FTP’den gereksiz resimleri bulup silme

kullanılmayan resimleri bulup silme

Evet arkadaşlar bu gün sizlere birçok kişinin  bilmediği bir konudan bahsetmek istiyorum. Aslında bu konuyu eklenti kategorisine eklemem gerekiyordu ancak ders niteliği taşıdığı için ders kategorisine ekledim. Eğer bir kaç yıllık bir web siteniz var ise ftp üzerinden tüketmiş olduğunuz kaynağı yarı yarıya indirebilecek bir konudur. Aslında ben de biraz tesadüf ve biraz da mecburiyetten dolayı yapmış olduğum araştırmalarda böyle bir sonuç buldum. Milyonlarca web sitesi varken sadece 6000 kişinin indirmiş olması dapek çok kişinin ilgilenmediği veya bilmediği bir konu olduğunun kanıtıdır.

Kerata (ismini vermiyorum çünkü işime gelmiyor 🙂 ) eklentisini  duymuş olabilirsiniz, web sitelerindeki reklamların tamamını gizleyen tarayıcı eklentisidir ve çok ta ünlü bir eklentidir. Web sitesi sahiplerinin kazancını oldukça düşüren bir eklentidir. Tabi bunun da farkında olmadan gizlediği bir çok bölüm vardır. Genelde reklam, ads, sponsor gibi kelimeler içeren çerçeve ve js dosyalarının görüntülenmesini engeller hatta reklam ve sponsorluk sayfasında iletişimi engelleyecek kadar geri zekalı bir eklentidir diyebilirim. Ben de bunu öğrendikten sonra kullanıcılarına site içeriklerini biraz kıstım haliyle. Bunu kullananlar siteyi dolaşabilir, okuyabilir ama demo ve download butonlarını göremezler. Mynet sitesi de buna benzer bir şeyler yapmış. Mesela video sayfasında bu uzantıyı kullanan kişiler video izleyemiyorlar.

Demo ve download butonlarına reklam, sponsor kelimelerini girmek  için mecburen sitedeki yazıları indirdim ve yapmış olduğum bir hatadan dolayı yönetim panelinde ortam linkine tıklayınca resimler ve öne çıkarılmış olan görseller kayboldu. Bütün resimleri tekrar tekrar indirip yüklemek zorunda kaldım. Ama wp-content/uploads klasöründe bulunan resimler hala duruyorlardı. Image CleanUp adlı eklentiyi indirip kurduğumda kullanılmayan 16000 küsür resim dosyası görünce bir hayli şok olmuştum.

Zamanında yüklemiş olduğum ve sildiğim resimlerin  hepsinin ufak tefek boyutları hala wp-content/uploads dizininde yüklü halde bulunuyorlardı. Hele ki renegrate thumbnails adlı WordPress eklentisini de kurmuş iseniz vay sizin ftpnizin haline 🙂 Renegrate Thumbnails sitedeki bütün resimleri  temaya uygun hale getirmek için otomatik boyutlandırmaya yarayan bir uygulamadır. Otomatik boyutlandırma yaparken de eskileri silmiyor. Ayrıca bir resim yüklerken bildiğiniz üzere bir kaç çeşit boyutta yükleme yapar. Kimi temalara göre 3 ve kimi temalara göre de beş tane resim yüklenir. Web sitenin hızlı açılması açısından oldukça faydalıdır parça parça yüklenme işlemi. Bazı durumlarda bir yazıya bir kaç tane resim yükler ama sadece 1 tanesini öne çıkarılmış görsel olarak kullanırız ve diğer boyutlar çöp olarak kalırlar.

Şimdi sıra geldi bu çöpleri nasıl temizleyeceğinizi anlatmaya. Bir kaç yıllık web siteniz var ise muhtemelen dört veya daha fazla tema yüklemiş olma ihtimaliniz vardır. Her yüklemiş olduğunuz resim üç defa yüklenmiş olsa bile resim klasörünü iki katı bir şekilde şişirmiş olacaktır. WordPress Image CleanUp eklentisini kullanıp gereksiz olan bütün resimleri tespit edebilir ve çok kolay bir şekilde silebilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika içinde 16 bin tane gereksiz resim sildim Image CleanUp sayesinde.

Image CleanUp ile sitenizi tarattığınız zaman aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Kırmızı çerçeve içine aldığım unreferenced unused images yazısı gereksiz olan resimlerin sayısıdır. Tamamını sildikten sonra 1.23 gb kullanım alanı 700 mb gibi bir seviyeye düştü. Neredeyse iki katı.

unreferenced unused images

Kullanımı oldukça basittir. Yapmanız gereken Image CleanUp eklentisini indirip etkinleştirdikten sonra  Yönetim paneli >> Araçlar >> Image CleanUp sekmesinden Index Images linkine tıklamak. Otomatik olarak wp-content/uploads klasöründeki dosyaları inceleyip kullanılanlar, referansı olmadığı halde kullanılanlar ve  kullanılmayanlar diye üç sınıfa ayıracaktır. Unreferenced unused images linkinde olan resimler hiç bir yerde bağlantısı olmayanlardır. Siz yine de silmeden önce bi kolaçan edin. Belki başka bir yerde işinize yarayan resimler bu listeye dahil olmuş olabilir. Benimkilerin gereksiz olduğuna emin olduğum için incelemeden toplu bir kıyım yaptım 🙂

Aşağıdaki download  butonundan hemen indirip gereksiz resimleri tespit edip silebilirsiniz. Ayrıca sürekli sitenizde yüklü olması gereken bir uygulamadır diye düşünüyorum. Haftalık olarak temizlik ihtiyacı duyabilirsiniz. Son olarak reklam engelleme uygulaması kullanıyorsanız indirme butonunu görmeyeceksiniz 🙂

Ali

You may also like

Comments

 1. Çok teşekkür ederim.

 2. Bütün resimlerim gitti be yaaa…

  1. Herhangi bir sayfa ile bağlantısı olmayan gereksiz resimler gider sadece. Bir yerde yanlışlık yapmış olmalısınız. Ben veri tabanımı yedeklediğimde ortam dosyalarını indirmeyi unuttuğumdan ortam kategorisinde tek bir resim bile görünmüyordu ve öne çıkarılmış görsellerde yoktu. Yazılardaki bütün resimleri tek tek indirip tekrar yükledim. Sonuç olarak 1.25 gb ftp birikti. Daha sonra bu eklenti ile sildiğimde sadece 750mb alan kaldı. Lakn gerkeli olan tek bir resim dahi silinmedi. Örnek olarak sitenin favicon.ico dosyası da silinmişti herhangi bir bağlantısı olmadığından dolayı. Sitemin photoshop kategorisine bakarsanız eski yazıların öne çıkarılmış görselleri yok ama yazı içindeki resimler de silinmedi. Yaptığınız hatayı da beraberin de yazıp “Bütün resimlerim gitti be yaa…” demiş olsaydınız daha doğru olurdu.

 3. Çok yararlı bir paylaşım olmuş. Tam da ihtiyacım olduğu anda yazınıza ulaştım. Kurdum deneyeceğim şimdi. Teşekkürler paylaşım için.

 4. sitemi inceledeğimde aynı resimden 7 tane oldugunu görüyorum. hostta bu 5 bin resim varssa 35 bine çıkıyor ve bana sıkınıt yaratıyor. resimlerin ydegini aldıktan sorna bu programı çalıştıracagım

 5. hata mesajı alıyorum 3. aşamada hata veriyor. bu eklenti bana çok lazım ama malesef başka bulamadım bu da hata verdi

 6. Sunucu bazlı olarak SSH üzerinden de bunu yapmak mümkün ancak tabii ki herkesin SSH’a erişimi yok. 9.000 adet görselim temizlendi ve FTP boyutum 800 MB’tan 400 MB’a indi. Teşekkürler 🙂

 7. Bende ftpden uğraşıp kullanılmayan resimleri tek tek silmeyi düşünüyordum. Bu eklenti çok işime yarayacak teşekkürler hoca.

 8. Uploads dosyam 2 küsür GB şimdi yedeğini alıp deniyorum bakalım ne olacak. Bilgi için teşekkürler.

 9. Teşekkürler anlatım için 🙂

 10. Atıl fotoğraflardan kurtuldum, teşekkür ederim.

 11. Site dosyalarımı bilgisayara indirip deniyorum sonucu buraya yazacağım

 12. İlk sefer bir kaç yüz resim sildi. Tekrar scan yaptım ama bu sonuç ile karşılaştım. path boş zaten sil desemde tekrar taramada çıkıyor

  Neden olabilir ?
  http://oi68.tinypic.com/zjt9cg.jpg

  1. Sanırım sistemin sıralama özelliğine bağlı olan bir hata. Dosya bulsa da bulmasa da belli bir rakama kadar sıralama gösteriyor.

 13. Benim işime yaraı bu konu ama 30 tane resim varmış altı üstü bende. genede saol panpa

 14. Fatal error hatası neden verir 31k resim indexi var fazla mı geldi ki

  1. Sanirim kullandiginiz eklentide yada eklentilerde problem var. Eklentiyi bastan kurup deneyin yine olmazsa bu eklenti disinda butun eklentileri devre disi birakip kullanmayi deneyin.

 15. Tüm resimleri siliyor, keşke bir uyarı verseydiniz, başıma çok iş açtınız. Kesinlikle yüklememenizi öneririm.

 16. Hocam yazınızın başlığı ilgimi çekti.Php sitelerdede bu uygulanabilirmi? Teşekkür ederim.

  1. Php sistemde calisiyor zaten 🙂 Ama senin kastettigin butun php siteler ise maalesef hepsinde calisniyor. WordPress icin hazirlanmis bir eklentidir. Diger scriptlere de uyarlanirsa kullanilabilir.

 17. Çok sağolun hocam cevabınız için.İyi çalışmalar dilerim.

 18. Hocam sizin gibi aydınlatıcı bilgileri sağlayan kişi sayısı az.Bu makalenizden çok istifade ettim.Başarılarınızın devamını dilerim.

 19. Bende bunu arıyordum sitemde binlerce resim birikmiş fakat nasıl temizleyeceğimi bir türlü bulamamıştım.

 20. Hocam dediklerinizi yaptım ama gerekli olanlardan da gidenler oldu anlamadım :s şimdi tekrardan ekleme yapıyorum resimleri biyerde bi hata yaptık ama nerde.

 21. şimdi tekrardan baktım da aynı resmi 1den fazla yerde kullandığı bazı resimlerde sorun oluşmuş

  1. Bir yazıya öne çıkarılmış görsel yüklediğin (galeriden seçtiğin görseller değil) zaman eklenti resmin gerekli olduğunu bilip ona göre silme önerisinde bulunuyor. Ama dediğin gibi aynı resmi birden fazla yerde kullanınca sorun çıkıyor. Bir de yazılara eklemediğin, sadece sitenin bir köşesinde kullanmak için yüklediğin resimleri de gereksiz olarak görüyor. Bir şekilde resimlerin konular ile bir bağlantısı olmaıs gerekiyor sorun çıkmaması için.

 22. your blog is so good i like it

 23. faydalı bilgiler için teşekkürler

  1. your blog is so good i like it.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Ders