Kimi zaman sitelerde dolanıp dururken, şunun fontu çok güzel, bunun fontu çok güzel diye söylenip dururuz. Meraktan bir de ekran görüntüsünü alıp resimden fontun ismini bulmaya çalışan sitelere yükleriz, biz de aynı fontu kullanabilelim, elde edebilelim diye. Bugün sizlere anlatacağım yöntem ile tek bir yere tıklayarak, bir websitesinde kullanılan bütün fontların isimlerini, sadece mousenizi gezdirerek öğrenebileceksiniz.

Şekil A’da görüldüğü gibi font isimleri hemen mousenin ucunda ortaya çıkıyor.

Google Chrome, Opera (test ettiklerim bunlar) tarayıcılarının yer işaretlerine alttaki butonu tutup sürükledikten sonra olduğu gibi bırakın. Ziyaret ettiğiniz herhangi bir, websitesinde bir fontun ismini merak ediyorsanız eğer hemen yer işaretlerindeki linke tıklayın. Mousenizi yazının üzerinden gezdirdiğinizde size fontun ismini söyleyecektir. Yazının üstüne tıkladığınızda ise fontun boyutu ve renk kodu gibi bilgilerin olduğu siyah bir pencere göreceksiniz. Hemen altta yazan “Font Bul” linkini mouseniz ile tutup yer işaretlerine eklerseniz fontları öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bahsi geçen yöntemi kullandığınızda tarayıcı engeli ile karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir tarayıcı engeli ile karşılaşmamak için alt görseldeki  gibi sırasıyla 1. ve 2. adımları uygulayın. Bu arada 2. aşamayı yanlış işaretlemişim. “Güvenli olmayan komut dosyalarını yükle” linkini tıklamanız gerekiyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • sahra:

  Güzel ve basit kullanım. Oldukça işime yarayacak....

 • isimsiz:

  Senin sitenden buyurindir.org sitemize köpek gibi link çıkışı yapılmış?...

 • fhghg:

  YouPhpTube scriptini kullanan hazır bi site var mı peki varsa ismi nedir?...

 • Ali:

  Eski butonlarda sorun vardı diye yenilerini ekledim. Acaba sende hala eski buto...

 • HASBA:

  hocam nasıl alıcam demoya indire başıyorum hiç birşey olmuyor...

 • Araç çubuğuna atla