3 Boyutlu Güneş Sistemi

Çok uzun zaman önce bulduğum, her fırsatta paylaşacağım deyip bir türlü paylaşamadığım bu 3 boyutlu Güneş sistemini paylaşmak kısmet oldu sonunda. Üşengeçliğin böylesi kimsede olmaz inanın. Elimde paylaşılmayı bekleyen yüzlerce çalışma  varken sizlerle paylaşmayı sürekli aksatmak benim için de biraz üzücü olsa da beni idare edeceksiniz artık. Neyse konuya devam 🙂

Öncelikle bu tasarımı sizlerle paylaşmak istememin en önemli sebebi tabi ki web sitenizin bir köşesine süs diye koymanız için değil. Çocuklara güneş sistemini daha iyi anlatabilmek için hazırlanmış olan  bu çalışma, sadece çocuklar için.

Demo örneğindeki gezegen isimlerine tıklandığında her gezegen için Güneş’e olan uzaklık, kendi ekvator çevresi ve Güneş’in etrafında ne kadar hızda döndükleri hakkında bilgiler içeriyor. En sevdiğim özelliği de “boyut” filtresine tıklandığında gezegenlerin Güneş’e göre ne kadar küçük olduğunu göstermesi tabi.

3d solar system javascript css html jQuery prefix

Gezegenlerin 3D olarak Güneş etrafında dönmesi de bir başka güzel tarafı.

Neyse bu kadar anlatım yeter. Zaten alttaki butona tıkladığınızda demo karşınıza çıkacak ve bütün özelliklerini inceleyebileceksiniz. Beğendiyseniz diğer butona da tıklayıp bilgisayarınıza indirirsiniz artık.

Ali

You may also like

Comments

  1. emeğine sağlık. böyle şeyleri googlede aramak yerine karşıma çıkınca bakmak ve ilgilenmek güzel birşey buna vesile oldugunuz için teşekkürler.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.