Mintik

Düzenli içerik yükleyerek güncel olmanın faydaları

Düzenli/>

Bu gün yine her zaman yaptığım daha doğrusu alışkanlık edindiğim webmaster forumlarına girip insanların sorunlarını okuma işimi tekrar ettim. Günde bir kaç defa webmaster forumlarında insanların değişik değişik sorunlarını, açıklamalarını okurum. Kim kime ne kadar doğru bilgi veriyor, millet hangi doğruları yanlış yapıyor, hangi yanlışları doğru yapıyor gibisinden dikkatimi çeken hemen hemen her türlü konuya tıklar gelen bütün yorumları tek tek okurum. Kimi zaman olur ‘Allah aşkına nedir bu saçmalık’ dedirten yazılar da okuduğum olmuştur. Bilip bilmeden, sağdan soldan hep kulaktan dolma fikirler toplanıp seo makalesi diye anlatılıyor insanlara. Benim gibi uygulayan da bir sürü insan var tabi.

Üç sene boyunca bir web sitesine düzenli olarak günde üç tane içerik atarsanız eğer arama motorlarında en üst sıralara çıkarsınız, alexa değeriniz yükselir, günlük ziyaretçi sayınız artar diyorlar. Sebebi güncel olmaktan mı kaynaklanıyor peki ? Ben yaptım olmadı : ) Bu arada üç sene boyunca yaptığım için öyle yazdım. Seo makalelerinde bu tarz bir cümle bulunmuyor ama güncel olmak için günde en az 1 en fazla 3 tane güncel içerik atmanız gerekiyormuş.

Bu fikre tamamen karşı değilim ve tam anlamıyla yanlış bir bilgi de değildir ancak anlatım şekli çok yanlış ve alakasızdır. Örnek olarak ta işleyen demir pas tutmaz demişler. Mekanik mi bu ? Sadece pagerank değeri ölçmek için Google amcamın kullandığı 200’den fazla sinyal varken senin özgün olup olmadığına mı bakacak ? Son üç yıl boyunca araştırdığım web sitesi sayısı binlerin üzerinde. Birçok web sitesinde makale yayınlanırken makalenin yayınlandığı tarihler de ayrıca otomatik olarak ekleniyor bildiğiniz üzere. Yazıların yayınlandığı tarihlere bakarak ta hangi web sitelerin ne kadar güncel olduklarını da ayrıca kontrol ettim bu zaman zarfında. Haftada bir içerik yayınlayıp Alexa dünya sıralaması ilk 5k olan web siteleri dahi bulunuyor. Onları da boş verin, kendi sitemde 1 ay boyunca hiç içerik yüklemediğim halde gittikçe ziyaretçi sayısının arttığına şahit oldum ve hala da bu yükseliş devam ediyor.

Bir de şöyle bir tabirleri var, bir gün eklersiniz 10 gün eklemezsiniz Google gelir indexler 10 gün boyunca Google gelir gider yeni içerik bulmaz ve ben senle mi uğraşacağım dermiş.Sebebi ise 10 günde sitenin paslanmasıymış. Allah aşkına yeter artık dedirten bir yazıydı bana göre. Benim umurumda olmazdı ama 3 sene boyunca Alexa 500k’ya bile girememek nasıl bir duygudur bilir misiniz ? İster istemez insan sinirlenmeye başlar 3 sene sonra bu makaleleri okuduğunda. Güncel olmak, her gün siteye düzenli içerikler yüklemek ve bu içerikleri sosyal medyalar yardımıyla daha fazla kullanıcıya ulaştırmak elbette çok faydalıdır ayrıca hem Alexa gözünde hemde Google gözünde değer kazanırsınız. Yalnız bu web sitenizin paslanması ile alakalı olan bir durum değildir. Site içeriği + Sosyal Medya + Google + Alexa’nın yapılarıyla ilişkili bir durumdur. Yazı yayınladıktan sonra Statpress’te gelen ziyaretçilerin tavan yapması bu tarz makaleler yayınlanmasına ilham kaynağı olmuştur.

Bir blogcu tek başına bir günde kaç tane yazı yayınlayabilir ? 5 tane ? 10 tane ? 100 tane ? Cevap en fazla sanırım 5 olur. Tam anlamıyla 5 tane özgün ve uzunca makale yazmak için bilgiayar başından ayrılmamanız ve sürekli araştırma yapmanız gerekir. Hangi birimizin o kadar boş zamanı var ? Benim : ) Gece gündüz bilgisayar başında boş işlerle uğraşırken bile yazı yazmak için ilham pericikleri gelmiyor bir türlü.

Şimdi asıl konumuz olan güncel içerik kavramının nasıl yapıldığı ve ne gibi faydaları olduğuna.

Bildiğiniz  ve paylaşmak istediğiniz bir sürü konu vardır ve bu konulara arama motorlarından sürekli ziyaretçi gelmesini istiyorsanız eğer bunun için güncel olmak yetmez. Arama motorlarından bir içeriğinize düzenli ziyaretçi gelebilmesi için yapmanız gereken en önemli unsur makalenize doğru başlığı bulmanız gerekiyor. Google’nin leb demeden leblebiyi anlayan yapısını az çok bilirsiniz. Siz yazmaya başlar başlamaz alakalı sonuçları size göstermeye başlar leb yazarken leblebiyi göstermesi gibi. Leblebiyi aradığınızı bildiği  için size leblebiyi göstermiyor elbette. En çok arattırılan kelimeleri analiz edip kullanıcılarına gösterme yapısına sahip olduğu için leblebiyi aradığınızı bilir. Web sitenizdeki yazıya başlık eklemeden önce düşündüğünüz başlığı Google’de yazmaya başlayın. Sizin düşündüğünüz başlık başkaları tarafından başka şekillerde arattırılıyor olabilir. Doğru kişilere ulaşabilmeniz  için öncelikle doğru başlığı eklemeniz gerekmektedir. Rastgele atacağınız başlıklar ile arama motorlarında hedef kitleye ulaşmanız daha zor olacaktır sizin için.

Yazdığınız yazıları sosyal medyada paylaştığınızda muhakkak bir kaç  kişi linke tıklar ve sitenize gelir. Gelen kişiler içeriklerinizden memnun kalırsa eğer mutlaka bir kaç tane sayfayı  daha tıklayarak web sitenizde gezeneceklerdir.  Ziyaretçiler web sitenizde ne kadar zaman geçirirse ve ne kadar çok sayfaya tıklarsa Alexa üzerinden site değerinizde bir o kadar artar.  Ama sitenize  girip hemen çıkan kişiler de Alexa gözünde eksi olarak kalır ve sıralamanıza olumsuz etki eder. Bu yönden sosyal medyalar aracılığıyla da güncel olmak  sizin için bir artıdır.  Ayrıca içeriklerinizi forumlarda ilgili kategorilere  yüklemenizin de oldukça faydası vardır bu açıdan. Unutmayın ki Google sıralamalarda pagerank değerine önem verdiği kadar Alexa değerlerine de önem verir. Hatta Alexa değeri pageranktan daha da önemlidir diyebilirim. Pagerank kasmak için değil Alexa’da yükselmek için uğraşmanız daha mantıklıdır.

Güncel olmazsanız  eğer Google sitenizi hızlı indexlemez diye açıklamalar çok yanlıştır. Google’nin web sitenizi indexlemesini beklemenize gerek yok. Buradan yazmış olduğunuz yazıyı Google’ye anında eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Ne kadar güncel olursanız olun yazıyı yayınlar yayınlamaz en üst sırada çıkmanız o kadar mümkün değildir. Hatta bazı konularda tam başlığı yazarken bile en üst sırada çıkamayabilirsiniz. Google yazılarınızı rakiplerinize  göre yani aynı konuyu paylaşan kişilere göre sıralar. Bunun anlamı ömür boyu yazılarınız sıralamasının aynı yerde olacağı değildir. Zamanla içeriğinizin kalitesine göre sıralamanız yükselecektir. Belki 1 hafta belki bir ay kadar zaman alabilir en üst sıraya yerleşmek. Makalenizin kalitesine bağlı bir durumdur buda. Gün geçtikçe içeriğinizi kalitesine bağlı olarak alakalı olan bütün anahtar kelimelerde de en üst sıralara çıkabilmeniz mümkündür. Yayınladığım her yazıyı öncelikle Google’ye yükler ve günlerce takip ederim. Yükseliyor mu veya düşüyor mu diye. Kaliteli  içerikten kastım 1000-1500 kelimelik içeriklerdir. Bu tarz konularda henüz düşüş olduğunu görmedim günlerce yeni içerik yüklemediğim halde. Bunu kendiniz de analiz edebilirsiniz. Gerçekten kaliteli bir içerik hazırlamışsanız eğer daha ilk andan itibaren ilk sayfada yerinizi alabilirsiniz. Rakipleriniz ne kadar güçlü olursa olsun sıralamanız en fazla üçüncü sayfa olur ilk gün. Daha sonraki günlerde yavaş yavaş hakkınız olan noktaya ulaşacağınızdan herhangi bir şüpheniz olmasın.

Güncel kavramının yanlış tabir  edildiği bir diğer konu ise ziyaretçi sayılarındaki düşüştür. En başından yazıyı yayınlar yayınlamaz Statpres’te gelen ziyaretçilerin tavan yaptığı belirtmiştim sizlere. Günde 10 tane yazı eklerseniz Statpress tarzı sayaç eklentilerinde gelen ziyaretçi sayıları gerçekten de tavan yapmış gibi görünür. İlerleyen zamanlarda ziyaretçi sayısı düştüğünde de güncel değilsiniz o yüzden ziyaretçi sayınız düştü diye açıklamalar kullanılır.  Hangi birimizin yayınladığı makaleye anında arama motorlarından ziyaretçi gelebilir? Bu tarz çılgınlıkların peşinden koşmamanız sizin ve siteniz açısından daha sağlıklı olur. Siz hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşabilirseniz eğer ziyaretçilerinizde eksilme olmaz ve gün geçtikçe artar. Hedef kitleye ulaşmak için leb demeden leblebi örneğini vermiştim sizlere. İçeriklerinize hangi başlığı eklersem  yakışıklı olur diye düşünmeyin. Asıl yapmanız gereken  insanların neyi nasıl aradığını bilip ona göre başlıklar eklemektir.

Bütün bu açıklamaların sonunda konuya bir açıklama getirirsek eğer güncel olmak için siteyi boş, anlamsız, insanların aramadığı, çöp içeriklerle  doldurmaya çalışmamalısınız. Bana göre gerçek anlamda güncel olmak arama motorlarında düzenli olarak arattırılan kelimeleri  bulup insanların öğrenmeye ihtiyaç duyduğu kaliteli açıklamalar eklemektir. Bir günde gündem olan konuları değil de her zaman ihtiyaç duyulan  konular yüklemeniz en doğru yoldur. Mesela  web sitesinin güncel olması konusu kulaktan dolma seo makaleleri yazan kişiler yüzünden her zaman güncel olacaktır. Bir seo makalesi okurken öncelikle makaleyi okuduğunuz web sitenin Alexa üzerindeki sıralamasına göz atın. Alexa sıralaması milyonlarda gezdiği halde seo makaleleri yayınlayan bir çok web sitesi vardır. Bu tarz sitelerdeki  anlatımları uygulamamanız web sitenizin yükselmesi açısından çok önemlidir.

Bu makale geçmişte yaptığım hataların derlemesidir. Bu yazıdaki kastım seo bakımından gerçekten doğru açıklamalar yapan hocalarımız değil kulaktan dolma bilgiler veren kişilerdir. Kimse gücenmesin : ) Zaten yazıyı sonuna kadar okuduysanız eğer kimleri kastettiğimi çok iyi anlarsınız.

Herkes bol seolu, bol ziyaretçi getiren çalışmalar dilerim…

Not : 1227 kelimeyi yazmak yaklaşık olarak 1 saatimi aldı. Bir günde kaç tane yazı yayınlayabileceğinizi kendiniz hesap edin.

Exit mobile version