Mintik.com sitesini kurduktan sonra geçen 7 yıllın zamanda başıma 2 defa gelen bir sorun bugün sizlere yeni konu açmama neden oldu. Daha öncesinde pek umursamamıştım ama bütün temalarda aynı sorun olmadığından dolayı (belkide vardır ben hatırlamıyorum) bilmeyen çoktur diye bildiklerimi size aktarmak istedim bende. Sorunumuz, yazılara eklemiş olduğumuz resimlerin arama motorlarında bulunup tıklandığında bağlı olduğu yazıya değil, başka bir sayfaya yönlendirmesidir. Başka sayfadan kastettiğim resmin kendi sayfası yani içinde sadece resmin olduğu sayfaya yönlendirmesidir.

Bu bir sorun mu diye soracak olursanız eğer tecrübelerime göre oldukça büyük bir sorun ve seo açısından da sıralamada gerilemelere yada ziyaretçileri içinde sadece bir adet resmin olduğu sayfaya yönlendirerek hızlıca ziyaretçilerin sitenizi terk etmesine neden olur. Evet aslında tahmin bile edemeyeceğiniz kadar kötü bir durum olmakla beraber çoğu kişi konu başlığını olduğu gibi yazıya eklediği resimlere de eklediğinden dolayı aynı konu başlığından arama motorlarında birden fazla aynı konudan gözükmeye başlar. Tabi bu da arama motorlarının içeriğinizi spam olarak algılamasına, sıralamalarda gerilere atmasına ve çok aptal oldukları için doğru başlığı tespit edemeyip bütün ziyaretçileri de gereksiz bir sayfaya yönlendirmelerine sebep olur. Evet arama motorları bu konuda oldukça gerizekalı bir tavır sergiliyorlar. 7 sene önceki arama motorlarının zekası 7 sene sonrada pek değişmemiş farkettiğim kadarıyla.

Saatlerce uğraşıp bir kaç yüz yada bir kaç binlik bir makale oluşturuyor, içerisine resim, video vs. içerikler ekliyorsunuz ve o arama motorları ziyaretçileri o kadar yazıya, emeğe değilde boş bir yazıya yönlendirsin. Tarafımca gerizekalı oldukları tescillenmiştir :> Bu işin tekeli kendileri oldukları için her şeyi kendi isteklerine göre yaptıklarını herkes biliyor zaten. Çok uzun zamandır bu tekel amcaya karşı kinim hat safhada ve her defasında da dile getirmeyi düşünüyordum. Patlamak bugüne kısmetmiş :> Neyse bugün fazla yüklendim sanırım, biz iyisimi konumuza ve konumuzun çözümlerine bi el atalım. Daha açıklayıcı olsun diye de şu resmi ekledim. Birinci ok yazı linki, ikinci ok ise olmaması gereken resim sayfası linki. Resmin tarayıcıda .png yada.jpg şeklinde değil de normal bir yazı sayfasıymış gibi görünmesi bizim düzeltmeye çalışacağımız sorunumuz.

Birçok kişinin bilmediği görsel yükleme seçeneği

Birçok kişinin bilmediği diyorum çünkü herkes yazıya görseli yükledikten sonra merkez hizalamayı seçip, özenle hazırladığı görseli yazıya ekler ve başına gelecekleri de  çok sonradan farkeder yada etmez. Hazırladığınız makaleye bir defa görsel ekleyip ortam dosyası diye belirledikten sonra bir daha oraya dokunmanıza gerek kalmaz. Sadece bir seferlik bunu yapmanız ve sonrasında da zaman zaman kontrol etmeniz, bu tür sorunlar yaşamamanız konusunda yararınıza olur.

Peki sitenize yüzlerce makale eklediniz ve yüzlerce makaleye de binlerce resim yüklediniz diyelim, o zaman ne olacak? “İşte orada işiniz yaş, kurtuluşunuz yok” demek istemezdim ve demeyeceğim de merak etmeyin :>  WordPress geliştiricileri sağolsun bunun için de çözüm  bulmuşlar. WordPress için geliştirilmiş çoğu seo eklentisinde resimleri orjinal  yazı sayfasına yönlendirmenize yarayan seçenekler mevcut. Yoast Seo ve All in One Seo Pack eklentilerinde bu özellik bulunuyor. Bunların dışında bir eklenti kullanıyorsanız eğer muhtemelen onda da aynı seçenek vardır. Şimdi bu  eklentilerde nasıl olacağına bir bakalım.

Yoast Seo eklentisi ile görselleri  orjinal makale sayfasına yönlendirme.


Sitenizin yönetim panelinden Seo > Search Appearance tıkladıktan sonra açılan sayfada Media sekmesini tıklayıp Redirect attachment URLs to the attachment itself? yazan yerdeki seçeneği Yes olarak işaretleyip  Save changes diyerek kaydedin. Bu şekilde yaptığınız zaman daha önce yüklemiş olduğunuz bütün görseller  orjinal makale sayfasına yönlendirme yapacaktır yani Google üzerinden sitenize gelen kişiler yanlışlıkla bile görsel sayfasına giderse, sayfa otomatik ziyaretçiyi resmin olduğu makaleye gönderecektir.

All in One Seo Pack eklentisi ile yönlendirme yapma

Yönetim panelinizden All in One Seo > Genel Ayarlar linkine tıklayarak açılan sayfada Ekleri Yazı Ebeveynine Yönlendir seçeneğini işaretleyin eğer İngilizce ise Redirect Attachments to Post Parent seçeneğini bulup işaretleyin. İşlem tamamdır, artık gönül rahatlığıyla görselleri makalelerinize yükleyebilirsiniz.

WordPress resim sayfalarını makaleye yönlendirme kodu

Eee? Benim gibi herhangi bir seo eklentisi kullanmıyorsanız ne olacak ? Sırf bir şeyler başarabilsin  diye önüne gelen eklentileri yükleyip kuran biri  olmadığımdan  dolayı bu işi yapabilecek eklentiler olduğu halde kullanmanız için öneride bulunma taraftarı değilim. Çünkü  yükleyeceğiniz her yeni eklenti fazladan sitenizin yavaşlamasına neden olacaktır. Bundan mütevellit  (ne demek olduğunu bilmiyorum) sizlere eklenti yerine kısacık bir kod önerisinde bulunacağım. Tabi öncesinde  temanızın resim sayfasını bulmanız gerekiyor. Ftp üzerinden wp-content/themes/temanız klasörüne girerek var olan dosyaların isimlerini inceleyin. Büyük ihtimalle attachment.php şeklinde yazan bir dosyadır yada image.php de olabilir. Dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra aşağıda verdiğim kodu sayfanın en üstüne yapıştırıp ftp dizinine geri yükleyin.

<?php wp_redirect(get_permalink($post->post_parent)) ; ?>

Bu Yazıyı Paylaş

3 yorum "wp_redirect – Görseli orjinal makaleye yönlendirme"

 1. Furkan Özden dedi ki:

  Yoast SEO’daki seçenek görsel sayfasını yazıya değil de görselin direkt adresine yönlendiriyor. Manuel kod olarak eklemek daha mantıklı bence.

 2. Hüseyin dedi ki:

  Benim temada attachment veya image isminde bir dosya yok. Google sitenin tüm ek dosyalarını indexlemiş. yorumu görüpte fikir sahibi olan biri bana mail atarsa sevinirim. Teşekkürler.

  1. Ali dedi ki:

   Kullandığınız tema hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Eskiden paralı değildi. Herhalde popüler olunca paraya yönelmişler....

 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla