Anlatacağımız  konu bittiğinde elimize  böyle  bir  sonuç geçecektir.

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.comPhotoshop Cs3 programımızla Shift + Ctrl + N  tuşlarına basıp yeni bir  layer  oluşturalım. Oluşturduğumuz layeri çift tıklatıp ismini  Render yazıyoruz. Render layerimiz  seçili  iken Filter >> Render >> Clouds seçeneklerini seçiyoruz. bu işlem sonucunda  render  layerimiz  dumanlı bir görünüm almış oldu. Yanlız bu işlemi yapmadan Foreground Color’un siyah Background color’unda  beyaz olduğuna  dikkat edin. Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.com

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.comYine Shift + Ctrl + N  tuşlarına basarak yeni bir layer  oluşturuyoruz. Bu layerede  Gökkuşağı ismini verin. Gökkuşağı layerimiz  seçili  iken G tuşuna  basıp Gradient Tool aracımızı seçiyoruz ve  yukardaki renk seçeneklerinden  mavi çerçeve içerisine  aldığım Transparent Rainbow kutusunu seçip gökkuşağı layerini mousu basılı tutarak bir uçtan diğerine doğru mousu  sürüklüyoruz. Karşımıza gökkuşağı görünümü çıkacaktır.

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.comGökkuşağı ve Render  isimli layerlerimizin görünümünü Overlay olarak ayarlıyoruz.

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.comGökkuşağı ve Render layerleri ile  işmiz  bitti fazla  yer  tutmalarını önlemek için Ctrl tuşunu basılı  tutarak bu iki layerimizi  seçili hale getirip sağ tıklayıp Merge Visible seçeneğini  tıklayıp  her iki layerimizi birleştiriyoruz ve iki layerin birleşmiş olan halinide Grad olarak adlandırın.

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.com

Şimdi gelelim Paul karakterinin yumruğunun etrafına küçük ateş  kıvılcımları oluşturmaya bunun için önce Shift + Ctrl + N tuşlarına  basarak yeni bir layer oluşturuyoruz bu layerede Vur ismini verelim. Vur  isimli layerimiz  seçili iken  B kısayolunu kullanıp Brush tool aracımızı  seçiyoruz. F5 tuşuna  basarak Brush Tool seçeneklerini  düzenleme kısmına açıp ayarları aşağıdaki  resimdeki gibi yapıyoruz.

Fırçamızın ayarları tamam. Şimdi klavyeden P tuşuna basarak Freeform Pen Tool aracını seçin.

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.comFreeform Pen Tool kullanarak Paul’un yumruğunun etrafında  yılan gibi  sarmal çizgiler oluşturun bu çizgilerin nereye gideceğine  siz  karar verin. Çizgilerinizi  çizdikten sonra  sağ  tıklayıp Stroke Path seçeneğini seçin.

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.comAçılacak olan küçük pencerede Brush seçeneğini  seçip Ok butonuna basıyoruz.

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.comYumruk darbesi için ateş kıvılcımları tamam. Bu  kıvılcımların arkadan dolanmasını  sağlamak içi L tuşuna basıp Polygonal Lasso Tool aracımızı seçip  Paulun önünden geçen ve yumruğunun etrafında  dönen kısımları seçip klavyeden  Delete  tuşuna basarak  siliyoruz.

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.comPhotoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.comBütün işlemleri doğru olarak yaptıysanız ve layer  sıralamanız aşağıdaki gibi  ise elinizde  böyle  bir sonuç olacaktır.Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.com

İstediğimiz  görünüme yavaş yavaş yaklaşıyoruz  artık. Ama  Paulun görüntüsünü  arkasında yanstımak istiyorum ben. Bunu yapmak için Paul layerini  seçip Ctrl + J  tuşlarına basıp Paul layerini kopyalıyorum. Paul copy layerine  dokunmuyoruz. Paul layeri  seçili  iken Filter >> Blur >> Guassian Blur seçeneklerini seçelim şimdi.

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.comAçılacak olan Guassian Blur penceresinde Radius  ayarını 78,6 pixel olarak ayarlayalım.

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti| mintik.comGörünümü  biraz  daha sertleştirelim sıra  geldi  yumruk ortasında  bir ateş topu oluşturmaya. Ateş topunu oluşturmak için aşağıdaki resmi  kullandım. Vur  ismini verdiğimiz layeri  seçip Ctrl + J tuşlarına basarak yeni bir  layer oluşturup  Ateş ismini  verelim. ateş ismindeki  layer  içerisine  aşağıdaki  resmi yerleştirelim şimdi.

Güneş Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.comYukarıdaki güneş resmini  ateş isimli layerimize  ekledik. Ctrl + A tuşlarına basıp Ateş isimli layerimizin tamamını seçili hale  getiriyoruz. Ama  layerin tamamı bize gerekmiyor  sadece ateş  topu lazım bize. Bunun için de üstüne Ctrl + Alt + D tuşlarına basıp Feather  Radius  seçeneğini 50  px  olarak ayarlayıp  tamam  dedikten sonra  Ctrl + J  yapıp  seçtiğimiz  kısmı kopyalıyoruz. Ateş layeri ile  işimiz  bitti  silebilirsiniz  artık. Oluşturduğumuz  ateş  topunu  Ctrl + T  tuşlarına  basıp Paulun yumruğunun üzerine taşıyalım ve layer  görünümünü  de  Lighter Color olarak ayarlayalım.

Ve  işte  sonuç:

Photoshop Light Effect, Photoshop Işık Efekti | mintik.com

Bu Yazıyı Paylaş

1 yorum "Ps ışık efekti"

 1. Gorgoda dedi ki:

  Sanırım artık photoshop programına geçmemek için bir neden kalmadı photoimpact gibi programlar çok yetersiz kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Eskiden paralı değildi. Herhalde popüler olunca paraya yönelmişler....

 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla