Ali @mintik
26 Mayıs 2021 13:26

Toolbar.js

bootstrapikon
Mouse ikonların, linklerin, resimlerin üzerine geldiğinde yada  tıklandığında açılan küçük baloncuklar vardır. Bu baloncukları  genellikle bilgilendirme balonu adı veririz. Bu tarz örnekler sayesinde web site ziyaretçileri içeriğe  tıklamadan açılan küçük çerçeve içindeki bilgiler sayesinde  neyi tıklamaya çalıştığını önceden görebiliyor. Çoğu web sitesi bildiğiniz  gibi  ajax ile çalışmaz ve tıklandığında  doğru veya yanlış başka sayfalara  yönlendirilirler. Kullanıcıların ikide bir sayfa değiştirmemeleri açısından bu tarz örnekler çok faydalıdır.

Daha önceleri bir benzerine hiç karşılaşmadığım jQuery Tooltip.js eklentisi mouse ile ikonlara tıklandığında açılan Tooltip çerçevesi içinde menü şeklinde ikonları listelemeye yarıyor.  Paul Kinzett tarafından  hazırlanmış  olan Toolbar.js için kendinize  göre  ikon tasarlamak zorunda da değilsiniz. Font Awesome ikonlarının bir benzeri olan Bootstrap   ikonları ile beraber kullanılabiliyor.  İlk defa bu uygulama sayesinde incelediğim Bootstrap frameworküne biraz daha özellik eklenseydi sanırım farklı bir Css dili olmaya yeterdi. Yanlış anlaşılmasın Css’nin yerini alabilir manasında kullanmadım. Yazılar, formlar, tablolar, butonlar, resimler gibi Html elementler için kullanılabilir değerler ve 140 tane de ikonik web fontu bulunuyor.

Toolbar içinde açılan ikonların tıkladığınız bölgenin neresinde çıkmasını istiyorsanız eğer ona göre de bir ayarlama yapabiliyorsunuz. Tıkladığınız ikonun sağında, solunda, üstünde yada altında görünebilir şekilde seçebiliyorsunuz. Bunun için tonla ayarlama yapmanıza gerek yok. Kullanımı oldukça basit olan bu uygulamada pozisyon belirlemek için Javascript kodlarda position:’left’  gibi yazılması basit bir kod eklemeniz yeterlidir. Left, right, top ve bottom değerleri ile kullanılıyor position özelliği. Demo sayfasında her örnek için nasıl kullanacağınızı gösteren JavaScript ve Html kodlar bulunuyor. Bunlar dışında head etiketleri arasına da ayrıca gerekli Css ve Js  dosyalarını eklemeniz gerekmekte. Demo sayfasının en altında bu dosyaların nasıl ekleneceği belirtilmiş.

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Ali:

  Üşenmeden web arşivi linkini arayıp bulmuşsun teşekkürler :)...

 • ibrahim:

  türkiyeden de bırakan olmuş oyunu. dünya geneli de bırakan epey olmuş. wi...

 • Araç çubuğuna atla