Panda 4.0 güncellemesi

panda 4 0 güncellemesi
Matt Cutts amcayı yakından takip edenler mutlaka haberdar olmuştur Google Panda 4.0 güncellemesinden. Aradan yaklaşık olarak 9 gün geçtikten sonra ancak bu konu hakkında bir yazı yazma fırsatı bulabildim. Daha doğrusu ne tür değişiklikler olduğunu bilmek amacıyla bir çok siteyi test ederek, hangi sitelerde ne tür dalgalanmalar olduğunu öğrendikten sonra konu hakkında açıklama yapmak istedim.

20 Mayıs 2014 tarihinde Matt Cutts amcanın atmış olduğu tweetten sonra forumlar ve blog siteleri dahil birçok yerde söylentiler dolaşmaya başladı.

google panda 4 0 update

Ben dahil birçok kişi bu gönderiyi gördükten sonra 2014 senesinin ilk pagerank güncellemesi de olabilir diye düşünüyorduk. Çok fazla beklediğimizden dolayı vakti de gelmişti diye düşünüyorduk ancak öyle bir şey olmadı maalesef. En geç 1-2 ay içinde olabilir düşüncesindeyim bende.

Daha önceki seo konularımızdan birinde  alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler diye bir konu açmıştım ve son güncelleme ile bu konunun ne kadar doğru olduğunu bir daha fark etmiş oldum. 4.0 panda güncellemesinde sıralamalara etki eden en önemli faktör şüphesiz alan adları oldu. Çok uzun süredir arama sonuçlarında ilk 3 sıraya tek bir sitenin yerleştiğine şahit olamamıştım ve Panda 4.0 ile uzun aradan sonra ilk defa böyle bir sonuç ile karşılaştım.

Aramış olduğunuz sorgular eğer bir sitenin alan adında geçiyorsa, o site sıralamalarda ilk sırada yerini alıyordu artık. Benim gibi “mintik”, “mayk” vs. gibi alakasız alan adlarına sahip kişiler için biraz haksızlık olan bir algoritma oldu diyebilirim. Neyse ki sıralamalara etki eden en önemli faktör alan adı değil ziyaretçinin sitede geçirdiği süre olmasıdır. Bundan dolayı yaklaşık 1 hafta boyunca ilk sırayı kaybetmiş olan konularım 9. gün eski seviyelerine tekrar ulaştılar. Henüz tam anlamıyla bütün konular eski seviyelerine ulaşmamış olsalar bile çoğu doğru olan yerde duruyorlar.

Panda 4.0 algoritmasından aldığımız ders doğru alan adı seçimi ve ziyaretçilere en doğru olan içeriği sunarak sıralamalardaki yerimizi korumamızdır. Aksi halde Google’nin ağzımıza çaldığı 1 haftalık bal gibi de düşünebiliriz bu algoritmayı.

Son güncelleme ile benim tespit ettiğim sıralamalara etki eden faktörler bunlardı. Bunlardan başka tespit ettiğiniz değişiklikler var ise yorum yazarak bildirirseniz yeni başlayan arkadaşlarımız için oldukça faydalı olacaktır. Herkese bol hitli günler dilerim.

You may also like

Comments

 1. bilgi ıcın tşkler

 2. Hocam çok işime yaradı bu benim

 3. Teşekkürler güzel bir paylaşım

 4. Üstad gerçekten işime yarayacak mesela artık bir konu açarken …. hakkında değerli bilgi – …. hakkında bilgi vb. şekilde açacağım çünkü domainim degerlibilgi.com doğru anlamışmıyım okuduklarımı? 😀 😀 😀

 5. Makale için eline sağlık. Bu güncelleme öyle bitecek gibi değil dahada devam edecek uzun bir süre tahminimce.

  1. Bence de 🙂 Bu arada özel alan adı alan kişilerin ağzına çalınmış 1 haftalık bal diye tabir etmiştim ama öyle olmadı. Doğru alan adı seçenler gittikçe üst sıralara çıkıyorlar.

 6. çok yararlı bir yazı olmuş. Sağolun

 7. Böyle bir güncelleme gerekli ancak alan adı kelime içeriyor diyerek boş bir sayfayada prim verileceğini sanmıyorum. Suistimaller olduğu için daha fazla kriter ve daha iyi bir inceleme gerektirdiği açık ancak google buradan gelir elde ediyor. Adwors ve diğer çalışmalarını sağlıklı yürütmek içinde güncellemeler kaçınılmaz.

 8. teşekkür ederim hocam makale için

 9. faydalı olucak ve bilgilendiricek bir yazıı tesekkurler hocam bilgiler için

 10. hocam verdiğiniz bilgi için tesekkurler bunu denemeliyim.

 11. Yazı için teşekkür ederim, yıllardır seoyu çözilmiş değilim. Bazı edindiğim tecrübelere göre en iyi seo makale ile oluyor.

 12. Paylaşımınız için çok sağolun.

 13. Seo uygulamalarımızı ve Domain seçimini ona göre yapmamız gerek. Fakat yeni siteler için içerik güzel olsada yenilik dezavantaj olacaktır her zaman

 14. Bu algoritmaya da daha güzel bir isim bulamazlardı. Çok şey değişti çooook.

 15. Merhaba,

  Google 1 numara oluşuyla, hem Yandex, Bing vb. arama motorlarının ataklarına karşılık veriyor hem de kullanıcı dostu yapıları desteklemeye devam ediyor.

  Web tasarım ajansı birNC olarak herkese SEO’da ve işlerinde başarılar dileriz.

 16. Teşekkürler

 17. elinize saglik hocam. Tek tek tum guncellemeleri takip etmeye basladim. Suana kadar okudugum iyi makale olabilir, elleriniz dert gormesin?

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.