Sabit üst esnek header

Merhaba arkadaşlar  bugün sizlere benzerini yada bu tarz çalışanını başka yerde kolay kolay bulamayacağınız  bir örnekle karşınızdayız.  Ne tür örneklerde  kullanabileceğiniz konusunda henüz  bir  fikir  sahibi  olmasam da oldukça hoşuma gittiği için paylaşma gereği duydum. Web uygulamalarından çok android  uygulamalar  için kullanımı  uygun gözüküyor kanaatimce.  Tabi geliştirip farklı farklı örneklerde  kullanmak  sizin kararınız.

Şimdi gelelim örneğimizin çalışma şekline.  Yazıya eklediğim örnek resimde örneğin iki halinin birleştirilmiş olanını  görüyorsunuz.Sol tarafta görünen ok işareti normalde gözükmüyor  siz  sağ tarafta çember içindeki dört noktaya tıklamayana kadar ve tıkladıktan sonra ekran hafif  kararmayla birlikte örneğimizdeki  kalem, defter, kalp ve ayar ikonları açılıyor. Herhangi bir ikonu tıkladığınızda ise büyük ikon alttan yukarıya doğru kayarak değişiyor ve küçük ikonların olduğu çerçeve de kapanıyor. Burada şu ok işareti ne işe yarıyor diye soranlar da vardır mutlaka. Ok ikonuna tıkladığınızda kayboluyor  ve varsayılan olarak anasayfa ikonu yani ev sembolü ekrana geliyor. Şimdilik kullanabileceğiniz  bir alan olmasa  bile arşivinizde  kesinlikle bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Bir gün mutlaka işinize yarayacaktır.

Unutmadan söylemem gereken bir diğer  konu bu örnekte Koya.io sitesinin hazırlayıp  ücretsiz dağıttığı bir css framework kullanılmış. Henüz ne olduğundan tam emin değilim ama yanılmıyorsam esnek tasarımlar  için kullanılan bir framework. Yakın zamanda onun içinde  detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum.

Ali

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.