makale seçimi

Tamamen sitemin yapılandırılması bittikten sonra 5. gün oldu. Aslında 4. gün desek daha doğru olur çünkü dün iki günü bir defada yayınladım. Konu sonuna baktığınızda ufacık bir kod yerleştirme için bir yazı yayınlamak biraz abartılı olabilir ancak bazı durumlarda tema dosyalarında değişiklik yapmak yetmediğinden dolayı Wp sistem dosyalarında değişiklik yapmak gerekebiliyor. Ne tema dosyalarında ne de sistem dosyalarında yorum yazısının bulunduğu <p> etiketlerini bir türlü bulamadım. Bu yüzden yorum bölümünde tam açıklama yapamayacağım maalesef. Neyse zaten yorum bölümünün işaretlenmesine daha günler var. Şimdi asıl konumuza dönelim.

Bu günkü konuda makalelerimizin içinde bulunan resim, yazı, etiket, yazar vs. vs. bütün materyallerin olduğu bölümü işaretlemek olacak. Schema org sitesine ve test aracına baktığımda ortada sanki bir mantıksızlık varmış gibi görünüyor. Bir önceki gün yayınladığım yazıda BlogPosting işaretlemesi  Article dışında kalmalıydı ama sitede bunun tam tersi bir açıklama var.

blogposting

Belki bende bir yanlışlık vardır diye sabahtan beri yabancı siteleri araştırıyorum. Hepsi de aynı şekilde yapmış işaretlemeleri. Sanırım her iki işaretleme tipi de aynı olmasa bile birbirine benzer yapıya sahip.

Bu günkü konuda kullanacağımız özellik:

 itemscope itemtype="http://schema.org/Article"

Yukarıdaki kodu olduğu gibi yazı başlığı ve en altında bulunan etiketlere kadar ki bölümü tutan çerçeveyi bulup içine yerleştirmemiz gerekiyor. Benim kullandığım temada div sınıfına pad group atanmış:

<div class="pad group">

Sizde de aynısı olacak diye bir şart bulunmuyor. Her tasarımcı kendine göre çerçevelere farklı isimler verir. Bir önceki günün konusunu okuduysanız eğer oradaki yerleştirmenin hemen altındaki çerçeveyi bulup ekleyebilirsiniz.

<div class="pad group itemscope itemtype="http://schema.org/Article"">

Böyle yaptığınız zaman yazınız ve  yazınıza ait olan bütün materyaller schema.org/Article çerçevesinin içinde kalır. Daha sonra ekleyeceğiniz özellikler de Yapısal veri test aracında type:Article çerçevesinin içinde kalır.

Her gün bir işaretlemeyi anlatacağımı söylemiştim ama makale işaretleme konusunun son bölümü olduğundan dolayı hemen diğerine de geçeyim istedim.  ArticleBody de Article özelliği altında çıkan bir değerdir ve hemen Article özelliğinin hemen altındaki çerçeveye yerleştirebilirsiniz. Özellikle WordPress sisteminde <article> şeklinde geçer. Eğer <article diğe bir çerçeve var ise hemen onun içine yerleştirirseniz en doğrusunu yapmış olursunuz.

Kullanacağımız kod:

itemprop="articleBody"

Eklemeniz gereken bölüm:

<article <?php post_class(); ?>>

Üstte gördüğünüz php post_classes kodu fonction.php dosyasında yazı için belirlenmiş olan sınıfları çağırır ve sonuç olarak şunun gibi birşey olur: <article class=”yazi icin belirlenen siniflar post numarasi falan filan”>

Sola bakan ok işaretlerinin hemen ortasına kodu yerleştirebilirsiniz.

Örnek:

<article <?php post_class(); ?> itemprop="articleBody">

Bu arada kodu hangi php dosyasının içine ekleyeceğinizi söylemeyi unuttum 🙂 Yönetim paneli => Görünüm => Düzenleyici bölümünden Tekil Yazı (single.php) dosyasının içinde yukarıda bahsettiklerimi bulabilirsiniz.

Sonuç olarak Arama motorları aşağıdaki gibi görecek ve yazınızın olduğu bölümü diğer bölümlerden ayırt edebilecekler.

veri

Bütün konular bittikten sonra nasıl bir sonuç elde edeceğinizi merak ediyorsanız eğer şuradaki linkten bir test yapabilirsiniz. Sadece biraz sabırlı olun 🙂

 

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Eskiden paralı değildi. Herhalde popüler olunca paraya yönelmişler....

 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla