Bootstrap multiselect – Çoklu Checkbox Seçme Özelliği

Merhaba arkadaşlar bugün çok fazla sitede kullanılmayan bir uygulama ile beraberiz. Html select elementini eminim bilmeyen yoktur hani form alaninin kenarindaki ok işaretine bastığımızda liste şeklinde seçeneklerin açıldığı penceredir bahsettiğimiz konu.  Çoğunlukla üyelik formlarında ülke, şehir ismi gibi seçeneklerin seçildiği bölümdür.

Bootstrap

Öncelikle  nedir bu Bootstrap diye soracak olan arkadaşlara anlatalım ne olduğunu. Twitter’in geliştirip Apache lisansıyla sunduğu bir html-css araç kiti. Bu araç kitini kullanarak kendi tasarımlarınızı oluşturabilmeniz mümkün. Ayrıca bunun için hazırlanmış olan jQuery eklentileri de mevcut. Bootstrap multiselect de bunlardan bir tanesi.

Bu uygulamayı kullanarak html select elementindeki seçeneklerin tekli ve çoklu olarak seçilmesini sağlayabilmeniz mümkün. Çoklu seçim işlemi websitelerinde çok sık rastladığımız birşey olmasa da işine yarayan birileri olur diye burda bulunsun dedim. Çoğunlukla içerik filtreleme için kullanıldığından alışveriş sitelerinde rastlamak mümkün.

Kullanım

Head etiketleri arasına eklemeniz gereken bölümler :

<link rel="stylesheet" href="css/bootstrap.min.css" type="text/css"/>
<script type="text/javascript" src="js/jquery.min.js"></script>
<script type="text/javascript" src="js/bootstrap.min.js"></script>
<script type="text/javascript" src="js/bootstrap-multiselect.js"></script>
<link rel="stylesheet" href="css/bootstrap-multiselect.css" type="text/css"/>

Multiselect eklentisinin örnekleri çok fazla olduğundan tek tek eklemenin manasız  olacağını  düşündüm. Demo  adresinden beğendiğiniz  örneğin html ve javascript kodlarını seçip  sayfanıza  ekleyebilirsiniz.

Ali
Telif Hakkı Bildirimi:Bu sitedeki orijinal makaleyi Ali2020-10-26 tarihinde yayınlandı,Toplam 1149 karakterden oluşmaktadır.
Yeniden yazdırma ipuçları:Özel talimatlar dışında, bu sitedeki tüm makaleler CC-4.0 sözleşmesi kapsamında yayınlanmaktadır.Yeniden basılması için lütfen kaynak belirtiniz.
Yorum yap(Yorum yapılmamış)
Yükleniyor...