Beğendiğin Fontun İsmini Anında Bul

Kimi zaman sitelerde dolanıp dururken, şunun fontu çok güzel, bunun fontu çok güzel diye söylenip dururuz. Meraktan bir de ekran görüntüsünü alıp resimden fontun ismini bulmaya çalışan sitelere yükleriz, biz de aynı fontu kullanabilelim, elde edebilelim diye. Bugün sizlere anlatacağım yöntem ile tek bir yere tıklayarak, bir websitesinde kullanılan bütün fontların isimlerini, sadece mousenizi gezdirerek öğrenebileceksiniz.

Şekil A’da görüldüğü gibi font isimleri hemen mousenin ucunda ortaya çıkıyor.

Google Chrome, Opera (test ettiklerim bunlar) tarayıcılarının yer işaretlerine alttaki butonu tutup sürükledikten sonra olduğu gibi bırakın. Ziyaret ettiğiniz herhangi bir, websitesinde bir fontun ismini merak ediyorsanız eğer hemen yer işaretlerindeki linke tıklayın. Mousenizi yazının üzerinden gezdirdiğinizde size fontun ismini söyleyecektir. Yazının üstüne tıkladığınızda ise fontun boyutu ve renk kodu gibi bilgilerin olduğu siyah bir pencere göreceksiniz. Hemen altta yazan “Font Bul” linkini mouseniz ile tutup yer işaretlerine eklerseniz fontları öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bahsi geçen yöntemi kullandığınızda tarayıcı engeli ile karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir tarayıcı engeli ile karşılaşmamak için alt görseldeki  gibi sırasıyla 1. ve 2. adımları uygulayın. Bu arada 2. aşamayı yanlış işaretlemişim. “Güvenli olmayan komut dosyalarını yükle” linkini tıklamanız gerekiyor.

Ali

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Genel