Depresyon Tedavisi Nasıl Olur?

Depresyon özellikle modern çağın salgın diyebileceğimiz herkesin uzaktan yakından ilgilendiren bir ruh sağlığı problemi. Bizi bu kadar etkileyen rahatsızlığın tedavisi nasıl olmalıdır.

En çok kullanılan iki tedavi yöntemi vardır

 

En bilinen iki tedavi yöntemi var. Birincisi ilaç tedavisi, ikincisi ise psikototerapi yöntemi. Başka tedavi yöntemleri de var fakat en çok kullanılan yöntem bunlardır. İlaç tedavi yöntemi, psikiyatr tarafından tanın konmasından sonra depresyona müdahele yapılmasıdır. Hafif ve ağır depresyonlarında ilaç kullanılabiliyor. Depresyon

Psikoterapi ise hem psikiyatrların ve pskilogların uyguladığı söz ile tedavi denilen bir yöntemdir. Hipokratın şöyle bir tanımı var, üç yol tedavi şekli vardır. Bitkiler ile bıçak ile ve söz ile tedavi vardır. Söz ile tedavi işin pskoterapi denilen boyutudur. Bu konuda eğitim almış kişilerin belirli yöntemler uyguladığı tedavi şeklidir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ikisi birlikte çok güzel sonuç veriyor. Bazen çok ileri durumda işin içerisinde düşünce bozuklukları, halüsülasyonların olduğu bir depresyonda pskoterapi sonradan işin içerisine girmesi önemlidir ama tek başına yeterli olmayabiliyor.

 

Kendi kendinize yapacağınız yöntemler

  Uzman yardımı haricinde kendi başınıza neler yapabilirsiniz? depresyon tedavisinde kendi başınıza hafif tekniklerde vardır. İlk olarak zevk alabileceğiniz etkinler yapmanız çok önemli. Depresyon yaşayan bir kişi kısır bir döngü içine giriyor. Zevk almamak, keyif almamak depresyon belirtisinden bir tanesidir. Sosyal hayattan kaçan kişi depresif duygu durumuna giriyor ve zevk aldığı etkinliklerden iyice uzaklaşmaya başlıyor.

Hafif ve orta şiddetli depresif hissediyorsanız keyif almasanız dahi eskiden zevk aldığınız şeyleri bir kağıda bakın ve bunları gözden geçirin ve zevk almasanız dahi bunları gözden geçirin. İnsanlar ile ilişki halinde olmak çok önemli. Bir araştırmaya göre, insanın iyi hissettiren bir şeylerden bir tanesi insanlar ile temas halinde olmasıdır. Kendi başınıza yalnız kaldığınız zaman depresyon değilseniz dahi depresyona meyilli oluyorsanız.  Mümkün oldukça insanlar ile sohbet etmeye çalışın.

 

İnsanlara yardım edin

 

Bazen kendi dertlerimiz ile o kadar meşgul oluruz ki kendimizi, kendimiz ile kıyaslarız. Zannederiz ki en büyük sıkıntı bizim başımıza geliyor. Bazen abartı içerisinde bulunabiliyoruz. Yaşadığımız küçük sıkıntıları depresyon gibi hissedip depresyon gibi yaşayabiliyoruz. Hayatta insanlar ne gibi problemler yaşıyhor, ne gibi derler var. Sizden daha kötü olan insanlara bir şekilde yardımcı olmak size iyi hissettirecektir. Hem yardımcı olmak hem de ego anlamında destek sağlayacaktır.

Duygularınızı paylaşın

Bir lavabo düşünün, elimizi lavaboda yıkıyoruz lavabonun içerisinden kirli suyun akıp gitmesi yani bir gideri olması lazım. Bazı insanlar öyle ki o tortuları hep içerisinde biriktiriyor. Mürekkep lekesi gibi kağıdın üzerine tek tek düştüğü zaman çoğalır gider ve baş edemezseniz. O yüzden içimizdeki problemleri paylaşmak bizi rahatlatacak ve yükümüzü hafifletecektir.

 

Spor yapın

 

Sporun beynimize antidepresanların yarattığı etki yaptığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Öğle arası, sabah kalktığınızda olabilir, spor yapmak önemli beynimizde ki kimyasal denge için spor yapmak önemlidir.

Türkiye’nin her yerinde psikologlar artık çok yakında. Yardım alabileceğiniz uzmanlar bulunmakta ve yardım almaktan çekinmeyin. İnsanlar benim hakkında ne düşünür diyoruz ama psikoloğa akıllılar gider.

Kaynak: https://www.nbilgi.net/

Furkan Dede
Telif Hakkı Bildirimi:Bu sitedeki orijinal makaleyi Furkan Dede2020-12-17 tarihinde yayınlandı,Toplam 3035 karakterden oluşmaktadır.
Yeniden yazdırma ipuçları:Özel talimatlar dışında, bu sitedeki tüm makaleler CC-4.0 sözleşmesi kapsamında yayınlanmaktadır.Yeniden basılması için lütfen kaynak belirtiniz.
Yorum yap(Yorum yapılmamış)
Yükleniyor...