Evde wifi bağlantısı paylaşabildiğimiz  bir internet bağlantınız varsa mutlaka sizin de modeminize dışardan birileri izinsiz, habersiz zırt pırt bağlanıyorlardır.  Bağlanmaları problem değil ama internetinizi kullanamayacak derecede yavaşlatmaları ister istemez sizin de canınızı oldukça sıkan bir durumdur.

Bu yazımızda Airties modemlere bağlanan  kişileri görme ve bu kişilerin internetini kesme hakkında detaylı bir açıklama yapacağım sizlere. Evimde Airties wifi modem var ve Airties cihazların arayüzüne göre anlatacağım. İnternetten araştırdığım kadarıyla aynı  engelleme sekmeleri Tp-Link ve Zyxel cihazların arayüzünde de bulunuyor.

Eğer bir Airties modem kullanıyor ve bilgisayarınızda programına sahip değil iseniz hemen alttaki butondan Network Asistant programını indirebilirsiniz. Cihazın model numarası ve bulunduğunuz ülkeyi seçerek indirmeye başlayabilirsiniz. Model numarası cihazın arkasındaki siyah bantta yazar. Programı indirmeseniz de olur ama indirmeniz en sağlıklı yöntemdir. Çünkü arayüz paneline erişim problemi şifreyi bilseniz dahi zaman zaman olabiliyor. Programı kurduktan sonra açın ve aşamaları takip edin.

Ağa bağlı bilgisayarları görme

Resimde gördüğünüz gibi beyaz daire bizim internet bağlantımız, hemen altındaki bizim modemimiz ve etrafında 1-2-3-4 diye numaralandırdıklarım da ağa  bağlı olan telefonlar ve bilgisayarlar.

Kendi bilgisayarınızı bulma

Modeme bağlı olan cihazların her birinde sadece sonu farklı olan IP adresleri bulunur. Bu Ip numaraları değişebilir ama Mac adresi dediğimiz fiziksel adresler değişmez. Arayüz panelinden bağlanmasını istemediğimiz kişilerin fiziksel adresini engellemeden önce kendi fiziksel adresimizi öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için Ağ bağlantılarım > Ethernet > Açılan pencerede Ayrıntılar yazısına tıklayıp Mac adresimizi ve Ip adresimizi görebiliriz. Network Asistant programında bağlı görünen cihazların üstüne sağ tıklayıp özellikleri göster dediğinizde solda açılmış olan penceredeki gibi bağlantı adreslerinizi görebilirsiniz.

Airties modem arayüzüne giriş

Airties Network Asistant programındaki modem ikonuna tıkladığınızda  üstteki gibi  siyah bir çerçeve içinde listelenen bölümleri göreceksiniz. Gelişmiş Ayarlara tıklayıp modem arayüzüne şifresiz giriş yapabilirsiniz.

Erişim kontrolü

Arayüz paneli açıldığında FireWall > Erişim Kontrolü penceresini açtığınızda yukarıdaki gibi bir mac adresi listesi ile karşılaşmayacaksınız. Bu mac adresleri benim daha önceden engellemiş olduğum bilgisayarlar ve telefonların adresleri. Bir defasında 20 kişinin modeme bağlandığını gördükten sonra hepsini böyle engellemek zorunda kaldım. Erişim Kontrolünü  Etkinleştir dedikten sonra Yeni butonuna basarsanız  modeminize bağlı olan bütün makinelerin mac ve IP adreslerini görebilirsiniz.  Engellemeye başlamak için Yeni butonuna basın ve devam edin.

Wifi Mac Engelleme

Kural adları sizin hatırlayabilmeniz için girilmesi gereken adlardır. Mesela ben evdeki bütün cihazlara tek tek kural adı ekleyip kimin çok internet tükettiğini görmek için teker teker cihazların internetini kesip hız testi yapıyorum.  Sonuç olarak interneti en çok kim kullanıp yavaşlatıyorsa internetsiz kalıyor. Herkesin internetini kesmektense sadece bir kişininkini kesmek en doğru yöntem. Bendekilerin hepsi yabancı diyorsanız eğer buna ihtiyacınız yoktur. Tek bir kural adı oluşturup 2 numarada bulunan bütün mac/ip adreslerinin (sizinki hariç) üstüne tıklayıp ekle butonuna basın ve sayfayı aşağı kaydırın.

Hemen üstteki resimdeki 1 numaralı bölümde Tüm Trafiği Durdur seçeneğini seçip Kaydet dediğiniz zaman seçmiş olduğunuz mac/ip adreslerinin interneti tamamen kesilir. 2 numarada ise belirli günler ve saatlerde erişime izin verebilirsiniz. Özellikle anne  ve babalar için çok faydalı bir yöntemdir. Çocuklarınıza günlük planlama yaparak hangi gün ve saatlerde interneti kullanabileceklerini söyleyebilir ve o saatler dışında bağlanmalarına engel olabilirsiniz. Zamanlama seçeneğini seçmezseniz 7/24 kimse erişim sağlayamaz.

Bütün Liste

Evet bende yasaklı olanlar bu şekilde. Kural Adı Kaçak yazan yerdekiler tanımadığım kişiler. Bir kişiye şifrenizi verirseniz o da önüne gelene şifrenizi verir. Neyse ki böyle bir yöntem sayesinde kendileri bağlı oldukları halde hiçbir fayda göremiyorlar. Diğer tek tek eklediklerim de benim tanıdığım kişiler. Olur da hız çok düşerse bu sefer teker teker onların bağlantısını kesip kimin  çok tükettiğini bulup netini kesiyorum.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Eskiden paralı değildi. Herhalde popüler olunca paraya yönelmişler....

 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla