JavaScript Callback fonksiyonu ile Js ve Css dosyalarını çağırma

callback

Her  web sitesi sahibinin en büyük sorunlarından biridir  web sitesindeki örneklerin çalınması olayı. Web site kodlarını çalan hırsızları engellemenin bir yolu yok. Belki biraz karmaşık kodlar kullanarak engelleyebilirsiniz bazılarını. Genelde web sitelerden kod çalan kişiler  o sürekli çalma ile uğraştıkları için yapmaya fırsatları olmaz ve çalma üzerinde  uzmanlaşırlar. Halbuki o kadar  zamanı yapmakla değerlendirseler  kendileri için daha iyi  olur hem de  emek hırsızlığı yapmamış olurlar.

Ben bu işin okulunu okumadım ve uzun bir süre Asp, Php üzerinde çalışmalar yaptım acemi bir şekilde. Tam her şeyini öğreniyordum derken tanıtşığım WordPress sayesinde  Asp ve Php çalışmaktan vazgeçtim. sonuçta  kalkıp ta bir web sitesi tasarlayıp satmayacaktım. Benim amacım kendim için bir web sitesi yapmaktı. WordPress sistemi de istediğim her şeyi karşılıyor zaten. Bu yüzden Asp ve Php’den sonra jQuery daha sonra da Css konularına  başladım. An itibari ile belki Css’nin uzmanı değilim ama aklımda tasarladığım bir çok örneği sadece not defteri  kullanarak bir web sitesi haline getirebilirim. Bu da Css kullanımının  oldukça kolay olmasından kaynaklanıyor tabi.

Kendi kendinize  uğraşıp yapmak yerine başka yerlerden almak çok mantıksız. Hiç olmazsa kendi başınıza uğraştığınız zaman bazı şeyleri öğrenmek daha kolay olur. Çalma konusuna gelince web sitelerinden hiç çalmadım ama  Mit ve Gpl lisansı altında dağıtılan bir çok örneği zamanında alıp değişik değişik şekillere sokmaya çalışırdım. Ta ki öğrene ne kadar. Eğer siz (hırsızlara diyorum üstünüze alınmayın 🙂 ) de çalmak yerine yapmak ile uğraşsaydınız bu gün burada Javascript Callback fonksiyonu ile Css dosyası çağırma adlı bir başlık açmayacaktım. Belli ki bazı kişiler  bu durumdan rahatsız ve web sitesinin stil dosyalarını gizlemek istiyor. Birçok yerde bu soru ile karşılaştığımdan dolayı birilerinin ihtiyacı olduğunu düşünüp bu yazıyı yazmaya başladım.

En başından da belirttiğim gibi Css dosyaları gizlemenin bir yolu yolu yok. Sadece biraz daha karmaşık yaparak işin acemisi olan hırsızları engellemek mümkün.

Normalde .css uzantılı bir dosyayı web sayfamıza <link rel=”stylesheet” href=”css/stil.css”> şeklinde çağırırız. Bir de bunun import yolu da var. Css dosya içine başka bir Css dosyası  çağırma. @import url(‘/css/stil.css’); şeklinde Css dosyasına eklediğimiz zaman still.css dosyası da aynı dosyanın içine yüklenecektir.

Eğer bu şekilde dosyalarnızı daha karmaşık halde çağırmak isterseniz bence en iyi yol Javascript Callback fonksiyonu ile çağırmaktır. Genelde style.css dosyasına bakarlar ve Javascript kod içinde style.css dosyasını bulurlarsa çalmaktan vazgeçme ihtimali daha yüksektir.

<link rel=”stylesheet” href=”css/stil.css”> dosyasını Javascript Callback fonksiyonu ile çağırma :

<script>
var callbackFunc = function(){
  console.log('file loaded');   
};
var head = document.getElementsByTagName( "head" )[0];
var fileref=document.createElement("link");
  fileref.setAttribute("rel", "stylesheet");
  fileref.setAttribute("type", "text/css");
  fileref.setAttribute("href", "css/style.css");

  fileref.onload = callbackFunc;
  head.insertBefore( fileref, head.firstChild );
</script>

Javascript yani .js uzantılı dosyaları da aynı şekilde çağırabiliriz. Örnek olarak jQuery adresini şu şekilde <script src=”jquery.min.js”></script> head etiketleri içine ekleriz. Javascript Callback fonksiyonu ile aşağıdaki gibi sayfaya çekebiliriz.

<script>
var callbackFunc = function(){
  console.log('file loaded');   
};

var script = document.createElement("script");

script.setAttribute("src","/jquery.min.js");
script.setAttribute("type","text/javascript");

script.onload = callbackFunc ;

head.insertBefore( script, head.firstChild );
</script>

 

Ali

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Javascript