Web fonts Türkçe font bulucu

29Okunma
4 yorum

Google’ın çok uzun zaman önce başlatmış olduğu ücretsiz  bir  hizmet olan font desteği ile tasarımlarımıza kolayca değişik yazı stilleri ekleyebiliyoruz. Bu fontların bizim için en büyük problemi, hepsinde Türkçe dil desteği olmamasıdır.

Siteye eklemiş olduğumuz yeni bir  araç yardımıyla daha hızlı bir şekilde istediğiniz yazı stillerini bulabilir, websitenizde kullanabilir hatta bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

TR Font bulucu kullanımı

Aslında bu araç Türkçe stilleri seçip size sunan bir özelliğe sahip değil ama yaklaşık 818 adet örnek içinden size en uygun olanı daha hızlı bulmanızı sağlıyor. Bundan dolayı böyle bir isim verdik. Buradan yeni eklemiş olduğumuz aracı deneyebilirsiniz yalnız öncesinde makaleyi dikkatlice okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Üstte  arama kutusunda bulunan yenile ikonuna bastığınızda  yazı stilleri arasında hızlı bir geçiş yapabilir ve size  en uygun olanı bulabilirsiniz.

Web

Türkçe karakterlerin desteklemediği stiller “Ğ-Ç-Ş-Ü-Ö-İ-ı” harflerini doğru göstermediği için “Ğ-Ç-Ş-Ü-Ö-İ-ı” karakterleri diğer karakterlerden farklı görünecektir. Destekleyenler  ise diğer harflerle aynı görünecektir. Bu aracı kullanarak çok hızlı bir şekilde dilediğiniz yazı stilini bulabilirsiniz. Saatlerce internetten resimlere bakmanıza gerek yok canlı ön izleme ile gerçek görüntülerini kendiniz test edebilirsiniz. Yaklaşık 818 adet yazı stili bulunuyor burada. Ayrıca konumuzun devamında resimli olarak bu fontları nasıl bilgisayarınıza indirebileceğinizi de anlatacağız.

Bilgisayara web fontları indirme

Rastgele font getir

Web

Kırmızı renk ile işaretlediğimiz ikona her tıkladığınızda bu konudaki karakterler otomatik değişecektir.

İlgili sayfaya gidinWeb

Sağ taraftaki sidebar bölümünde de fontu nasıl kullanacağınızı  gösteren HTML, CSS kodları, sürüm geçmişi ve Google web fonts sayfasının linklerini görebilirsiniz. Linke tıklayıp orjinal sayfaya gidin.

 

1 Family selected

Web

Burada beğendiğiniz örneğin linkine tıklayıp ilgili sayfaya ulaştığınızda beğendiğiniz örnek indirilmeye hazır bir şekilde sizi bekler. 1 Family Selected yazan yerde bizim sayfamızda açmış olduğunuz yazı stili seçilidir.

İndir

Web

1 Family Selected yazısına tıkladığınızda üstteki resimde olduğu gibi  bir pencere  açılır ve yeşil renkle işaretlediğimiz  yerde zip olarak bilgisayarınıza indirmenizi sağlayan bir buton olur bu pencerede.

Bilgisayara yükleme

Web

İndirme butonuna tıklayıp bilgisayarınıza indirdikten sonra sırasıyla Bilgisayarım > Yerel Disk C > Windows > Fonts klasörü içine indirdiğiniz  zip dosyası içeriğini atın. Artık bilgisayarınızda bulunan photoshop tarzı programlarla bunları kullanabilirsiniz.

Ali
Telif Hakkı Bildirimi:Bu sitedeki orijinal makaleyi Ali2020-11-04 tarihinde yayınlandı,Toplam 2293 karakterden oluşmaktadır.
Yeniden yazdırma ipuçları:Özel talimatlar dışında, bu sitedeki tüm makaleler CC-4.0 sözleşmesi kapsamında yayınlanmaktadır.Yeniden basılması için lütfen kaynak belirtiniz.
Yorum yap(4 yorum)
Yükleniyor...
Emin Yorumcu LV.1
2017-03-17 17:01:40 回 Yanıtla

Saatlerdir arayıp bulamadığım fontları buldum sayenizde tşkler:) Bu font deneme tahtası gerçekten de mükemmel birşey. Hem arıyorsun hem de deniyorsun :)

    Ali Blogger
    2017-03-17 18:03:50 回 Yanıtla

    @Emin İşine yaramasına sevindim. Bulduğun font hayırlı uğurlu olsun :)

Suat Yorumcu LV.1
2017-03-18 00:44:41 回 Yanıtla

Hiç sıkılmadan tek tek fontları incelemek bende acayip merak uyandırdı. Acaba daha güzeli var mı, yok bunu da geç diye diye yarım saattir fontlara bakıyorum. Canlı ön izleme ile fontları denemek harika bir fikir. Yer işaretlerinde 1. sıraya yerleştirdim :)

nakliyat şirketi Yorumcu LV.1
2019-04-25 14:04:48 回 Yanıtla

Hantaş Evden Eve Nakliyat olarak 1980’den bu yana disiplinli taşımacılık ve tecrübenin vermiş olduğu birikim ve uygulama bilgisi ile nakliye sektöründe hizmet …
http://www.hantasnakliye.com