Etiket çağırma fonksiyonları – get the tags

26Okunma
4 yorum

Etiket

Çok uzun bir aradan sonra tekrar sizlerleyiz arkadaşlar. Öncelikle işlerimin yoğunluğundan hatta bu yoğunluğumdan dolayı bilgisayar başına geçemediğimiz zamanlar baya oldu son yazıyı yayınladıktan sonra. Her ne kadar sitemizi takip eden sayısı çok fazla olmasa bile bazı yazıların devamını yayınlamadığımdan dolayı burayı ziyaret edip eli boş dönen arkadaşlar için özür dilemem gerektiğini düşünüyorum. En son site temellerini işaretleme konularını anlatıyordum ve 5. günden itibaren de devamını getiremedim. Bu günkü yazımızda WordPress kullanan kişilerin etiket çağırma fonksiyonlarının nasıl yazıldığını ve bir sonraki yazımızda da Google’nin desteklediği schema.org veri şaretlemesi için bu fonksiyonları nasıl kullanacağımızı göreceğiz.

get_the_tags :

Etiketleri çağırma fonksiyonu oldukça basittir. Sadece aşağıdaki kodu yazıların altına eklediğinizde yazı içinde etiketler gösterilir.

Örnek kod:

<?php the_tags(); ?>

Css ile düzenleyebilmek için de parantez içine bazı sınıflar atayarak Css ile değişiklik yapabiliriz alttaki örnekte olduğu gibi.

Örnek kod:

<?php the_tags('<p class="yazi-etiketleri"><span>'.__('Etiketler:').'</span> ','','</p>'); ?>

Yukarıdaki gibi yatığımızda etiketler link olarak yazıda görünür. Etiket ismine tıklandığında o etiketin aynısının eklenmiş olduğu yazıların sıralandığı sayfa açılır. Bir de link olmadan etiketleri çağırma yöntemi vardır. Bu yöntemle etiketler sadece yazı olarak kalır ve tıklanamazlar.

Örnek kod:

<?php
$posttags = get_the_tags();
if ($posttags) {
 foreach($posttags as $tag) {
  echo $tag->name . ' '; 
 }
}
?>

Sadece ilk etiketi yazıda göstermek için de aşağıdaki kodu kullanabiliriz.

<?php
$posttags = get_the_tags();
$count=0;
if ($posttags) {
 foreach($posttags as $tag) {
  $count++;
  if (1 == $count) {
   echo $tag->name . ' ';
  }
 }
}
?>

Count yazan yere rakam girerek kaç adet etiket görünmesini istiyorsak yazılarda o kadar etiketin görünmesi sağlanabilir. Buraya kadar olan kodları single.php dosyasında uygun bir yere yerleştirebilirsiniz.

Ali
Telif Hakkı Bildirimi:Bu sitedeki orijinal makaleyi Ali2020-10-19 tarihinde yayınlandı,Toplam 1737 karakterden oluşmaktadır.
Yeniden yazdırma ipuçları:Özel talimatlar dışında, bu sitedeki tüm makaleler CC-4.0 sözleşmesi kapsamında yayınlanmaktadır.Yeniden basılması için lütfen kaynak belirtiniz.
Yorum yap(4 yorum)
Yükleniyor...
arfa Yorumcu LV.1
2014-10-16 00:18:27 回 Yanıtla

Bilgi paylaşımı için teşekkürler

Teknik Servis Kocaeli Yorumcu LV.1
2016-02-27 15:29:59 回 Yanıtla

Paylaşımınız için teşekkür ederiz.

kocaelihastabakici Yorumcu LV.1
2016-05-04 22:57:16 回 Yanıtla

Etiketleri çağırma fonksiyonu oldukça basittir. Sadece aşağıdaki kodu yazıların altına eklediğinizde yazı içinde etiketler gösterilir.

Örnek kod:

PHP Kod:

caticinkotamiri Yorumcu LV.1
2016-05-04 22:58:26 回 Yanıtla

Etiket ismine tıklandığında o etiketin aynısının eklenmiş olduğu yazıların sıralandığı sayfa nasıl açılır.