanımlanır, ancak genellikle daha uzun süre devam ederler.

Diğer depresyon türleri daha ince semptomlara sahip olabilir. Örneğin, şimdi kalıcı depresif bozukluk olarak bilinen distimi, majör depresyondan daha az şiddetlidir, ancak genellikle daha uzun sürer. Bu bozukluğa sahip birçok insan, hatırladıkları sürece veya depresyona her zaman girip çıktıklarını hissettikleri sürece depresyonda olduklarını ifade eder.

Çeşitli semptomlar genellikle herhangi bir depresyon tipinin düşük duygu durumuna eşlik eder. Ve belirtiler farklı insanlar arasında önemli ölçüde değişebilir.

Depresyonu olan birçok kişinin de endişesi vardır. Fiziksel sağlıkları hakkında ortalamadan daha fazla endişelenebilirler. İlişkilerinde aşırı bir çatışmaya sahip olabilirler ya da iş yerinde zayıf bir şekilde işlev görebilirler. Cinsel işleyiş problem olabilir. Depresyonu olan kişiler de alkol veya diğer maddeleri suistimal etmek için daha fazla risk altındadır.

Depresyon muhtemelen ruh halini kontrol eden beyin bölgelerindeki değişiklikleri içerir. Sinir hücreleri, beynin belirli bölgelerinde kötü işlev görebilir. Sinir hücreleri veya sinir devreleri arasındaki değişmiş iletişim, bir kişinin beyninin kendi ruh halini düzenlemesini zorlaştırabilir.

Depresyon Nedir 2. Bölüm

Hormon değişiklikler de ruh halini olumsuz yönde etkileyebilir. Bireyin yaşam deneyimleri bu biyolojik süreçleri etkileyebilir. Ve bir kişinin genetik yapısı, depresyon yaşamak için ne kadar savunmasız olduğunu etkiler.

Stresli bir yaşam olayıyla depresyonun bir bölümü tetiklenebilir. Fakat çoğu durumda, depresyon belirli bir olay ile ilişkili görünmemektedir.

Bir bebeği doğurduktan sonraki ilk iki ila üç ay içinde majör bir depresif atak meydana gelebilir. Bu durumda, peripartum başlangıçlı majör depresif bozukluk olarak adlandırılabilir. Çoğu insan postpartum depresyon olarak adlandırır.

Özellikle kış aylarında meydana gelen depresyon genellikle mevsimsel duygu durum bozukluğu veya SAD olarak adlandırılır. Ayrıca mevsimsel desenli majör depresif bozukluk da denebilir.

Depresyon epizodları her yaşta ortaya çıkabilirDepresyon, kadınlarda erkeklerde olduğu gibi iki kat daha fazla teşhis edilir. Major depresyonu olan bir aile üyesi olan kişilerin depresyon veya içme problemleri geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Depresyon nedir bölümlerini bitirdik şimdi sıra depresyon belirtileri nelerdir bölümünde..

Depresyon Belirtileri

Depresyon belirtileri ; Depresyonda olan bir kişi kilo alabilir veya kaybedebilir, normalden daha fazla veya daha az yiyebilir, konsantre olmada zorluk çekebilir ve uykuda sıkıntı çekebilir veya normalden daha fazla uyuyabilir. İşe ya da oyuna yorgun düşebilir ve enerjisi çabuk tükenir. Küçük yükler veya engellerin yönetilmesi imkansız görünebilir. Kişi yavaşlamış, heyecanlı ve huzursuz görünebilir. Depresyon belirtileri başkaları tarafından oldukça kolay fark edilebilir.

Bu hastalığın özellikle acı verici bir belirtisi sarsılmaz bir değersizlik ve suçluluk hissidir. Kişi belirli bir yaşam deneyimi hakkında suçlu hissedebilir veya özellikle herhangi bir şeyle ilgili olmayan genel suçluluk hissedebilir.

Eğer acı ve öz eleştiri yeterince büyük olursa, umutsuzluk, kendini yıkıcı davranış veya ölüm ve intihar düşüncelerine yol açabilirler. Şiddetli depresyona yakalanan kişilerin büyük çoğunluğu intihar girişiminde bulunmazlar ya da intihar etmezler, ancak bu durumun depresyona girmeyen kişilerden daha fazla olması muhtemeldir.

Depresyon belirtileri şunlardır:

  • Belirgin olarak depresif veya irritabl ruh hali
  • İlgi veya zevk kaybı
  • Azalmış veya artan kilo veya iştah
  • Azalmış veya artmış uyku
  • Yavaşlatılmış veya çalkalanmış görünen
  • Yorgunluk ve enerji kaybı
  • Değersiz veya suçlu hissetmek
  • Zayıf konsantrasyon veya kararsızlık
  • Ölüm düşünceleri veya intihar planları veya girişimleri.

Kalıcı depresif bozukluğu olan kişilerde aynı semptomların çoğu olabilir. Semptomlar daha az şiddetli olmalarına rağmen, uzun ömürlüdürler. Depresyon belirtileri bunlar ama depresyon nasıl teşhis edilir diyorsunuz gibi geliyor. Haydi okumaya devam..

Depresyon Teşhisi

Bir birinci basamak hekimi veya bir akıl sağlığı uzmanı genellikle bir kişinin tıbbi geçmişi ve semptomları hakkında sorular sorarak depresyonu teşhis edebilir.

Depresyonu olan birçok kişi toplumun depresyon hakkındaki tutumundan dolayı değerlendirme ve tedavi istememektedir. Kişi depresyonun kendi hatası olduğunu hissedebilir veya başkalarının düşünceleri hakkında endişelenebilir. Ayrıca, depresyonun kendisi bir kişinin problemi tanıması yeteneğini deforme edebilir. Bu nedenle, aile üyeleri veya arkadaşlarının yardım istemek için depresyon belirtileri gösteren birini teşvik etmeleri gerekebilir.

Depresyon için özel bir test yoktur. Ancak, semptomlara tıbbi bir durum veya ilaç verilmediğinden emin olmak için birinci basamak hekimi tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Beklenen süre

Ortalama olarak, tedavi edilmemiş bölümler birkaç ay sürer. Bununla birlikte, majör depresyon atakları herhangi bir zaman süresine dayanabilir. Semptomlar ayrıca bir bölüm sırasında yoğunluğa göre değişebilir.

Depresyon tedavi edilmezse, kronikleşebilir (uzun süreli). Tedavi depresif bir bölümün uzunluğunu ve şiddetini kısaltabilir.

Depresyon nasıl önlenir

Majör depresyonun önlenmesi için bir yol yoktur, ancak erken tespit etmek yardımcı olabilir. Tedavi hem semptomları azaltabilir hem de hastalığın geri dönmesini engellemeye yardımcı olabilir. Erken teşhis sonrası depresyon tedavisi ile hastalık yok edilebilmektedir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisi en başarılı olanı ; psikoterapi ve ilaç tedavisinin birleşimidir. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) adı verilen bir antidepresan sınıfından alınan bir ilaç genellikle ilk olarak reçete edilir. Bu ilaçlar arasında fluoksetin ( Prozac ), sertralin ( Zoloft ), paroksetin ( Paxil ), sitalopram ( Celexa ) ve essitalopram ( Lexapro ) bulunur. Onlar problemsiz değiller, ama önceki nesillerdeki antidepresanlara kıyasla oldukça kolay ve nispeten güvenlidirler.

SSRI’ların, cinsel işlevsellik, bazı mide bulantısı ve tedavinin erken evrelerinde anksiyetede artışa neden olduğu bilinmektedir.

Depresyon Tedavisi

Diğer etkili antidepresanlar arasında bupropion ( Wellbutrin ), venlafaksin ( Effexor ), mirtazapin ( Remeron ) ve duloksetin ( Cymbalta ) bulunur. İki eski antidepresan sınıfı, trisiklik antidepresanlar ve monoamin oksidaz inhibitörleri hala kullanılmaktadır. Onlar daha yeni olanlar kadar etkilidir ve birisi başka tedavilere iyi cevap vermediğinde çok yararlı olabilir.

Gelişmeyi görmek için genellikle antidepresan almak en az iki ila altı hafta sürer. En iyi çalışan ilacı bulmak için birkaç girişimde bulunabilir. Doğru ilaç bulduktan sonra, uygun bir doz bulmak ve tam pozitif etki görmek için birkaç ay sürebilir.

Depresyon Tedavisi

Depresyonun nedenlerine, ailenin ve diğer sosyal desteğin mevcudiyetine ve bireyin kişisel tarzına ve tercihine bağlı olarak bir takım farklı psikoterapi tekniklerinin yararlı olduğu gösterilmiştir. Bilişsel davranışçı terapi olarak adlandırılan bir teknik, depresif bir kişinin olumsuz düşünmeyi tanımasına ve semptomları kontrol etme tekniklerini öğretmesine yardımcı olabilir. Psikodinamik, içgörü odaklı ve kişilerarası psikoterapi de dahil olmak üzere diğer tedavi türleri, depresif insanların önemli ilişkilerde çatışmaları çözmelerine ya da semptomların arkasındaki tarihi incelemelerine yardımcı olabilir. Eğer depresyondan muzdaripseniz, hastalık hakkında yapabileceğiniz her şeyi öğrenmekten faydalanabilirsiniz.  Ayrıca, topluluğunuzda bulunabilecek destek ağlarından da yararlanabilirsiniz.

Majör depresyonlu bazı kişilerde, elektrokonvülsif tedavi (EKT) denilen bir tedavi hayat kurtarıcı bir seçenek olabilir. Bu tedavi tartışmalı ama çok etkili. ECT’de, kişinin kafa derisine bir elektriksel impuls uygulanır ve nöbet geçirerek beyne geçer. Hasta tüm prosedür için anestezi altındadır ve dikkatle izlenir. Hastanın, konvülsiyonların dışa dönük belirtilerini engellemek için prosedürden önce verildiği ve bu da yaralanmaların önlenmesine yardımcı olur. İyileşme, tedaviden sonraki birkaç gün ila haftalar arasında kademeli olarak görülür. EKT, en şiddetli depresyon formları için en hızlı ve en etkili tedavi yöntemidir ve çoğu insanda, diğer antidepresan tedavilerden daha riskli değildir.

Antidepresanlar ve intihar riski

2004’ten bu yana FDA, antidepresan üreticilerinin, ürün etiketlerinde “kara kutu uyarısı” olarak adlandırılmasını gerektiriyordu. Bu uyarı, antidepresanların çocuklarda, ergenlerde ve genç erişkinlerde intihar riskini artıracağı endişesini ele almayı amaçlamaktadır. Bu problem, bir araştırma odağı olarak kalmıştır, ancak onu çevreleyen kanıtlar yorumlamakta zorlanmaktadır.

İntihar Riski

Bu ilaçları kullanan çok az sayıda genç muhtemelen sıradışı bir reaksiyona girer ve daha iyi olmaktan çok daha kötü hisseder. Ruh halini etkileyen herhangi bir ilaç bazı kişilerde beklenmedik bir olumsuz etki yaratabilir.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar bu uyarının tedavi için antidepresanların kullanımı üzerinde çok fazla bir etkisi olduğunu endişelendirmektedir. Hem doktorlar hem de hastalar için yararlı bir müdahale kullanmak konusunda çok dikkatli olmaları tehlikeli olabilir. Depresyon tedavisi edilmediğinde intihar riski artar. Paradoksal olarak, etiketlemenin, bazı insanların ihtiyaç duydukları tedaviyi almadığı anlamına gelirse, intihar riski taşıyan daha fazla insan koyar .

Bu nedenle, bu tartışmadan bağımsız olarak, tedavinizi yakından izlemek her zaman önemlidir. Hangi yaşta olursanız olun ya da aldığınız tedavi ne olursa olsun, rahatsız edici semptomları veya kötüleşen ruh hallerini hemen doktorunuza bildirin.

Profesyonel Arama Zamanı

Depresyon acı verici ve potansiyel olarak tehlikeli ancak tedavi edilebilen bir hastalıktır. Sizde veya sevdikleriniz depresyonda olduğundan şüpheniz varsa, bir sağlık uzmanına başvurmalısınız.

Prognoz

Depresyon tedavisi oldukça sofistike ve etkili olmuştur. Tedavi edilen depresyon için prognoz mükemmeldir. Tedavi ile semptomların yoğunluğu ve atak sıklığı sıklıkla azalır. Birçok insan tamamen iyileşir.

Tedavi başarılı olduğunda, doktorunuz veya terapistinizle yakın temas halinde kalmak önemlidir, çünkü depresyonun geri dönmesini önlemek için bakım tedavisi sıklıkla gereklidir.

https://www.epsikoterapi.net/

 

 

Furkan Dede
Telif Hakkı Bildirimi:Bu sitedeki orijinal makaleyi Furkan Dede2021-06-05 tarihinde yayınlandı,Toplam 9869 karakterden oluşmaktadır.
Yeniden yazdırma ipuçları:Özel talimatlar dışında, bu sitedeki tüm makaleler CC-4.0 sözleşmesi kapsamında yayınlanmaktadır.Yeniden basılması için lütfen kaynak belirtiniz.
Yorum yap(Yorum yapılmamış)
Yükleniyor...