Bu aralar nereden esti ise artık sürekli  php  script paylaşma gereği  duyuyorum. Aslında bugün paylaşacağım sistemi yaklaşık bir  hafta önce paylaşacaktım ama OpenCart topluluğu tarafından geliştirildiğinden dolayı sona bırakmak zorunda kaldım. Önceki yazımızda OpenCart sistemini  biraz anlatmıştık sizlere, kurulum aşamalarını ve özelliklerini dilim döndüğünce.

OpenCart topluluğunun geliştirdiği bir sistem dediğimizde akla ilk gelen yan sanayi, çakması gibi  düşünceler  oluyor. Ama  durum  hiçte  öyle  değil aslında. Sanki OpenCart bunun yan çakması gibi duruyor. Normalde olması gereken ve aslında varolan çok farklı  bu iki sistemde. Özellik, tasarım, kurulum ve kullanımları  bakımından her ikisi de aynı duruyor ancak  bir özellik var ki aradaki farkın ne olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bugün, internette  script piyasasını  araştırdığınızda kendi  şirketinize ait olan ürünlerinizin satışını online yapmanıza  olanak  sağlayan birçok sistemin mevcut olduğunu görürsünüz mutlaka. Bu sistemlerin başını da PrestaShop, Magento ve tabi ki de OpenCart  çekiyor.  Yalnız ben  bir site kurup arkama yaslanayım, insanlar gelsin üye olsun ve bu insanlar kendi mallarını benim yapmış olduğum/yaptırdığım  sistemden satsın diye işe başlarsanız altından çıkamazsınız maliyet açısından. En önemlisi  bu tarz sistemlerin eklentileri  bile aşırı  derecede  cep yakan türden. Hele ki Türkiye’de bu tarz sistemler arasındaki rekabet oldukça kızgınken böyle  bir piyasaya girmek her babayiğidin de harcı değil.  Bu demek değildir başkaları varsa  sen kalkıp bu işi yapamazsın. Sosyal medyada gücün varsa ve azcık reklam parasını  gözden çıkarabiliyorsan çok kolay girebilirsin bu piyasaya. Ama daha da kolayı online alış veriş sitelerinin az olduğu ülkeleri tercih etmek elbette. Sahibinden sitesini örnek verecek olursak, Türkiye’de ilk ve tekti ve şu anda bile rakiplerinden açık ara önde  bir  site. Sonrasında  rakiplerin sayısı artmasına rağmen kendisi hala yerini  koruyor.

Sahibinden sitesinin başarısı  ne kadar  sürer bilemem  ama gelişen teknolojiye ayak uyduramazsa ve rakiplerinden geri kalırsa  elbette onun içinde pek hayırlı olmaz. Sahibinden sitesinin bana göre  diğer  bütün online alışveriş sitelerinden farkı sistemdeki filtreleme özelliği. O kadar çok filtre seçeneği var ki  aradığınız  özellikleri seçtiğinizde ürününüz  şıp  diye karşınızda beliriyor. Özellikle cep telefonları ve bilgisayarlardaki donanım çeşitliliğinin oldukça fazla olması da bu  filtrelerin ne kadar işe yaradığını gösteriyor.

Bugün sizlere  paylaşacağımız  sistem Sahibinden tarzı değil de daha çok Gittigidiyor, N11 ve Hepsiburada sitelerine benziyor. OpenCart sisteminin geliştiricileri tarafından yapılan ClerksCart scripti isteyen herkesin üye olduktan sonra  kendi ürünlerini  satmasına olanak sağlıyor. Müşteriler ürün sayfasından satıcı bilgilerine (telefon, mail vs) ulaşamıyor ve özel mesaj atamıyor maalesef. Sistemin bana göre tek eksiği  bu. O yüzden Sahibinden tarzı değil demek zorunda kaldım. Araştırmadım ama belki eklentileri  sayesinde bu tür özellikler  etkinleştirilebilir. Filtre kısmına gelince  onu da  yönetim panelinden her ürün kategorisi  için ayarlayabiliyorsunuz.

Üyelerin satış yapabildiği  sistemlere Multi Vendor deniyormuş bu arada. Multi Vendor kelimesini  aratarak bulduğum sistemleri denemekle geçirdiğim vaktin hesabını bir ben bilirim. Tam vazgeçecekken ClerksCart sistemini buldum.  Yanılmıyorsam Magento sistemine multi vendor özelliği  eklenti yardımıyla kurulabiliyor oda parayla tabi.  Başka da ücretsiz  aynı görevi  sağlayan bir sistem bulamadım. Zaten bulmaya gerek bile  yok bence. Çünkü sistemde kredi kartıyla ödeme (eklenti satın almanız gerekiyor) dışında her türlü özellik mevcut. Başlangıç olarak sadece kapıda ödeme seçeneğini kullanarak yolunuza devam edebilirsiniz bu sistemle. İlerleyen zamanlarda  siteniz  iyi bir yerlere gelirse bir kaç eklenti satın almanızı öneririm. Yada  bir kaç ufak değişiklik yaparak sepet özelliğini kaldırıp Sahibinden sitesi  gibi üyelerin site  üzerinden birbirlerinin telefon numaralarını almasını sağlayabilirsiniz. Benim de  böyle bir sistemi kurmaya niyetim var  aslında. Ama şuanda bütçem elvermediğinden bir kaç  ay askıya  almak zorundayım. İlerleyen dönemlerde  fırsat bulursam bir kaç ülkeye aynı hizmeti kurmayı planlıyorum bende. Bu ülkelerin için de Türkiye yok çünkü Türkiye’deki rekabete gücüm hiç yetmez. Kendimce online  alışveriş sitelerinin çok olmadığı bi kaç yer buldum. Kısmet olursa oralarda yayına başlayacak en kısa zamanda.

Bu arada sözü fazla uzatıyorum ama direk sistemi alıp fikir önermeden bu sistemi alın kurun desem eminim çoğu kişi biz ne yapalım bu sistemi diyecektir. İyi veya kötü fikirler  paylaşıldığı  zaman insanların önüne daha çok seçenek ve daha çok plan çıkıyor  diye düşünüyorum.  Neyse  biz artık sistemimizin kurulumuna geçelim artık değil mi ?

ClerksCart kurulum aşamaları.

Bir önceki yazımızda paylaştığımız OpenCart sisteminin kurulumu ve ClerksCart  sisteminin kurulumu aynı. Aralarında hiç bir fark yok.

 

Admin Girişi Müşteri/Satıcı Girişi
Password: demo MPassword: demo
Username: demo Username: demo@demo.dm
Demo adresine git Demo adresine git

Aynı yazıları  kopyala yapıştır  yaparak buraya ekleyecektim ama sonrasından vazgeçtim. Bir önceki yazımızda hemen bu yazının altında sola doğru bakan ok işaretine tıklayarak anlattığımız kurulum aşamalarını görebilirsiniz.  Aslında orada  kullandığım kurulum aşamaları resimleri tamamen ClerksCart scriptine ait 🙂

Php ClerksCart scriptine  son olarak eklemem gereken bir açıklama daha var. En başından anlatacaktım ama  sona  kaldı neredeyse unutuyordum. ThemeForest ve Template monster sitelerini duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Bu sitelerde  yazılımın ücretini ödediğinizde indirme bağlantısının linkine  ulaşabiliyorsunuz.  Sadece indirme bağlantısı paylaşan siteler  Themeforest ve Templatemonster değil elbette. Bunlar  gibi  daha birçok yazılım, tasarım satan online siteler mevcut mevcut. Sizde  Themeforest yada Templatemonster tarzı bir site kurmak istiyorsanız bu script tam size göre. Şimdiden hepinize bol kazançlı online satışlar dilerim 🙂

Bu Yazıyı Paylaş

2 yorum "Multi Vendor – İkinci el sıfır eşya satış scripti"

  1. Ali dedi ki:

   Üşenmeden web arşivi linkini arayıp bulmuşsun teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Eskiden paralı değildi. Herhalde popüler olunca paraya yönelmişler....

 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla