Seo ultimate

Google amcanın çalışma  sistemi hakkında detaylı  Türkçe  bilgi  veren  seocular  olmadığı için (daha doğrusu bedava bilgi olmadığı için)  çoğu  kullanıcı  nasıl seo yaparım, neyin nesidir bu  diye dönüp  dolaşır. Ücret  almadan kendi sitesinde  seo hakkında  bilgilendirici  yazılar yayınlayan arkadaşlar da var tabi. Ama seo hakkında  yazılan çoğu makale ya kulaktan dolmadır  yada birbaşka yerden  alınmıştır. Bu açıdan pek güven duyulabilecek makaleler değiller. Tabi ki bütün seo makalelerini kastetmiyorum. Çok doğru  makaleler  yazan kişiler de var. Ama  nedense işin en kolay ve herkesin yapabileceği  basit kısmını kimse söylemez.

Google  tarafından site içeriğiniz  spama  maruz kalmıştır ve arama sonuçlarında git gide düşüyorsunuz, geriliyorunuz. Eğer yükselmek için böyle  bir eklenti kullanmak istiyorsanız pek faydası olmayacaktır. Bütün seo eklentilerini kullandım ve kendimce hiçbirinin faydasını  görmedim. bu tür eklentilerin amacı genelde  sitedeki anahtar kelimeleri daha fazla yoğunlaştırarak  arama motorlarına  yazıların daha çekici görünmesini sağlar. Bir kere  site  içeriğiniz arama motorları tarafından spam olarak  algılanmışsa  eğer bu tür  seo eklentileri  size  derman değil aksine  yaranıza  tuz basmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Spam olarak belirlenmişseniz zaten anahtar kelime yoğunluğunuz  en üst seviyededir ve  bu tür eklentilerle beraber  bu seviye dahada artacaktır.

Seo ultimate eklentisini illa ki seoamacıyla kullanmanız gerekmez. Sitenizdeki dış bağlantılara maske ekleyerek  başka kişilerin sitenizde yayınladığınız  linkleri çalmasına  engel olabilirsiniz. Mesela program indirme siteniz var ama downlod butonunda Gezginler  ve Tamindir’de olduğu gibi linklerinizin görünmesini istemiyorsunuz. Bu şekilde çalınan bağlantılarda  ister isteme çalan kişi  sitenizin adresini eklemek zorunda kalır. Bu tür çalışmalar için kullanabilirsiniz. Ayrıca head etiketleri, site gövde yapısı, sitenin alt kısımlarına izleme kodları, sayaç yaa  arama motoru doğrulama kodları ekleyebilirsiniz. Bu tür amaçlar içinde kullanılabilen geniş özellikleri var. Ama  dediğim gibi eğer  site içeriğiniz spam olarak algılanmışsa ve arama sorgularında çok gerilerde çıkıyorsanız  yükselmek için bu tür eklentiler kullanmayın.

Site  içeriğimin bir anahtar kelimede spam olup olmadığını nereden anlarım diye soracaksınız şimdi. Sanırım Türkie’de WordPress tema  tanıtımı yapan 500 tane site yoktur.  Wordpress tema kelimesinde  sitemi arattığım zaman ilk 500’de bile çıkmıyorum. Bunun anlamı da  sadece şu  olabilir: Benim sitemde  ‘WordPress’ ve ‘Tema’ kelimeleri haddinden fazla var ki ben ilk 500’de  çıkamıyorum. Yani bu kelimelerde spam listesine girdim bir kere. Bu durumda  yapmamız  gereken ‘WordPress’ ve ‘Tema’ kelimelerini arttırmak değildir. Bu yüzden bu kelimeleri azaltmanın yollarına bakmalıyız çoğaltmanın değil. Umarım  download butonuna basmadan önce bu yazdıklarımın tamamını okumuşsunuzdur. 

Seo Ultimate Ayarları ve Kullanımı

Öncelikle  yukarıda anlattıklarımı dikkatli okuduysanız  bu eklentinin kullanımı hakkında detaylı bilgi vermek istiyorum sizlere. Yalnız anlatmadığım bir durum var bunun hakkında. Eğer yeteri uzunlukta makale yazıyorsanız ve makale içerisinde bulunan kelimelerin benzerliği çok az ise çok işinize yarayabilir doğru kullanıldığı taktirde. Mesela eski yazılarıma kısa kısa açıklamalar girer ve bu açıklamalarda  ‘WordPress’, ‘Tema’, ‘Eklenti’ kelimelerini çok sık tekrar ettiğim için arama sonuçlarında çok gerilere düşmüştüm. Kısa ve anahtar kelimelerin çok kullanıldığı yazılarda bunu kullanmamanız tavsiye edilir.  Dikkat ederseniz bu yazıdaki çoğu yerde ‘bu’ ve ‘bunu’ kelimelerini kullanarak göstermeye çalışıyorum. Çünkü eklentinin ismini yeteri kadar  bu makalede girmiş oldum.

Anahtar kelimeleri eskiden haddinden fazla kullanmak  Google’de üst sıralarda çıkmak için çok iyi bir yoldu. O zamandan bu zamana kadar Google bir kaç tane yeni algoritma geliştirdi ve internet sitelerinin 90%’ı bu yeni algoritmalardan etkilendi. Hatta bu tarz eklentiler kullanan ve uzun süredir takip ettiğim web sitelerinde bile bu düşüşü fark ettim biraz. Google’nin en son güncellemesi olan Hummingbird  bu tarz eklenti kullanan sitelerde bir düşüş yaptığını düşünüyorum.  Bu kesin bir bilgi değildir sadece benim görüşüm.

Wp Seo ultimate eklentisini ilk kurduğunuzda aktif edip kullanabilmeniz için 25 tane modül sunuyor. İşinize yarayacağını düşündüğünüz yada yaramayacağını düşündüğünüz modülleri disabled ve enabled butonuna tıklayarak kapatıp açabilirsiniz. Resimde gördüğünüz modüllerin tamamını devre dışı bıraktım herhangi bir seo eklentisi kullanmadığımdan dolayı. Bir zamanlar bu uygulamayı Code inserter ve Link mask modülleri için kullanıyordum. Biri head etiketlerine kodlar eklememe diğeri de dış bağlantıları maskeleyip başka kişilerin yazılara eklediğim linkleri direk olarak almalarını engellemek amaçlıydı. Biliyorsunuz ki Gezginler.net sitesinde buna benzer bir özellik var ve kimse doğrudan Gezginler sitesinden herhangi bir programın bağlantısını alamıyordu. Linkleri gizlemek amaçlı kullanmak için birebir. Bu modül sayesinde dış bağlantılarınızın sayısını da arttırabilirsiniz.

ayarları ve kullanımı

Şimdi teker teker bu modüllerin ne işe yaradığına bir göz atalım.

404 monitor : 

Web sitenizdeki kırık bağlantıları tespit etmeye yarayan bir modüldür. Bunun sayesinde sitenizde bağlantı verdiğiniz ancak kapanmış olan siteleri yada silinmiş dosyalarınızı tespit edebilirsiniz.

Author Highlighter : 

Google arama sonuçlarında yazar profili görünmesini sağlar. Bunun gerçekleşebilmesi için profil düzenleme sayfasından Google+ hesabınızın linkini girmeniz gerekiyor.

Canonicalizer : 

Sitenizdeki bütün sayfalar, yazılar ve etiketler için otomatik Canonic url oluşturmaya yarar. Etkinleştirdiğiniz andan itibaren sayfanızın kaynak kodları arasında <link rel=”canonical” href=bağlantınız kodunu göreceksiniz. Bu şekilde yapmanız arama motorlarına ‘Sayfaya eklediğim bağlantıların davranışları, spam olup olmamaları beni ilgilendirmiyor’ demek ile aynıdır. Eğer url adresini eklediğiniz internet sitelerine güvenmiyorsanız bu modülü kullanmanız seo açısından oldukça faydalı olur. Ayarlar için herhangi bir seçeneği işaretlemeniz gerekmez. Olduğu gibi etkinleştirin ve bırakın.

Code Inserter :

Bir çok  Wp temasında düzenleme yapma ihtiyacı duyarız. Daha doğrusu bu düzenlemeler tema ile alakalı değil de bizim sürekli kullandığımız özelliklerdir. Temamızı her değiştirdiğimizde teker teker  bu düzenlemeleri eklemememiz oldukça zahmetli olmaktan ziyade sürekli unuttuğumuz bir durumdur.  Mesela head etiketleri arasına Analytic yada Yandex Metrica kodlarını her tema değiştirdiğimizde tekrar tekrar eklememize gerek kalmaz Code Inserter modülü sayesinde. Bir defa yükler bütün temalar üzerinde kullanırız. Sadece head etiketleri arasına eklemekle sınırlı değil bu modülün özellikleri. Yazı sayfasında içerikten önce, sonra ve footere de bu şekilde kaynak kodları eklememize yarar.

Deeplink Juggernaut :

Uyuz olduğumuz ve hiç sevmediğimiz bir web sitesi var ise Deeplink Juggernaut modülü ile bu web sitesine ait olan bütün bağlantılarına nofollow eklememize yarar. Ayrıca yeni sekmede açılması için de kullanabilirsiniz. 🙂

File Editor : 

Robot.txt ve .htacces dosyalarında değişiklik yapmanızı sağlayan bir özelliktir.

Link Mask Generator :

En sevdiğim  ve en çok işime yarayan da buydu. Link Mask Generator ile bütün dış bağlantıları maskeleyerek başkalarının linkleri benden almasını engellemeye yarıyor. Yanlız Generator demesine rağmen otomatik maskeleme özeliğine sahip değil. Yazınızı yayınladıktan sonra metin editörünün hemen altında yazıya eklemiş olduğunuz url adreslerinin bir listesi görünür ve bu listede maskelemek istediğiniz urlye kendinize göre bir şeyler eklemeniz gerekiyor.

Normal Link :  http://mintik.com/bilmem-hangi-programi-indir

Maskelenmiş Link : http://mintik.com/go/birşeyler

Buradaki go ekini kendinize  göre de düzenleyebilirsiniz. Mesela ben http://mintik.com/mintik/gidilecekbaglanti şeklinde yapmıştım. download, git, al şeklinde de yapabilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize kalmış. Alias Directory bölümünden bunu değiştirebilmeniz mümkün.

Linkbox Inserter : 

Linkbox Inserteri ilk defa sizin için denedim ve bir çok kişinin aradığı ama bulamadığı bir eklenti olduğunu fark ettim. Hani birileri makalenizi çalar ve size bağlantı vermez ya Linkbox Inserter bunları durdurmaya çalışmaz ama birisi yazınızı kopyaladığı zaman en altına sitenizin linkini eklemeye yarar. Böylelikle eğer yazılarınızı çalan kişi fark etmez ise sitenizin bağlantısı da çalan kişinin sitesine eklenmiş oluyor. Fark ederlerse eğer zaten silerler. Bir de yazının altına bağlantının paylaşılmasını sağlayan bir html kod ekler ve bu kodu yazıyı çalmaya çalışan kişinin makalenin sonuna eklemesini söyler. Buda sadece teşvik etmek amaçlıdır.

Meta Descriptions : 

Yazılar, sayfalar, ortam, kategoriler, blog anasayfası, için meta açıklamaları girmenizi sağlar.  Bu kısmı yazılarınıza meta açıklamalar eklemek için kullanmanızda fayda var. En baştan belirttiğim gibi eğer fazla uzun makale yazabiliyorsanız bu kısmı kullanmanızda fayda var. Eğer kısa yazılar yazıyorsanız hiç uğraşmayın, odlukça tehlikelidir. Yazı içinde zayıf kalmış kelimeleri, arama motorlarında makaleniz ile alakalı başkalarının aradığı sorguları girmeniz işinize yarayabilir. Mesela buradaki yazıda Seo ultimate ayarları ve kullanımı diye bir başlık attım ama Seo ultimate kendi başına bir WordPress eklentisidir ve çoğu kişi de WordPress seo eklentileri, seo ultimate eklentisi gibi aramalarda bu yazıyı bulmak isteyebilirler. Bu tür aramalarda da üst sıralara çıkmak için aralara virgül koyarak meta açıklamaları kullanmamda fayda var.

Meta Keywords : 

Meta desciptions ile kullanımı aynıdır. Meta desription başlıkları  çoğaltmaya yarar. Meta Keywords ise head etiketleri arasına arama motorlarının görebileceği anahtar kelimeler eklenmesini sağlar. Yeni Google algoritmaları için kullanılmasını tavsiye etmediğim bir özelliktir.

Meta Robot Tags : 

Yahoo ve Dmoz gibi açık dizin projelerindeki açıklamaların görülmesini ve web sitenin cache ile arşive eklenmesini engelleyebileceğiniz seçenekler bulunuyor Spider Instructions bölümünde. Yazar arşivi, etiket arşivi, kategori, yorumlar, veri tabanı arşivi, kullanıcı giriş vs. gibi sayfaların indekslenmesini önlemek amaçlı kullanacağınız ayarlar bulunuyor default values bölümünde.  Ayrıca indekslenmesini istemediğiniz tekil yazılarınızı da seçebilirsiniz bu bölümde.

Miscellaneous : 

Miscellaneous bölümünü kullandığınız bir çok modülü tek sayfada düzenleyeceğiniz bir bölümdür.  Eğer bütün modüller devre dışı bırakılmış ise sayfa boş gözükür. Karmaşık olmaması açısından kullanmamanız daha iyidir. Daha sonra modülleri aramakla uğraşırsınız.

More Link Customizer :

Yazılardaki devamını oku (more) bağlantısının ismini değiştirmeye yarar. Bunun çalışabilmesi için temanın da uyumlu olması gerekiyor. Henüz kullandığım hiç bir tema da more bağlantısının ismini değiştiremedim More Link Customizer ile.

Nofollow Manager : 

Adından da anlayacağınız  gibi bağlantılara nofollow özelliği eklemeye yarar.

Open Graph Integrator  :

Yazılarınızı sosyal medya sitelerindeki robotlar için görünür hale getirir. Diğer  bir adıyla Sosyal medya entegrasyonu da diyebiliriz. Yazar bilgilerini yazılara aktarmaya da yarar. Buna benzer bir özelliği All in one seo eklentisinde denediğim zaman Facebook sitesinde paylaştığım  içeriklere sürekli aynı resim eklendiğini görmüştüm. Bunda da aynı sorun olursa devre dışı bırakırsınız.

Permalink Tweaker  :

Yazı, etiket ve arşiv sayfalarında url adresinden kategori isimlerini kaldırmaya yarar. http://mintik.com/category/yaziismi şeklinde olan url adresiniz http://mintik.com/ yaziismi olarak görünmeye başlar. http://mintik.com/tag/etiketismi şeklinde olan etiket adresleri de http://mintik.com/etiketismi şeklinde görünmeye başlar. Kategoriler için tavsiye etmem ama etiket sayfaları için faydalı olabilir.

Rich Snippet Creator : 

Way üç kağıtçılar böyle bir özellikte varmış.  İnanın onca zaman kullanmama rağmen daha ilk defa karşılaştım. Adeta ağzım açık kaldı diyebilirim. Arama sonuçlarında dikkat ederseniz bazı adreslerin altında yıldızlı oylama özelliği görülür. Bu zamana kadar çıkan sonuçlarda hep ziyaretçilerin yıldızlı oylama eklentilerini kullanarak oylama yaptıklarını zannederdim. Ama çoğu böyle değilmiş. Rich Snippet Creator ile yazdığınız yazıya kendiniz oylama değerini manuel olarak girebiliyorsunuz.  Çok şeytanice bir özellik ve hemen kullanmaya başlamalıyım bunu derken hayal kırıklığına uğradım. 5 yıldız üzerinden oylanmış şeklinde gösterdiğimde yazı görünmez oldu. Umarım sizde  böyle bir hata olmaz. Ben yine de hatanın sebebini araştırmak için uğraşacağım eğer sonuç bulursam buraya eklerim. Ayrıca Rich Snippet Creator modülünün bir diğer özelliği de  arama sonuçlarında harita göstermesini sağlayabiliyor. Yazının altına doğru bir şekilde adres bilgilerinizi girdiğiniz taktirde sonuçların karşısında harita da görünecektir. Yazı editörünün altına aşağıdaki gibi  bir bölüm eklenecek Rich Snippet Creatorü etkinleştirdiğiniz zaman. Adres bilgileri, telefon ve fax numaralarını da eklerseniz arama sonuçlarında şirketiniz çıktığı zaman yanında harita üzerinden adresiniz, telefon ve fax numaralarınız da çıkacaktır diyor.

arama sonuçlarına harita ekleme

Settings Monitor : 

Doğru kalıcı bağlantıları seçmeniz  için sizi uyaran bir özellik. Eğer kalıcı bağlantılarınızı seoya uygun bir şekilde girmişseniz bu sayfadaki başlıklar yeşil renkli görünecektir.

Sharing Facilitator  :

Yazılarınızın altına sosyal medya sitelerinin  paylaşım  butonları ekler. ShareThis ve AddThis paylaşım servislerinin ikonlarıdır bunlar. Hangi paylaşım servsini kullanacağınız da size kalmış.

Title Tag Rewriter : 

Yazı, kategori, arşiv, etiket ve yazar sayfalarındaki başlıkları biçimlendirmenize yarar. Örneğin ‘Deneme başlığı’ şeklinde bir yazı yayınlarsanız arama sonuçlarında Deneme Başlığı şeklinde görünür. Bu bölümü kullanarak başlığın hemen yanına kategori ismi ve sitenizin başlığını yerleştirebilirsiniz. Bu sayede arama sonuçlarında yazılarınızın başlığı  Deneme başlığı| kategori ismi | site başlığı şeklinde görünür.

Whitepapers : 

Whitepapers diğer bir adıyla beyaz sayfalar geliştirici hakkındaki haberlerin görüntülendiği yerdir. Eğer uygulama geliştiricisinden haberdar olmak isterseniz  Whitepapers seçeneğini aktifleştirin.

Webmaster Verification Assistant : 

Google ve Bing arama motorları üzerinden meta ismi ile web sitenizi doğrulamanıza yarar.

 

Güncellemeleri:

Versiyon 7.6.5.1 ( 03 Haziran, 2014)

 • Permalink Tweaker ile ilgili bug hatası geliştirici tarafından düzeltildi.

 

Bu Yazıyı Paylaş

5 yorum "Seo ultimate ayarları ve kullanımı"

 1. hakan dedi ki:

  Hocam cok yararlı bilgi teşekkürler.. yazılarınızın devamını bekliyorum site cok güzel….

  1. Ali dedi ki:

   Rica ederim Hakan.

 2. osman dedi ki:

  ali bey güzel bir açıklama ama en düzgün ayaları xml gibi yayınlama sansınız varmıdır beceremedim sanırım ben 🙂

  1. Ali dedi ki:

   Eklentinin sadece bir iki tane özelliğini kullanıyorum Osman ayrıca xml ile aktarımı olmuyor 🙂

 3. sultan dedi ki:

  teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Eskiden paralı değildi. Herhalde popüler olunca paraya yönelmişler....

 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla