ketchup
Html5 ile gelen özelliklerden bir tanesi bildiğiniz üzere form doğrulamadır. Giriş, üye olma yada benzeri örneklerde eksik bilgilerin doldurulması için tarayıcının verdiği uyarılar vardır. Ama bu özellik bizim için yeteri kadar kullanışlı olamayabiliyor her zaman. Ara sıra zorla kabul ettirmek istediğimiz seçenekler olur ve  tarayıcı da bu bölümleri fark edemez.  Bu yüzden kendimize özel uyarılar belirlemek için bazı uygulamalar kullanmak zorunda kalırız. Ketchup uygulaması da buna benzer örneklerden bir tanesidir.

Demo sayfasında demo ile alakalı herhangi bir inceleme örneği şimdilik yok. Eskiden vardı ama bu  yazıyı güncellediğimde kaldırıldığını fark ettim. Yine de eski linki kaldırmadım belki ilerde birgün canlı ön izleme seçeneği eklenir diye. Kullanımı hakkındaki gerekli açıklamalar ve parametrelerin tümünü demo sayfasından incelemeniz mümkün.   İndirdiğiniz dosyanın içinde örneğin çalışır bir halini de görebilirsiniz. Mail alanı ve kullanıcı adı alanında yanlış veya eksik bilgi verdiğiniz zaman kırmızı bir uyarı balonu içinde doğru bilgi girmenizi isteyen bir uyarı görebilirsiniz.

Ketchup uygulamasının diğer bir demosunda da onay kutularını  zorla seçtirme gibi bir özellik bulunuyor. En az iki tane işaretlenmediği zaman bir uyarı gösteriyor. Ayrıca input alanında girilen kelimeler için de bir limit belirleyebilmek mümkün. İkinci input seçeneğinde en az 3 karakter girmeniz isteniyor. Bütün bölümler doğru şekilde girildiği an tooltip baloncukları kayboluyor. Evet detaylar bunlar şimdi demo ve download linklerinden inceleyelim bunları.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Eskiden paralı değildi. Herhalde popüler olunca paraya yönelmişler....

 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla