CropZoom
İlk önce bildiğiniz üzere Facebook sitesinde kullanılmaya başlanan resim kırpma işlemi daha sonrasında birçok web sitesi tarafından kullanılmaya başladığı gibi bir çok web geliştirici tarafından da buna benzer örnekler yapılmıştır. İnternet ortamında sanırım slider eklentilerinden sonra en popüler olanlardan bir tanesi de bu resim kırpma örnekleridir. Hepsinin genel amacı aynı olsa da hepsinde farklı özellikler bulunur.

CropZoom uygulaması da Facebook benzeri resim kırpma örneklerinden bir tanesidir. Benzerlerine baktığımızda biraz daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Hatta daha da geliştirilse tam anlamıyla bir resim düzenleme editörü bile olabilecek türdendir. Kırpmak istediğiniz fotoğrafların içinde küçük dikdörtgen şeklinde bir çizgi bulunuyor. Bu çizgiyi mouse ile sürükleyip bırakabiliyorsunuz kesmek istediğiniz bölüme doğru. Yine aynı sürükle bırak özelliği fotoğraflar için de kullanılmış. Fotoğrafları da mouse ile sürükleyip bırakabiliyorsunuz.

Kesilecek bölümü seçmeye yarayan çerçeve genişliği ve yüksekliği sabit değildir. İstediğiniz şekilde uzatabilmeniz mümkün. Demo sayfasında resmin altında bulunan iki slider şeridi ile çerçeve içindeki resmi yakınlaştırma-uzaklaştırma ve 360 derece döndürme yapabilirsiniz.

Test edilen tarayıcılar :  Firefox 3+, Safari 3+, Opera 9.5, Google Chrome, Internet Explorer 9+

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Ali:

  Üşenmeden web arşivi linkini arayıp bulmuşsun teşekkürler :)...

 • ibrahim:

  türkiyeden de bırakan olmuş oyunu. dünya geneli de bırakan epey olmuş. wi...

 • Araç çubuğuna atla