Feedburner e-posta abonelik formu

Popüler bir site sahibi olmanin yollarindan biri de e-posta aboneliği olmasıdır elbette. Bir dönem oldukça yaygın kullanılan bir ziyaretçi çekme yöntemi olsa da eskisi kadar kullanılmadığı da inkar edilmeyecek bir durumdur. Çünkü her geçen gün gelişen teknoloji ve facebook gibi yeni sistemler bu tarz sistemlere olan gereksinimi azaltıyorlar.

Evet sosyal medya oldukça kullanışlı ve bunnla birlikte birçok eski sistemi tarihe gömdüler bir nevi ancak e-posta aboneliği henüz tarihe karışmış olan sistemlerden değil ve hala da siteye sağlam hit çekme yöntemlerinden biridir. Henüz yeni olmasına rağmen birçok site tarafından kullanılan tarayıcı bildirimleri de az da olsa sosyal medya sitelerini sallamaya başladı bile.  Bir yazı yayınladığınızda tek tek sosyal medya hesaplarından paylaşmaya gerek kalmadan abonelerinize anında bildirim gonderebiliyorsunuz tarayıcı bildirimleri sayesinde. En yakın zamanda bunun içinde bir yazı yayınlamayı planlıyorum.

Şimdi gelelim  Wordpress tabanlı websitemizden nasıl e-posta aboneliği açacağımıza.

Feedburner  üzerinden hesap açma

Feedburner  için ekstra  zaman harcayarak hesap  açma işlemleriyle uğraşmanıza  gerek yoktur, bir  Google hizmeti olduğundan dolayı. Feedburner.com sitesinin login kısmına gmail adresinizle  kolay giriş yapabilirsiniz. Siteye giriş yaptığınızda karşınıza  ilk gelen ekranda  websitenizin rss  adresini ekleyeceğiniz bölüm açılacaktır. WordPress tabanli sitelerin rss besleme adresleri www.mintik.com/feed seklinde olur. Rss bağlantılarını Feedburner sitesi bu adresten çekerek her yeni yazıda abonelerinize mail yollar. Kırmızı alandaki gibi sitenizin rss adresini yazıp next butonuna basın.

Sonraki aşamada  sizden beslemelerin başlığını (site ismi olabilir) ve Feedburner  üzerinden kullanacağınız id adresini girmenizi istenecek. Bu bölümde de ekleyeceğiniz id  sizin feed adresiniz olacak bunun gibi http://feeds.feedburner.com/mintik

Üstte  gördüğünüz resimdeki gibi yapıp next butonuna tıkladıktan sonra hesabınız  oluşacaktır.

“Congrats! Your FeedBurner feed is now live. Want to dress it up a little?”

Tekrar next butonuna tıklayıp devam edin.  Açılan podcast bölümüne de next diyip geçin ve sonrakine de next diyip geçin ve id oluşturma aşamaları bitmiş olacak.

“Configure Your Podcast and Tell iTunes How to List It.”

 

Henüz işimiz  bitmedi, Feedburner sitesinin ziyaretçilerinize e-posta gonderebilmesi için e-posta aboneliğini açmanız gerekiyor. Aksi halde  ziyaretçileriniz e-posta adresi yazdığında  “The feed does not have subscriptions by email enabled” hatası ile karşılaşacaklar.

 

 

Bu hatayı engellemek için son aşamada  karşımıza  çıkan sayfada  sırasıyla resimde olduğu gibi 1 Publicize > 2 Email Subscriptions > 3 Activate butonlarına tıklayarak ziyaretçilerinizin  eposta adresleriyle abone olmalarına izin verebilirsiniz.

WordPress eklenti kurulumu

Buraya kadar anlattıklarımız Google’nin bir hizmeti olan feedburner sitesinden hesap açma ile alakalıydı. Şimdi  sıra geldi açtığımız hesabı eklenti yardımıyla websitemizin bileşen alanına eklemeye. İlk olarak download  butonundan Wp Subscribe eklentisini  indirip kuralım.

Eklentiyi kurduktan sonra herhangi bir ayar yapmanız gerekmeyecek eklentiler  yada ayarlar  sekmelerinde. Gereken ayarları ve tercüme işlemlerini widget üzerinden yapabildiğimizden  yönetim panelimizden bileşenler   bölümüne  gidiyoruz ve Wp Subscribe widget isimli bileşeni bir  sidebar bölümüne yani bileşen alanına ekliyoruz.  Bileşende kullanmak istediğiniz servisi (feedburner, mailchimp, aweber) seçip Feedburner ID kısmına da daha önceden oluşturduğumuz id  ismini girip kaydet diyoruz.

Buraya kadar doğru yaptıysanız artık sizinde ziyaretçileriniz sitenize  abone olabilir demektir. Hemen sitenizi  ziyaret  edip test edebilirsiniz. Yalnız az buçuk hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz çünkü widget Türkçe değil İngilizce açıklamalar  içeriyor. Bunu  Türkçe’ye çevirmek için widget  üzerinden Labels linkine  tıklayıp  açılan bölümdeki açıklamaları Türkçe diline dönüştürmemiz gerekiyor. Benimkinden kopya  çekebilirsiniz, her hakkı  sizindir helali hoş olsun 🙂

Ali

You may also like

Comments

  1. ne yaptıysam The feed does not have subscriptions by email enabled uyarısını geçemedim. kapatacağım siteyi az kaldı 😀

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Ders