Düzenli içerik yükleyerek güncel olmanın faydaları

siteye-günde-kaç-tane-makale-eklemeli

Bu gün yine her zaman yaptığım daha doğrusu alışkanlık edindiğim webmaster forumlarına girip insanların sorunlarını okuma işimi tekrar ettim. Günde bir kaç defa webmaster forumlarında insanların değişik değişik sorunlarını, açıklamalarını okurum. Kim kime ne kadar doğru bilgi veriyor, millet hangi doğruları yanlış yapıyor, hangi yanlışları doğru yapıyor gibisinden dikkatimi çeken hemen hemen her türlü konuya tıklar gelen bütün yorumları tek tek okurum. Kimi zaman olur ‘Allah aşkına nedir bu saçmalık’ dedirten yazılar da okuduğum olmuştur. Bilip bilmeden, sağdan soldan hep kulaktan dolma fikirler toplanıp seo makalesi diye anlatılıyor insanlara. Benim gibi uygulayan da bir sürü insan var tabi.

Üç sene boyunca bir web sitesine düzenli olarak günde üç tane içerik atarsanız eğer arama motorlarında en üst sıralara çıkarsınız, alexa değeriniz yükselir, günlük ziyaretçi sayınız artar diyorlar. Sebebi güncel olmaktan mı kaynaklanıyor peki ? Ben yaptım olmadı : ) Bu arada üç sene boyunca yaptığım için öyle yazdım. Seo makalelerinde bu tarz bir cümle bulunmuyor ama güncel olmak için günde en az 1 en fazla 3 tane güncel içerik atmanız gerekiyormuş.

Bu fikre tamamen karşı değilim ve tam anlamıyla yanlış bir bilgi de değildir ancak anlatım şekli çok yanlış ve alakasızdır. Örnek olarak ta işleyen demir pas tutmaz demişler. Mekanik mi bu ? Sadece pagerank değeri ölçmek için Google amcamın kullandığı 200’den fazla sinyal varken senin özgün olup olmadığına mı bakacak ? Son üç yıl boyunca araştırdığım web sitesi sayısı binlerin üzerinde. Birçok web sitesinde makale yayınlanırken makalenin yayınlandığı tarihler de ayrıca otomatik olarak ekleniyor bildiğiniz üzere. Yazıların yayınlandığı tarihlere bakarak ta hangi web sitelerin ne kadar güncel olduklarını da ayrıca kontrol ettim bu zaman zarfında. Haftada bir içerik yayınlayıp Alexa dünya sıralaması ilk 5k olan web siteleri dahi bulunuyor. Onları da boş verin, kendi sitemde 1 ay boyunca hiç içerik yüklemediğim halde gittikçe ziyaretçi sayısının arttığına şahit oldum ve hala da bu yükseliş devam ediyor.

Bir de şöyle bir tabirleri var, bir gün eklersiniz 10 gün eklemezsiniz Google gelir indexler 10 gün boyunca Google gelir gider yeni içerik bulmaz ve ben senle mi uğraşacağım dermiş.Sebebi ise 10 günde sitenin paslanmasıymış. Allah aşkına yeter artık dedirten bir yazıydı bana göre. Benim umurumda olmazdı ama 3 sene boyunca Alexa 500k’ya bile girememek nasıl bir duygudur bilir misiniz ? İster istemez insan sinirlenmeye başlar 3 sene sonra bu makaleleri okuduğunda. Güncel olmak, her gün siteye düzenli içerikler yüklemek ve bu içerikleri sosyal medyalar yardımıyla daha fazla kullanıcıya ulaştırmak elbette çok faydalıdır ayrıca hem Alexa gözünde hemde Google gözünde değer kazanırsınız. Yalnız bu web sitenizin paslanması ile alakalı olan bir durum değildir. Site içeriği + Sosyal Medya + Google + Alexa’nın yapılarıyla ilişkili bir durumdur. Yazı yayınladıktan sonra Statpress’te gelen ziyaretçilerin tavan yapması bu tarz makaleler yayınlanmasına ilham kaynağı olmuştur.

Bir blogcu tek başına bir günde kaç tane yazı yayınlayabilir ? 5 tane ? 10 tane ? 100 tane ? Cevap en fazla sanırım 5 olur. Tam anlamıyla 5 tane özgün ve uzunca makale yazmak için bilgiayar başından ayrılmamanız ve sürekli araştırma yapmanız gerekir. Hangi birimizin o kadar boş zamanı var ? Benim : ) Gece gündüz bilgisayar başında boş işlerle uğraşırken bile yazı yazmak için ilham pericikleri gelmiyor bir türlü.

Şimdi asıl konumuz olan güncel içerik kavramının nasıl yapıldığı ve ne gibi faydaları olduğuna.

Bildiğiniz  ve paylaşmak istediğiniz bir sürü konu vardır ve bu konulara arama motorlarından sürekli ziyaretçi gelmesini istiyorsanız eğer bunun için güncel olmak yetmez. Arama motorlarından bir içeriğinize düzenli ziyaretçi gelebilmesi için yapmanız gereken en önemli unsur makalenize doğru başlığı bulmanız gerekiyor. Google’nin leb demeden leblebiyi anlayan yapısını az çok bilirsiniz. Siz yazmaya başlar başlamaz alakalı sonuçları size göstermeye başlar leb yazarken leblebiyi göstermesi gibi. Leblebiyi aradığınızı bildiği  için size leblebiyi göstermiyor elbette. En çok arattırılan kelimeleri analiz edip kullanıcılarına gösterme yapısına sahip olduğu için leblebiyi aradığınızı bilir. Web sitenizdeki yazıya başlık eklemeden önce düşündüğünüz başlığı Google’de yazmaya başlayın. Sizin düşündüğünüz başlık başkaları tarafından başka şekillerde arattırılıyor olabilir. Doğru kişilere ulaşabilmeniz  için öncelikle doğru başlığı eklemeniz gerekmektedir. Rastgele atacağınız başlıklar ile arama motorlarında hedef kitleye ulaşmanız daha zor olacaktır sizin için.

Yazdığınız yazıları sosyal medyada paylaştığınızda muhakkak bir kaç  kişi linke tıklar ve sitenize gelir. Gelen kişiler içeriklerinizden memnun kalırsa eğer mutlaka bir kaç tane sayfayı  daha tıklayarak web sitenizde gezeneceklerdir.  Ziyaretçiler web sitenizde ne kadar zaman geçirirse ve ne kadar çok sayfaya tıklarsa Alexa üzerinden site değerinizde bir o kadar artar.  Ama sitenize  girip hemen çıkan kişiler de Alexa gözünde eksi olarak kalır ve sıralamanıza olumsuz etki eder. Bu yönden sosyal medyalar aracılığıyla da güncel olmak  sizin için bir artıdır.  Ayrıca içeriklerinizi forumlarda ilgili kategorilere  yüklemenizin de oldukça faydası vardır bu açıdan. Unutmayın ki Google sıralamalarda pagerank değerine önem verdiği kadar Alexa değerlerine de önem verir. Hatta Alexa değeri pageranktan daha da önemlidir diyebilirim. Pagerank kasmak için değil Alexa’da yükselmek için uğraşmanız daha mantıklıdır.

Güncel olmazsanız  eğer Google sitenizi hızlı indexlemez diye açıklamalar çok yanlıştır. Google’nin web sitenizi indexlemesini beklemenize gerek yok. Buradan yazmış olduğunuz yazıyı Google’ye anında eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Ne kadar güncel olursanız olun yazıyı yayınlar yayınlamaz en üst sırada çıkmanız o kadar mümkün değildir. Hatta bazı konularda tam başlığı yazarken bile en üst sırada çıkamayabilirsiniz. Google yazılarınızı rakiplerinize  göre yani aynı konuyu paylaşan kişilere göre sıralar. Bunun anlamı ömür boyu yazılarınız sıralamasının aynı yerde olacağı değildir. Zamanla içeriğinizin kalitesine göre sıralamanız yükselecektir. Belki 1 hafta belki bir ay kadar zaman alabilir en üst sıraya yerleşmek. Makalenizin kalitesine bağlı bir durumdur buda. Gün geçtikçe içeriğinizi kalitesine bağlı olarak alakalı olan bütün anahtar kelimelerde de en üst sıralara çıkabilmeniz mümkündür. Yayınladığım her yazıyı öncelikle Google’ye yükler ve günlerce takip ederim. Yükseliyor mu veya düşüyor mu diye. Kaliteli  içerikten kastım 1000-1500 kelimelik içeriklerdir. Bu tarz konularda henüz düşüş olduğunu görmedim günlerce yeni içerik yüklemediğim halde. Bunu kendiniz de analiz edebilirsiniz. Gerçekten kaliteli bir içerik hazırlamışsanız eğer daha ilk andan itibaren ilk sayfada yerinizi alabilirsiniz. Rakipleriniz ne kadar güçlü olursa olsun sıralamanız en fazla üçüncü sayfa olur ilk gün. Daha sonraki günlerde yavaş yavaş hakkınız olan noktaya ulaşacağınızdan herhangi bir şüpheniz olmasın.

Güncel kavramının yanlış tabir  edildiği bir diğer konu ise ziyaretçi sayılarındaki düşüştür. En başından yazıyı yayınlar yayınlamaz Statpres’te gelen ziyaretçilerin tavan yaptığı belirtmiştim sizlere. Günde 10 tane yazı eklerseniz Statpress tarzı sayaç eklentilerinde gelen ziyaretçi sayıları gerçekten de tavan yapmış gibi görünür. İlerleyen zamanlarda ziyaretçi sayısı düştüğünde de güncel değilsiniz o yüzden ziyaretçi sayınız düştü diye açıklamalar kullanılır.  Hangi birimizin yayınladığı makaleye anında arama motorlarından ziyaretçi gelebilir? Bu tarz çılgınlıkların peşinden koşmamanız sizin ve siteniz açısından daha sağlıklı olur. Siz hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşabilirseniz eğer ziyaretçilerinizde eksilme olmaz ve gün geçtikçe artar. Hedef kitleye ulaşmak için leb demeden leblebi örneğini vermiştim sizlere. İçeriklerinize hangi başlığı eklersem  yakışıklı olur diye düşünmeyin. Asıl yapmanız gereken  insanların neyi nasıl aradığını bilip ona göre başlıklar eklemektir.

Bütün bu açıklamaların sonunda konuya bir açıklama getirirsek eğer güncel olmak için siteyi boş, anlamsız, insanların aramadığı, çöp içeriklerle  doldurmaya çalışmamalısınız. Bana göre gerçek anlamda güncel olmak arama motorlarında düzenli olarak arattırılan kelimeleri  bulup insanların öğrenmeye ihtiyaç duyduğu kaliteli açıklamalar eklemektir. Bir günde gündem olan konuları değil de her zaman ihtiyaç duyulan  konular yüklemeniz en doğru yoldur. Mesela  web sitesinin güncel olması konusu kulaktan dolma seo makaleleri yazan kişiler yüzünden her zaman güncel olacaktır. Bir seo makalesi okurken öncelikle makaleyi okuduğunuz web sitenin Alexa üzerindeki sıralamasına göz atın. Alexa sıralaması milyonlarda gezdiği halde seo makaleleri yayınlayan bir çok web sitesi vardır. Bu tarz sitelerdeki  anlatımları uygulamamanız web sitenizin yükselmesi açısından çok önemlidir.

Bu makale geçmişte yaptığım hataların derlemesidir. Bu yazıdaki kastım seo bakımından gerçekten doğru açıklamalar yapan hocalarımız değil kulaktan dolma bilgiler veren kişilerdir. Kimse gücenmesin : ) Zaten yazıyı sonuna kadar okuduysanız eğer kimleri kastettiğimi çok iyi anlarsınız.

Herkes bol seolu, bol ziyaretçi getiren çalışmalar dilerim…

Not : 1227 kelimeyi yazmak yaklaşık olarak 1 saatimi aldı. Bir günde kaç tane yazı yayınlayabileceğinizi kendiniz hesap edin.

Ali

You may also like

Comments

 1. hocam siteye günlük net olarak makale sayısı ne olmalıdır ben bunu kesinleştiremedim kimisi diyor 5 adet yeterli kimisi diyor günlük 200 adet yazarsan zirveye çıkarsın

  1. Tam 4 ay 10 gündür siteye konu atmıyorum ama ziyaretçi sayısı yine de artıyor. Ayrıca bir türlü 150.000’den aşağı düşemediğim alexa sıralaması da şu anda 117,459 ve ülke sıralaması da 1,863 olmuş. Anlayacağınız günlük şu kadar yazı eklemek zorundasınız diyenlere inanmayın. Bir konu olsun en iyisi olsun. Devamı kendiliğinden gelir. Eğer kaliteli konular ekliyorsanız ne kadar fazla olursa olsun zararı olmaz sizin için. En iyisini yaptıktan sonra günde 100 konu dahi atabilirsiniz ki saat başı konu atan yüzlerce websitesi var. Google kalkıp “ne yapıyon olm? Batırdın dizinimi yavaşla biraz” demiyor 🙂

   Tabi sen bunları yapınca sıralamada düşme olasılığı da var. Bir günde sadece bebek ürünlerinden 100 tane konu atarsan Google seni batırır. Sitendeki her kategoriye eşit şekilde konu eklemeye çalış. Her kategoriye birer konu eklediğin sürece sorun olmaz. Sadece arama sonuçlarında üstte çıkmayı istediğin kelimeleri konu başlıklarında tekrar etme. Bütün olasılıkları teker teker anlatmaya çalışsam bir kaç konu olur. Daha önceki yazılarda arama sonuçlarını düşüren nedenleri anlatmıştım. Hepsini okuman senin için faydalı olacaktır. İyi çalışmalar dilerim.

   1. Sitenizi severek, takip ediyorum daha çok WordPress için giriyorum. Başarılar dilerim.

 2. Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş özellikle çöp blogların arındırılması için aramalardan Google özel bir çalışma yapması şart. Sitene gelecek olursam. Bilgilere söyleyecek sözüm yok ancak sitenin genel arayüzü ve yazılarının görselleri için de özen göstermen gerektiğini düşünüyorum. Düzenli takip ediyorum nice 1227 kelimeli sıkmayan yazıların olsun ;)..

 3. kardeş iyi güzel de işin aslı senin blogu bırakıp 4 ay yazı girmemen pek bir anlam taşımıyor. gördüğüm kadarıyla seoyla ilgili yazılar yazmışsın ve yükselmişsin bir süre. öncelikle insanları yanlış yönlendirme derim. çünkü yükselmeye başladığın sayfaları dikkatli incele. google bir algoritma geliştirmiş ve senin tarzın hoşuna gitmiş olabilir. diğer sitelerdeki çöp bilgileri aşağı çekmiş seni yüceltmiş. yani bir algoritma sevmiş seni olay bu. güncel olmak demek de sürekli yazı girmek değildir. 5 yıllık bir sayfa sürekli yorum alıyor, sosyal medyada paylaşılıyorsa, link paylaşımı varsa senin o sayfaya ekstra bir çaba sarfetmen gerekmiyor misal. ya da başka sitelerin içeriğinde olmayan ve googleın sevdiği bir yazım şeklidir seninki. kurduğun yıldızlı sonuçlar bile çok etkili. işin aslı yaptıklarınla kazanıyorsun, yapmadıklarınla değil. bence onca ay girmediğin yazılardan dolayı daha çok yükselmeyi kaçırdın 🙂

  1. Değerli yorumun için öncelikle teşekkür ederim. Yalnız söylemem gereken bir kaç şeycik var.
   1. Google algoritmaları benim yaptığım çalışmaları beğendi diye ilk sıralara gelmedim ben. 4 yıl boyunca yaptığım çalışmaları baştan sona defalarca (çalışmaların tamamını sıfırdan düzenlemek her defasında 3 aydan fazla sürdü. Yaklaşık 4-5 deneme yaptım) değiştirerek Google algoritmasına uydurmaya çalıştım ki beğendi.
   2. 5 yıllık bir sayfa sürekli yorum alıyor, sosyal medyada paylaşılıyorsa vs. demişşin. Birebir aynısı değilse bile senin kastetmiş olduğunu ben yazıda anlattım zaten. 🙂
   3. işin aslı yaptıklarınla kazanıyorsun, yapmadıklarınla değil. bence onca ay girmediğin yazılardan dolayı daha çok yükselmeyi kaçırdın demişsin. Yerden göğe kadar haklısın 🙂
   4. Siteye sürekli içerik yükleme hakkında “Bu fikre tamamen karşı değilim ve tam anlamıyla yanlış bir bilgi de değildir ancak anlatım şekli çok yanlış ve alakasızdır. Örnek olarak ta işleyen demir pas tutmaz demişler. Mekanik mi bu ?” demiştim. Bu satırı atladın sanırım.
   5.”Güncel olmak, her gün siteye düzenli içerikler yüklemek ve bu içerikleri sosyal medyalar yardımıyla daha fazla kullanıcıya ulaştırmak elbette çok faydalıdır ayrıca hem Alexa gözünde hemde Google gözünde değer kazanırsınız. ” bu satırı da atlamışsın.
   6. “Bu makale geçmişte yaptığım hataların derlemesidir. Bu yazıdaki kastım seo bakımından gerçekten doğru açıklamalar yapan hocalarımız değil kulaktan dolma bilgiler veren kişilerdir. Kimse gücenmesin : ) Zaten yazıyı sonuna kadar okuduysanız eğer kimleri kastettiğimi çok iyi anlarsınız.” ayrıca bu satırı da atlamışsın.
   7. Vs. vs. diye daha bir sürü satır eklerim ama yazıda zaten var. O yüzden kısa kesmeye çalışıyorum.
   8. Seo ile alakalı olan yazıları yükselmeden önce değil yükseldikten ve kesin sonuçlar elde ettikten sonra yazmaya başladım.

   Emin ol “insanları yanlış yönlendirme” dememiş olsaydın bu kadar açıklama yazmayacaktım. En fazla teşekkür eder bırakırdım. Güncel olmak hergün onlarca konu açmak değildir dediysem benim gibi aylarca konu açmayın ve yükselin demek olmuyor 🙂

 4. Merhaba sayin yonetici.
  Oncelikle tesekkurlerimi sunarak bir kac soru sormak istiyorum. Web sitemin adresininpaylasmam ne kadar dogru bilmiyorum ama buradaki ziyaretcilerin de yorumlarini almak isterim.Sitemin adi Piyasaanketi.com siteme eklemeye basladigim katagoriler saglik spor moda finans vs. Yane her telden diyebiliriz. Sorum su site adim biraz finans sektorunu andirir ken farkli katagorilerde makaleler eklemem ne kadar dogrudur. Tesekkurler

 5. Teşekkürler, güzel anlatım olmuş. Hepimiz görüyoruz seo başlığı altında yazılan saçma makaleleri biraz da doğal olmak, kasmamak lazım 🙂 .

 6. Güncelliğin daha kısa zaman aralığında yeni yazı eklenmesinden çok, okuyucuya daha faydalı yazılar sunmakla ilgili olduğunu sitenizin gelişimi de doğrulamış. Tebrikler.

 7. Oldukça kaliteli ve faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

 8. Değerli bilgilerinize dolayı teşekkür ederim.
  Ben Gökmen matematik öğretmeniyim .
  Odtululer. net siteme makale yüklemek istiyorum .Nadil dogru ve etkili makale yapabilirim bu noktada uygulamalı bir şekilde yardimci olurmusunuz .Teşekkürler

  1. Yaklaşık 5 senedir bu site ve arama motorları ile pek ilgilemedim ama eski tecrübelerden derlediğim birkaç bilgiyi mail adresinize gönderdim. Umarım faydasını görürsünüz sayın hocam 🙂

 9. Haber siteme düzenli olarak haber giriyorum haberler cok kısa 100 kelime civarı yinede işe yararmı hepsini özgün giriyorum engelli bir vatandaşım cok pc de oturamıyorum ama yinede 5 icerik filan giriyorum günlük bu arada anlatım çok iyi emeğine sağlık

  1. Haberler ve başlıklar benzersiz olduğu sürece işe yarar. Benzersizden kastettiğim başka siteler ile olan benzerlik değil tabiki. Siteniz içindeki konu başlıklarının birbirine olan benzeliğinden bahsediyorum. Birbirine benzeyen başlıklar spam riski taşımaktadır. Ne kadar çok değişik konu eklerseniz o kadar çok faydasını görürsünüz. Son birşey eğer fırsatınız var ise konulara yükleyebildiğiniz kadar görsel yükleyin ve ayrıca Youtube videoları da oluşturup ekleyebilirseniz rakip tanımazsınız o zaman. Hem Youtube hem de siteden kazanmış olursunuz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.