dış bağlantı

Evet arkadaşlar bu aralar diğer kategorileri iyice doldurduğumu düşündüğümden dolayı yoğunluk olarak arama motoru optimizasyonu yani kısa adı herkesin bildiği veya duyduğu seo konularına ağırlık vermeye çalışıyorum sizlere faydalı bilgiler vermek umuduyla. Her şeyden önce sizden özür dileme ihtiyacı duyuyorum. Çünkü tam olarak bu konuda birçok yerde körü körüne anlatılan  veya  eski Google algoritmalarına göre anlatılan backlink alma yollarını öğrenmeyeceksiniz. Aslında konu başlığı ‘Neden, nereden backlink almalıyım, faydaları ve zararları nelerdir’ olması gerekiyordu ancak  genel olarak “backlink alma yöntemleri” diye  arattırıldığından ve bu konu üzerine anlatılan makaleler çıktığından dolayı çoğu arkadaşımız bu işe daha en başından yanlış yaparak başlıyorlar. Kendimce biraz bu konunun önüne geçme gibi bir ihtiyaç duydum açıkçası.

Web sitesi açan  çoğu kişinin daha konu bile açmadan bu yanlışları yaptıklarını belki biliyorsunuzdur. Aslında başlarda çok iyi gibi gelir ve sürekli sıralamarda üst seviyelere ulaşırsınız. Henüz bir kaç aylık olan web sitenizin aylık gösterimleri milyonlara kadar bile ulaşabiliyor sürekli ve düzenli olarak link aldığınız zaman. Bu denemeyi 3 sene önce herkes gibi sitemi ilk açtığımda yapmıştım ve işin komik olan tarafıysa aylık milyon gösterime  sadece 3.000 kişinin tıklıyor olmasıdır. Sözlerim sizi yanıltmasın 3.000 tıklama günlük değil aylıktı. Aradan zaman geçer ve yeterli backlink aldığınızı düşündüğünüzde bırakır veya sıkılırsınız sonra gösterimlerde düşüşler başlar ancak tıklanma oranları pek fazla değişmez ve bu da ister istemez kişinin bir şekilde sinirlenmesine hatta Google amcaya küfür etmesine neden olur. Bu işin şakası olsa da gerçek bu. Çoğu kişinin etmiştir  bu tür gösterim düşüşlerinden dolayı. Gösterimler çok olduğunda kişi biraz umutlu hisseder ve düşüşe geçince de soğuk su içme ihtiyacı duyar.

Çoğu kişi bu yanlış yolda yaptıkları hatalardan dolayı artık eski seviyesine bir türlü dönüş yapamayabiliyor da. Son Google güncellemelerinden sonra Google Geri bağlantıları reddetme aracı diye yeni bir araç duyurdu. Bu araç sayesinde spam sayılabilecek bağlantıları reddederek bazı cezalardan kurtulabiliyorsunuz. Ayrıca bu aracın yanlış tavsiyelerle  alınmış olan backlinklerin faydadan çok zararları olduğunun bir kanıtıdır diyebiliriz. Bu tür konularda bahsi geçen yöntemler arasında en yaygın olanı yorum yaparak backlink almaktır. En kolay yol olduğundan dolayı hemen hemen herkesin başvurduğu bir yöntemdir ve en çok zarar verenlerden bir tanesidir. Çoğu site ziyaretçilerinin yorumlarının her sayfada  görünmesi açısından son 5 tane yorumu sidebar dediğimiz sitenin  sağ panelinde  tutarlar. Böyle yaptıklarında bütün sayfalarda yorum yapan kişinin ismi ve site adresi Google tarafından spam backlink olarak hesaplanır. Eğer yorum yoluyla  almak istiyorsanız kimsenin yorum yapmadığı sitelere yorum yapmayın. Anasayfaya ait olan backlinklerin oranı diğer sayfalara ait olanların 20%’sinden fazla olmamalıdır. Eğer sitenize bu şekilde binlerce bağlantı veren bir site var ise bağlantı reddetme aracını kullanarak bunları reddedin.

Buraya kadar olan kısım   backlink almak için site site dolaşıp yorum formlarını aramakla zaman geçirmemeniz içindi. Şimdi sıra geldi asıl konumuz olan ne zaman backlink almalıyım sorusuna. Normal yöntemlerle sadece kişisel bilgilerinize ve deneyimlerinize göre yazmış olduğunuz bir makalenin yayınlandığı andan itibaren arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer alması gerekiyor.  Tam başlığı yazdığınızda ilk sıralarda çıkma ihtimali de olabilir ancak bu  da anlatmış olduğunuz konunun rekabet sayısına bağlı olarak farklılık gösterir. Adwords üzerinden backlink alma yöntemleri diye arama yaptığımda aylık sadece 20 defa arattırıldığını gördüm. Bu da eğer yanlış bir şeyler yapmadıysam yayınlandıktan sonra ilk iki sayfada yerimi alacağımı gösteriyor. Tabi ilerleyen zamanlarda  daha üst seviyelere de gelecektir. Başlangıçta tam başlığı yazarken ilk sayfada yer alamazken ilerleyen zamanlarda yarım başlık yazınca bile ilk sayfada çıkma ihtimali olabiliyor. Bu da ziyaretçilerin sayfanızda geçirdikleri süreye bağlı olarak değişebiliyor. Bu tür konular için zaten bir şekilde zamanı geldiğinde üst sıralara çıkacaksınız. Bu yüzden yazının sıralamalarda yükselmesi için backlink almanıza gerek yoktur. Genelde backlink alma ve sıralama yükselme anları birbirlerine denk geldiğinden dolayı bunu deneyen kişinin kafasının üstünde kocaman bir ışık yanar ve başardım der. Hadi canım.

Aranma hacmi düşük olan kelimelerde yükselmek için sağdan soldan sitenizin adresini yayınlamanızın veya bu tür işlemler için para ödemenizin faydası olmadığını belirttik. Asıl konu aranma hacmi yüksek olan kelimelerde en üst sıralarda çıkmaktır. Dün “internetten para kazanma yolları” adında bir konu açarak elimden geldiği kadar doğru ve detaylı bilgiler vermeye çalıştım makalede. Sıra yayınlamaya gelince her zaman yaptığım tahminlerden birini (ikinci sayfada çıkacak- üçüncü sayfada çıkacak) yaparak Google’ye linki gönderdikten sonra kaçıncı sırada olduğuma baktım. İlk başta 200. sırada kendimi görünce inanmadığımdan dolayı bir kaç yerden daha baktım ama sonuç aynıydı. Hemen Adwords hesabına girerek başlığı sorgulattığımda aylık 18.100 defa arattırıldığını gördüm. Bu 18.100 rakamı aramalarda  “internetten para kazanma” cümlesini aynı şekilde yazıp arayan 18.100 kişiye işarettir. Benzer kelimeleri ve görsel aramalarını da hesaba katarsanız eğer ülkemizde ayda yaklaşık olarak 200.000 üzeri kişi bu tür işleri araştırıyorlar. Sonuçları gördükten sonra neden 200. sırada çıktığımı daha iyi anlamıştım.

Sırf bu aramalar için özel olarak açılmış siteler ve içinde  “para” ve “kazanma” kelimelerinin olduğu yüzlerce site varken ilk sıralara yerleşmem oldukça zordur. Böyle bir aramada en üst sıralarda olmanız için bir kaç yol vardır. Referansı bol olan oldukça eski bir yazı, Google gözündeki itibar (pagerank, alexa, dmoz vs.) ve doğru alan adıdır. Sizde bunlardan hiç biri yok ise kalkıp reklamını yapamayacağınız için önünüzde sadece 1 tane seçenek kalır en üst sıralara yerleşebilmek için. Aynı konu başlığında en üst sıralarda çıkan bağlantılara kendi sitenizin bağlantısını bir şekilde yerleştirmeniz gerek. Daha önceden denediğim ve beni 1. sıraya yerleştirmeyi başarmış olan bir yöntemdir. Eğer ilk sıralarda çıkan rakipleriniz forum siteleri ise oldukça şanslı sayılırsınız. Forumlarda açılan konulara kolay bir şekilde kendi açmış olduğunuz konunun linkini yerleştirerek sıralamanızı yükseltebilirsiniz. İlk sırada olmazsa bile sizin önünüzde çıkacak bir kaç tane forum sitesi olacaktır mutlaka bunların hepsinde şansınızı deneyebilirsiniz.

Yayınlamış olduğunuz her makale için bu tür çalışmalar yaptığınız taktirde ister istemez sıralamalarda iyi yerlere gelir ve dış bağlantı sayınızı  iyi bir seviyeye getirebilirsiniz. Hem böylelikle gün boyu site site  dolaşıp dış bağlantı almak için de boşuna zaman kaybetmemiş olursunuz. Haklısınız web sitesi sahipleri için zaman çok değerlidir ancak bir o kadarda azimli ve sabırlı bir şekilde bu yolda yürümeniz gerekmektedir. Her şeyi bir anda bitirip yan gelip yatayım umudu bir kaç kişi dışında pek fazla kimseye nasip olmamıştır. Zaten kaliteli ve aranma hacmi oldukça yüksek olmayan konular yayınlıyorsanız eğer sürekli ilk sıralarda yerinizi almanız muhtemeldir. Eski anlatımları uygulayarak bir seviyeye gelmek istiyorsanız geleceğiniz  seviye Google’nin verdiği cezalardan biri olan ilk 500’lere girememek olacaktır.

Değinmek istediğim son konu ise dış bağlantılarım çoğalırsa pagerankım artar mı sorusudur. Bunun cevabını bir çok kişi merak ediyordur mutlaka. Cevabı hem evettir hemde hayırdır. Google’nin pagerank belirlemek için kullandığı 200’den fazla sinyal vardır ve dış bağlantılar bu sinyallerden sadece bir tanesidir. Pagerankı arttırmak için ne kadar etkili bir yol olduğunu kendiniz hesap edin artık. Şunu unutmayın ki kaliteli dış bağlantılar sitenizin isminin geçtiği siteler değildirler, sizlere gerçekten ziyaretçi gönderebilecek nitelikte olan bağlantılardır. Ziyaretçi gönderme potansiyeli olmayan siteler sadece sitenizin değerini düşürmeye yarayabilirler.

Önemli Not : Yazıyı yayınlayıp Google dizinine gönderdikten sonra tam başlığı arattırdığımda 15. sırada ve ilk iki kelimeyi arattırdığımda da 34. sırada olduğumu gördüm. Yayınlar yayınlamaz tam başlıktan 15. sıraya yerleşmek oldukça iyidir. Hem benim kullandığım tam başlık sadece 3 kelimeden oluşuyor ve bir çok kişi tarafından kullanılan bir başlıktır. Tırnak işaretleri içinde arattırdığımda toplam 13.700 tane sonuç bulunduğunu gösterdi Google. 13.100 benzer konudan başlangıçta ilk iki sayfaya yerleşmek işlerin iyiye gittiğine işarettir ve ilerleyen zamanlarda ilk sayfada belki de en üst sayfada bu konu yerini alacaktır. Sizlere tavsiyem bir konu açtıktan sonra hemen Google dizinine gönderin ve eklendikten sonra kaçıncı sırada olduğunuzu tespit eden araçlar kullanın. Wmaracı’na ait sıra bulucu aracını kullanarak arama motorlarındaki pozisyonunuzu görebilmeniz mümkündür. Eğer olur da makalenizi yayınladıktan sonra ilk 100 içinde değil iseniz ya rekabet oranı oldukça yüksek olan bir konu açmışsınızdır ya da başlıkta kullandığınız kelimeleri makalenizde oldukça fazla tekrar ettiğinizden kaynaklanan bir durumdur. İlk 100 içinde değil iseniz makalenizde çok fazla tekrar eden kelimeleri kısarak spam olma olasılığını düşürebilirsiniz. Ayrıca ilk 100 içinde olamamanın bir diğer sebebi de sitenizde daha öncesinden benzer başlıklar açmış olma ihtimalidir. Eğer daha öncesinden benzer başlıklar kullanmamışsanız  kesinlikle konu içinde başlığı çok fazla tekrar etmişsiniz. Bu tür spam olabilme durumlarını da daha önceden tespit etmek için konu linkini şuradaki adresten taratmanızı tavsiye ederim. Makalede çok fazla tekrar eden kelimelerin yanında spam işareti görüntüler. Böylelikle hangi kelimeleri hatalı kullandığınızı daha kolay bir şekilde tespit edebilmeniz mümkündür.

 

Bu Yazıyı Paylaş

4 yorum "Backlink alma yöntemleri"

 1. semih dedi ki:

  Teşekürler hocam eline sağlık çok güzel bir anlatım olmuş

 2. ladres dedi ki:

  Çok başarılı bir yazı hocam teşekkürler bilgiler için.

 3. pantolon dedi ki:

  Hocam çok uzun ve oldukça anlamlı bir yazı … Ayrıca yeterince aydınlatıcı olmuş teşekkürler..

 4. Polis dedi ki:

  Çok önemli bir konuya parmak basmışsınız hocam kesinlikle okunmalı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Ali:

  Üşenmeden web arşivi linkini arayıp bulmuşsun teşekkürler :)...

 • ibrahim:

  türkiyeden de bırakan olmuş oyunu. dünya geneli de bırakan epey olmuş. wi...

 • Araç çubuğuna atla