Ps ışık efekti

28Okunma
1 Yorum

 

Anlatacağımız  konu bittiğinde elimize  böyle  bir  sonuç geçecektir.

PsPhotoshop Cs3 programımızla Shift + Ctrl + N  tuşlarına basıp yeni bir  layer  oluşturalım. Oluşturduğumuz layeri çift tıklatıp ismini  Render yazıyoruz. Render layerimiz  seçili  iken Filter >> Render >> Clouds seçeneklerini seçiyoruz. bu işlem sonucunda  render  layerimiz  dumanlı bir görünüm almış oldu. Yanlız bu işlemi yapmadan Foreground Color’un siyah Background color’unda  beyaz olduğuna  dikkat edin. Ps

PsYine Shift + Ctrl + N  tuşlarına basarak yeni bir layer  oluşturuyoruz. Bu layerede  Gökkuşağı ismini verin. Gökkuşağı layerimiz  seçili  iken G tuşuna  basıp Gradient Tool aracımızı seçiyoruz ve  yukardaki renk seçeneklerinden  mavi çerçeve içerisine  aldığım Transparent Rainbow kutusunu seçip gökkuşağı layerini mousu basılı tutarak bir uçtan diğerine doğru mousu  sürüklüyoruz. Karşımıza gökkuşağı görünümü çıkacaktır.

PsGökkuşağı ve Render  isimli layerlerimizin görünümünü Overlay olarak ayarlıyoruz.

PsGökkuşağı ve Render layerleri ile  işmiz  bitti fazla  yer  tutmalarını önlemek için Ctrl tuşunu basılı  tutarak bu iki layerimizi  seçili hale getirip sağ tıklayıp Merge Visible seçeneğini  tıklayıp  her iki layerimizi birleştiriyoruz ve iki layerin birleşmiş olan halinide Grad olarak adlandırın.

Ps

Şimdi gelelim Paul karakterinin yumruğunun etrafına küçük ateş  kıvılcımları oluşturmaya bunun için önce Shift + Ctrl + N tuşlarına  basarak yeni bir layer oluşturuyoruz bu layerede Vur ismini verelim. Vur  isimli layerimiz  seçili iken  B kısayolunu kullanıp Brush tool aracımızı  seçiyoruz. F5 tuşuna  basarak Brush Tool seçeneklerini  düzenleme kısmına açıp ayarları aşağıdaki  resimdeki gibi yapıyoruz.

Ps

Fırçamızın ayarları tamam. Şimdi klavyeden P tuşuna basarak Freeform Pen Tool aracını seçin.

PsFreeform Pen Tool kullanarak Paul’un yumruğunun etrafında  yılan gibi  sarmal çizgiler oluşturun bu çizgilerin nereye gideceğine  siz  karar verin. Çizgilerinizi  çizdikten sonra  sağ  tıklayıp Stroke Path seçeneğini seçin.

PsAçılacak olan küçük pencerede Brush seçeneğini  seçip Ok butonuna basıyoruz.

PsYumruk darbesi için ateş kıvılcımları tamam. Bu  kıvılcımların arkadan dolanmasını  sağlamak içi L tuşuna basıp Polygonal Lasso Tool aracımızı seçip  Paulun önünden geçen ve yumruğunun etrafında  dönen kısımları seçip klavyeden  Delete  tuşuna basarak  siliyoruz.

PsPsBütün işlemleri doğru olarak yaptıysanız ve layer  sıralamanız aşağıdaki gibi  ise elinizde  böyle  bir sonuç olacaktır.Ps

İstediğimiz  görünüme yavaş yavaş yaklaşıyoruz  artık. Ama  Paulun görüntüsünü  arkasında yanstımak istiyorum ben. Bunu yapmak için Paul layerini  seçip Ctrl + J  tuşlarına basıp Paul layerini kopyalıyorum. Paul copy layerine  dokunmuyoruz. Paul layeri  seçili  iken Filter >> Blur >> Guassian Blur seçeneklerini seçelim şimdi.

PsAçılacak olan Guassian Blur penceresinde Radius  ayarını 78,6 pixel olarak ayarlayalım.

PsGörünümü  biraz  daha sertleştirelim sıra  geldi  yumruk ortasında  bir ateş topu oluşturmaya. Ateş topunu oluşturmak için aşağıdaki resmi  kullandım. Vur  ismini verdiğimiz layeri  seçip Ctrl + J tuşlarına basarak yeni bir  layer oluşturup  Ateş ismini  verelim. ateş ismindeki  layer  içerisine  aşağıdaki  resmi yerleştirelim şimdi.

PsYukarıdaki güneş resmini  ateş isimli layerimize  ekledik. Ctrl + A tuşlarına basıp Ateş isimli layerimizin tamamını seçili hale  getiriyoruz. Ama  layerin tamamı bize gerekmiyor  sadece ateş  topu lazım bize. Bunun için de üstüne Ctrl + Alt + D tuşlarına basıp Feather  Radius  seçeneğini 50  px  olarak ayarlayıp  tamam  dedikten sonra  Ctrl + J  yapıp  seçtiğimiz  kısmı kopyalıyoruz. Ateş layeri ile  işimiz  bitti  silebilirsiniz  artık. Oluşturduğumuz  ateş  topunu  Ctrl + T  tuşlarına  basıp Paulun yumruğunun üzerine taşıyalım ve layer  görünümünü  de  Lighter Color olarak ayarlayalım.

Ve  işte  sonuç:

Ps

Ali
Telif Hakkı Bildirimi:Bu sitedeki orijinal makaleyi Ali2021-01-24 tarihinde yayınlandı,Toplam 3328 karakterden oluşmaktadır.
Yeniden yazdırma ipuçları:Özel talimatlar dışında, bu sitedeki tüm makaleler CC-4.0 sözleşmesi kapsamında yayınlanmaktadır.Yeniden basılması için lütfen kaynak belirtiniz.
Yorum yap(1 Yorum)
Yükleniyor...
Gorgoda Yorumcu LV.1
2015-12-09 23:21:19 回 Yanıtla

Sanırım artık photoshop programına geçmemek için bir neden kalmadı photoimpact gibi programlar çok yetersiz kalıyor.