Web sitesi kurmak için gerekenler

kurmak için gerekenler

Bir web sitesi nasıl kurabilirim, ne tür programlara ihtiyacım var yada  nasıl bir web sitesi kurabilirim gibisinden  aklınızdan türlü türlü cevabı olmayan sorular dönüp dolaşıyordur mutlaka. Küçükken arkadaşlarım falanca kişi  site  kurmuş kelimesini duyunca waay kaliteli adam demeden tutamazdık kendimizi. Aynı sorular  o  zamanlar  benim için de geçerliydi. Hani gökyüzüne sonsuzluğa bakarsınız ya işte küçükken benim için site kurmak  böyle hissettirirdi. Nedeni ise ilk önce nereden nasıl başlayacağımı bilemezdim. Benim için bu düşüncenin çıkmaz  bir sokaktan farkı yoktu.

Aradan yıllar geçti  büyüdüm ve bende  birçokları gibi  bir site  açtım mintik.com adında. Şubat 2011’de  açmıştım bu siteyi ve o günden bu güne  1000’den  fazla içerik attım bu siteye. Gereksiz olduğunu düşündüğüm için çoğunu da  sildim zaten. O günden bu güne dek paylaştığım içeriklerin 95%’lik bir  oranı hep web tasarım ve web site açmak isteyen kişiler ile  alakalıydı. Düşünüyorum da  bu zamana  kadar yaptıklarım pekte mantıklı değilmiş. Öncelikle yolu göstermem  gerekirdi  bu içerikleri  kullanabilmeniz  için.  Burayı ziyaret edenlerin çoğu neyin ne olduğunu tahminimce  iyi  biliyorlardır. Yanlışlıkla  gelenler  ise  bu nedir diye sormuşlardır  mutlaka. Hatta bazen arkadaşlarım siteme gelirlerdi sırf incelemek için. Yaptıkları tek açıklama “Keşke içeriklerin Türkçe olsaydı” cümlesi olurdu hep 😀 jQuery, Css, WordPress kelimeleri hariç tabi.

Bu gün öyle  aklımdan geçti ve en başından en sonuna  kadar  nasıl bir web sitesi  yapılabilir, ne tür  programlar kullanmam gerekiyor, nasıl alan adı satın alabilirim, nasıl ftp dizinine dosyalarımı yükleyebilirim ve arama motorlarına sitemi nasıl kaydedebilirim gibi soruların cevabını tek tek anlatacağım sizlere.

1. Nasıl alan adı ve  hosting paketi alabilirim ? 

Alan adı satın almadan önce  ilk olarak yapmanız gerekn doğru alan adını  satın almak. Tek  kelimelik kısa  bir  site ismi istiyorsanız eğer hiç  düşünmeyin zira  ben 3 ay boyunca binlerce kelime sorguladım ve en sonunda mintik kelimesinin boşta olduğunu gördüm. Neden sitemin adının mintik  olduğunu şimdi  daha iyi anladınız  sanırım. 27 tane aaaaaa dan oluşan site ismi bile alınmışken mintik isminin boşta olması benim için büyük bir nimet gibiydi. Kısa ve akılda kalır. Tabi  siz  benim yaptığımı yapmayın. Site içeriğinize  yani paylaştığınız içeriklere  en uygun kelimeyi seçin. Örneğin bir belgesel  sitesi açacaksanız eğer vahsidoga.com yada benzer  isimler kullanmanız arama sonuçlarında üst  sıralarda çıkmanıza  yardımcı olacaktır.

kullanmak istediğiniz ismin alınıp alınmadığını  hosting sitesi üzerinden incelemeniz  mümkün.  Hemen hemen bütün hosting şirketlerinde alan adı sorgulama özelliği bulunuyor.  Alan adınızı seçtikten sonra  kendinize  bir php+mysql destekli linux paketi ile beraber  alan adını  satın alarak hosting yetkililerine  durumu bildirin ödeme yaptığınıza dair. Php+mysql  destekli almanızı istememin sebebini  yazının devamında  açıklayacağım. Başlangıç olarak 500mb bir limit  işinizi  görür  sanırırm. Zamanla  isterseniz  bunu sınırsız  olarak ta yükseltebilirsiniz. Uzun zamandır hosting paketlerini incelemiyorum ama  bildiğim kadarıyla  yıllık ufak bir  miktar  para  ödüyorsunuz. Eskiden (8-9 sene önce) aylık 30 tl  para  isterlerdi  1gb alan için. Şuan eskiye göre  oldukça  ucuz. Ödeme  işlemini  bitirdikten sonra  hosting yetkilileri  sizi telefon ile arayarak kimlik doğrulaması yaptıktan sonra siteniz kullanıma hazır olacaktır. Bu aşamalarda  aklınıza takılabilecek en ufak sorunu dahi  düşünmeden hosting yetkilileri ile  görüşmeye çalışın. Yapacağınız  destek taleplerinin hemen ardından daha   bir kaç dakika bile geçmeden canlı destek panelinin açık olduğunu göreceksiniz. Tabi bütün hosting şirketlerinden bahsetmiyorum.  Arada umursamaz ve günlerce cevap vermeyen hosting firmaları da var. Bir hosting paketi almadan önce firmayı araştırmanızı  tavsiye  ederim.

2. Ftp kullanıcı adı ve şifresini nasıl alabilirim ? 

Hosting  yetkilileri sizi  aradıktan ve siteniz aktif olduktan sonra  hosting sitesi üzerinden kullandığınız e-mail ve şifreniz ile  giriş yapın. Daha sonra ftp ayarları  bölümünden kullanıcı adı ve şifrenizi  alabilirsiniz. Kullanıcı adı genelde  hazır olur ama şifre kısmı boş olduğu için ftp kullanıcı  adınıza  bir de şifre eklemeniz gerekiyor. Bu şekilde ftp kullanıcı adı ve şifrenizi  alabilirsiniz.

3. Web sitem için mysql veri tabanı nasıl oluşturabilirim ? 

Hosting  üzerinden hesabınızdan çıkış yapmadan önce yapmanız  gereken bir diğer  adım web siteniz  için bir mysql veritabanı  belirlemek. Veritabanı bölümünden yeni bir veri tabanı oluşturun. Ardından bu veritabanına erişim sağlayabilecek bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekiyor.

mysql veritabanı oluşturma

 

Yeni  veritabanı kullanıcısı  ekle bölümünü  tıkladığınızda karşınıza  aşağıdaki  gibi bir bölüm çıkacaktır. Bu bölümde veri tabanına erişim sağlayacak olan kullanıcı adı ve şifresini girmeniz gerekiyor.

mysql veritabanı kullanıcı adı ve şifresi eklemeMysql ve Ftp kullanıcı adınızı ve şifrenizi aldıktan sonra unutmamanız için  bir yere  not alın. Web sitesi kurulumu  için Phpmyadmin’e giriş yapmanız gerekmiyor. Yazının ilerleyen bölümlerinde bu kurulumu da nasıl yapacağınızı anlatacağım.

4. Ftp dizinine  nasıl bağlanabilir ve nasıl Ftp dizinine dosya yükleyebilirim ? 

Eski  bilgisayarlarda Windows Xp ve Windows Vista sürümlerinden bazılarında  herhangi bir  Ftp programına  ihtiyaç olmadan Ftp dizinine bağlanmak mümkündü ama bu  hepsi için geçerli değil. Tam olarak sebebinin ne olduğunu öğrenmiş olmasam da bazılarında  bağlanıp bazılarında  bağlanamama sorunu  olduğunu az çok biliyorum. Windows 7 ve üstü bilgisayarlarda böyle bir durum  söz konusu  değil. Bir Windows 7 üstü bilgisayar  kullanarak herhangi bir  program ihtiyacı olmadan Ftp’ye bağlanabilir ve site dosyalarınızı da çok kolay bir şekilde sanki bilgisayrdaki bir klasörden diğerine kopyalarmış gibi yükleyebilirsiniz.

Doğru yapmanız  için resimli anlatımı takip edin.

Bilgisayarım > Ağ sürücüsüne bağlan bölümüne tıklayın.

bilgisayar üzerinden ftpye bağlanma

” Belgelerinizi ve resimlerinizi depolamak için kullanabileceğiniz web sitesine bağlanın”  linkine tıkladıktan sonra ileri butonuna tıklayın iki  defa.

ftp dizinine resim yükle

Bu sefer karşınıza çıkacak olan bölüme  sitenizin ftp adresini  yazmanız gerekiyor. Ftp  adresini ftp://sitenizin ip adresi şeklinde olması gerek. Eğer  sitenizin ip adresini bilmiyorsanız sorun değil. Fazladan örnek olsun diye  yazdım. ftp://sitenizinadresi.com şeklinde yazsanız da bağlanabilirsiniz. Sonraki aşamada  kullanıcı adınızı da girdikten sonra  ard arda ileri butonuna basın. Son butonuna tıkladıktan sonra  bilgisayarınız  ftp dizinine  bağlanmaya çalışacaktır. Kullanıcı  adı girdik ama şifre girmediğimiz için  bilgisayarımız ftp güvenlik duvarını aşamayacaktır. Bu yüzden sizden şifre isteyecektir. Daha önceden aldığım ftp şifresini de yazdıktan sonra  tamam butonuna basıp ftp dizinimize bağlanıyoruz.

Bu işlemleri doğru bir şekilde tamamladıysanız eğer  aşağıdaki resim gibi içinde bir sürü klasörün olduğu bir çerçeve göreceksiniz.

ftp httpdocs hangi klasör dosya atmak gerek

Bu çerçeve içindeki klasörlerden işimize  yarayan sadece httpdocs klasörüdür. Httpdocs klasörünü açıp  sitemizin dosyalarını buraya sürükleyip bıraktıktan sonra dosyalar  yüklenmeye  başlayacaktır. Yükleme  işleminin ne kadar zaman alacağını tam olarak söyleyemem. Bu daha çok hostinginizin hızına ve site dosyalarınızın boyutuna bağlı bir durum. Ne kadar çok dosya o kadar çok geç yükleme :=)

Buraya  kadar işlemleri doğru yapmışsanız eğer artık siteniz çalışır halde olacaktır. Hemen  http://sitenizinadresi.com yazarak sitenizin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Konu başında  bütün  aşamaları göstereceğimi söylemiştim ama bundan sonra WordPress sistemi hakkında bahsedeceğim için başlığı bölmek zorunda kaldım. Bir sonraki yazıda WordPress kurulumu hakkında detaylı bilgi vereceğim. Ayrıca  siteyi arama motorlarına kaydetme  işlemini de aynı konudan devam etmem gerekecek.  Aslında  bu yazı şu anki haliyle bir bir kaç tane başlık ediyor. Bir sonraki yazıda arama motorlarına siteyi kaydetme işlemlerini anlatacağımı söyledim ama galiba onu da başka bir başlık altında  anlatmam gerektiğini düşünüyorum.

Bir sonraki konuya geçmeden önce  bu  yazıda öğrendiğiniz ftp+mysql  kullanıcı ve şifrelerini de  kaybetmemeniz iyi olur şimdilik.

Herhangi bir kod bilgisi  gerektirmeden nasıl web sitesi sahibi olmayı öğrenceksiniz. WordPress sistemi paha biçilemez ve ücretsizdir. Ayrıca dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Eğer WordPress hakkında bilgi sahibi değil iseniz bir sonraki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ali

You may also like

Comments

  1. Site adını aldığımızda zamansız bizim oluyor değilmi

  2. Bide site için neden yatırım almak zorundayız

  3. Siz hangi hosting sitesini kullanıyorsunuz

    1. Ben turhost kullanıyorum. Siteyi alır almaz vergleri ile beraber sizin adınıza kayıtlı oluyor artık

  4. Bilgilendirici ve öğretici bir çalışma emeğinize sağlık

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Webmaster