Snapchat – Bir anı paylaşmanın en hızlı yolu!

Evet, bir anı paylaşmanın en hızlı yolu diye adından söz ediliyor bu uygulama kendi web sitesinde. Çünkü tıpkı letgo uygulamasında olduğu gibi telefonunuza kurup açar açmaz kamera ekranı geliyor yalnız bu kamera gelme olayı bir şeyler satmak için değil, 10 saniyelik bir video çekip paylaşmak için.

Uygulamayı indirdikten sonra, doğum günü, isim, soy isim, e-posta ve telefon numarası gibi bilgileri sizden sırasıyla isteyip doğrulama kodu göndererek üyelik aktifleştirme aşamaları bulunuyor. Sonrasında rehberinizde kimlerin bu uygulamayı kullandığını da görebiliyorsunuz.

Snapchat video/fotoğraf nasıl çekilir ?

Konunun başında da söylediğimiz gibi uygulama açılır açılmaz kamera ekranı karşınıza geliyor. Çek butonuna bir kez bastığınızda fotoğrafınızı, uzun süre basılı tuttuğunuzda ise videonuzu çekiyor. 10 saniyeye kadar kısa videonuzu çekip paylaşabilmeniz mümkün. 24 saat sonra çektiğiniz video otomatik sistem tarafından siliniyor.

Snapchat arkadaş ekleme

Uygulamaya her girdiğinizde daima kamera bölümü açık olur. Kamera bölümünde iken sola doğru ekranı kaydırdığınızda üstteki resimde olan 1. alan görünür. Bir numaralı alanda rehberinizdeki kişiler görünür ve onları arkadaş olarak kolayca ekleyebilirsiniz. Ekranı aşağı kaydırdığınızda ise 2 numaralı resimde yazan Arkadaş ekle butonuna tıkladığınızda 3 numaralı resim gelir ve burada bambaşka bir arkadaş ekleme deneyimi yaşarsınız. Kişileri ekleme yada üye kullanıcı adıyla ekleme işlemi hemen hemen her uygulamada bulunuyor. 3 numaralı resimde de nasıl yapabileceğiniz görünüyor. Bir de snapkod ile ekleme olayı var tabi.

Snapkod ile arkadaş ekleme

Bambaşka deneyim dediğim şey aslında buydu. Kare kod yada QR kod diye adlandırılan, barkod okuyucularla taratılan resimleri bilmeyeniniz yoktur. İlk çıktığı dönemlerde çok fazla kullanılmasa da şimdilerde üyelik işlemlerinden bankamatiklerden para çekmeye kadar her alanda görebilmemiz mümkün. Bir nevi seri numarası gibi birşey. Her cihaza benzersiz bir karekod verilir ve taratılınca o karekodun verdiği izinler yapılır. Snapkod ise karekodun benzeri diyebileceğimiz uygulamanın kendisine özgün birşey. Tıpkı kulanıcı adları gibi kişi profillerini benzersiz noktalarla oluşturuyor ve başka kişilerin taratıp arkadaş eklemesine yarıyor. Profil ikonunuza tıkladığınızda açılan ekranda karekodunuzu yani snapkodunuzu görebilir ve başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Snapchat Harita

Göz at seçeneğinde  can sıkıntınıza iyi gelecek, her an her yerde izleyebileceğiniz videolar var. Bu videoları izlemek için kişilerle arkadaş olmanız yada abone olmanız da gerekmiyor. Her derde deva olsun diye popüler yayınlar sistem tarafından size gösteriliyor. Harita modunda ise dünyanın farklı yerlerindeki kişileri harita üzerinden görüp paylaştıkları videoları görebilmeniz mümkün. Instagram kişilerinizin paylaşımlarından sıkıldıysanız arada bu uygulamaya göz atabilirsiniz.

Snapchat videoları indirme/kaydetme

Snapchat videolarını kaydetmeye yarayan bir uygulama var mıdır diye bir sürü uygulama test ettim ancak hiç biri videoları indirmeye yaramıyor. Play store, sırf yüksek indirme sayılarına ulaşılsın diye sahte uygulamalarla dolmuş taşmış. Bu yüzden size önerebileceğim sadece ekran görüntüsü kaydedebilen bir android uygulaması olacak. Ekran görüntüsü aldığınız zaman Snapchat sizi ekran görüntüsünü aldığınız kişiye ispiyonluyor.  Yanlışlık olsa bile karşıdakinin haberi olacağından, karşıdaki kişi sizin hakkınızda çok farklı düşüncelere kapılabilir. Buraya dikkat etmeniz biraz önemli. Ekran videosu alındığı zaman ispiyonlayıp ispiyonlamadığını henüz ben de test edemedim. Test eden arkadaşlar yorum olarak atarlarsa sevinirim.

Gelelim ekran görüntüsü almaya yarayan uygulamaya. Az Screen recorder uygulamasını ücretisz indirip kullanabilirsiniz aşağıdaki linkten.

Bilgisayardan Snapchate giriş

Snapchat sitesinin maalesef uygulamaya erişim sağlayamıyorsunuz, ancak websayfasında erişebileceğiniz bazı seçenekler var. Snapkod yazdırma, Snapchat hesabını kilitleme,  snapchat hesabının kilidini kaldırma yada snapchat hesap silme  gibi işlemleri yapabilirsiniz. İhtiyacınız varsa buradan linklere erişebilmeniz mümkün. Yok ben bilgisayardan erişmek istiyorum, telefonum arızalandı, kaybettim gibi sorunlarınız varsa. Şuradaki linkten bilgisayarınıza Bluestack programını kurup Snapchat uygulamasını indirip kullanabilmeniz mümkün. Şuradaki yazımızda bilgisayardan pokemon go nasıl oynanır diye söz etmiştik. Snapchat uygulamasını da aynı şekilde bilgisayarınıza kurabilmeniz mümkün.

Resmi Tanıtım videosu

Ali

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Android