Ali @mintik
13 Mayıs 2021 13:26

Motio.js

Sprite
Geliştiricinin adını  bulamadım ama büyük ihtimal İsmi Darsa’dır diye  düşünüyorum. Normalde  bir geliştirici  eklenti  geliştirdiği  zaman  avascript dosyası   içine  yazar ismini de özellikle ekler.  Ama  nedense oyunlar için geliştirilmiş  olanmotion elentisinin geliştiricisi  eklent içinde  adını belirtmemişyada belirtmek istememiş. Belkide benim  gibi  biraz gizli  kalmak isteyen biridir kimbilir 🙂

Motion.js  sprite  animasyonlar  için daha  doğrusu  oyunlar için hazırlanmış  olan hem mouse hemde klavye tuşları ile kullanılabilen  bir uygulamadır. Sprite  dediğimiz  olay her  mouse  yada  klavye  düğmesine  bağlı olarak  farklı farklı  resimlerin sırayla websayfası  üzerinde  gösterilmesine  denir. Bu şekildeki çalışmalar  bir çizgi filmi yada  bir oyun sahnesini  canlandırmaya yetecek  düzeydedir.

Genelikle yeni karşılaştığım örnekler  üzerinde  biraz araştırma  ve  kendimce  bir  de  demo  oluşturduktan sonra  paylaşmaya özen gösteririm.  Sonuç olarak okuyucuya  daha açıklayıcı  bir şekilde  yabancı geliştiriciler  tarafından hazırlanmış olan örnekleri tanıtmak  daha  kolay oluyor.

Sabah  geç saatlerde karşılaştığım Motion.js kütüphanesini  deneyipte sizlere  anlatmak  benim baya bir zamanımı  alacak gibi görünüyor. Belkide  başaramayabilirdim   kurmayı. Ama  tahminime  göre kullanımı çok  rahat  olması gerekiyor.  Demo sayfasında Motio.js  tanıtımı için hazırlanmış  bir oyun bulunuyor klavye  sağ-sol  tuşları  oyundaki karakterin  hareket  etmesini  b  tuşu  tekme atmasını   ve space  (boşluk)  tuşu ise karakterin zıplamasını sağlar.  Demo  için kurulum aşamaları oyunun altında geliştirici tarafından birbir anlatılıyor. ayrıca download  adresinden  edineceğinizdosyalar içinde bütün demolarda  bulunuyor.

Lisans : Mit

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Eskiden paralı değildi. Herhalde popüler olunca paraya yönelmişler....

 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla