Ali @mintik
22 Aralık 2020 12:23

MySQL

MySQL, altı milyondan fazla sistemde yüklü bulunan çoklu iş parçacıklı (multi-threaded), çok kullanıcılı (multi-user), hızlı ve sağlam (robust) bir veritabanı yönetim sistemidir.

UNIX, OS/2 ve Windows platformları için ücretsiz dağıtılmakla birlikte ticari lisans kullanmak isteyenler için de ücretli bir lisans seçeneği de mevcuttur. Linux altında daha hızlı bir performans sergilemektedir. Kaynak kodu açık olan MySQL’in pek çok platform için çalıştırılabilir ikilik kod halindeki indirilebilir sürümleri de mevcuttur. Ayrıca ODBC sürücüleri de bulunduğu için birçok geliştirme platformunda rahatlıkla kullanılabilir.

Geliştiricileri, 500’den fazlası 7 milyon kayıt içeren 10.000 tablodan oluşan kendi veritabanlarını (100 gigabyte civarında veri) MySQL’de tuttuklarını söylüyorlar.

Websunucularında en çok kullanılan veritabanıdır, .asp , .php v.s v.s birçok web programlama dili ile kullanılabilir

MySQL, tuttuğu tablolarla çok kullanıcılı sistemlerde söz konusu olan erişim hakları sorununu başarılı bir şekilde çözmektedir. MySQL’in 4.0 sürümü ile birlikte “transaction” desteği, 4.1 sürümüyle birlikte de alt sorgu desteği eklenmiştir.

Ayrıca “veri tutarlılığını (referential integrity)” sağlama işinin programcıya bırakılması tercih edilmiştir, ancak bu bir dezavantaj olarak görülmeyebilir. Çünkü pek çok veritabanı programcısı VTYS’lerdeki veri tutarlılığı’nın esnek olmayan, zorlayıcı bir özellik olduğunu düşünmektedir.

Temel Özellikleri

MySQL aşağıdaki veritabanı nesnelerini desteklemekte olup bu nesnelerin bazıları 5.1 sürümü ile gelmiştir:

* Tables (Tablo)
* Views (Görüntü)(Görüntüleme)
* Procedures (Prosedür/Yordam)
* Triggers
* Cursors

Tarihçe

* 1994 MySQL’in geliştirilmesine başlandı.
* 23 Mayıs 1995 İlk MySQL sürümü yayınlandı.
* 2001 yılında MySQL 3.23 yayınlandı.
* 2004 MySQL 4.1 beta sürümü, ve gerçek sürümü Ekim 2004 yılında yayınlandı. (R-trees and B-trees, subqueries, prepared statements)
* 2008: MySQL 5.1 sürümü yayınlandı. (event scheduler, partitioning, plugin API, row-based replication, server log tables)
* 2008 Ocak: Sun Microsystems, Bir Milyar Dolar’a MySQL’i satın aldı.
* 2009 Nisan: Oracle, Sun Microsystems’i satın aldı. Oracle, MySql’i geliştirmeye devam edeceğini duyurdu.

Yönetim Araçları

MySQL için çok çeşitli grafik arayüze sahip programlar mevcuttur. Bunlar içerisinden en bilineni yine MySQL i geliştiren firma tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir yazılım olan MySQL GUI Tools’dur. MySQL yönetimi icin bir Türk firmasi tarafindan gelistirilen Database Master yazilimi cok modern bir grafiksel arayüze sahip olup , cok kolay bir kullanim saglamaktadir. Bunun yaninda PHP ile gelistirilmis phpMyAdmin diger alternatif bir yazilimdir. Tek bir php dosyası ile işlem yapan, javascript ile birçok işi kolaylaştıran Adminer* yazılımı da önerilmektedir.

Kaynak: Wikipedia Ansiklopedisi

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Eskiden paralı değildi. Herhalde popüler olunca paraya yönelmişler....

 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla