Twitter uygulama oluşturma

18Okunma
4 yorum

Twitter

Sanırım çoğu kişi bu başlığı  görünce otomatik retweet yapan, otomatik mesaj çeken yada başkalarının profiline  otomatik tweet  atma uygulaması yapacağımızı zannedecek. Hani başlığa bakıp ta bu tür  bir konu olduğunu  zannedecek kişiler  için okum zahmetine girmesinler  diye konunun en başından belirtmek istedim. O tür bir uygulama yapmını anlatmayacağım çünkü ben de bilmiyorum :=) Twitter’da uygulama oluşturma için konu açmamın nedeni çoğunuzun belki de  hepinizin gördüğü bir  özelliktir bazı web sitelerinde takipçi sayısı  gösteren widgetler olur ve  Twitter’daki takipçi sayısının anlık web sitesine nasıl eklendiğini merak edenler için bu konuyu açmak istedim.

Joomla, Drupal  gibi sistemleri pek inceleme  fırsatım olmadı ama WordPress  sistemi için bu tarz  takipçi sayısını gösteren bir  sürü eklenti mevcut. Sadece Twitter için değil tabi. Ayrıca Youtube, Facebook, Google+, Feedburner  gibi hesaplardaki takipçi ve beğeni sayısını da  gösteren  Wordpress eklentileri  bir hayli çoğaldı. Google+, Youtube ve Facebook takipçi-beğeni  sayısını  sadece kullanıdı  adınızı  (sosyalag.com/kullanıcıadınız)   yazarak  takipçilerinizi  sitenize  çekebilmeniz  mümkün. Twitter’da  durum böyle değil maalesef.  Twitter takipçi  sayısını anlık olarak sitenizde  gösterebilmeniz  için öncelikle  kendi hesabınızla  bir uygulama oluşturmanız  ve  oluşturduğunuz uygulamadaki api ve secret kodlarını  eklentide gerekli yerlere girmeniz gerekiyor..

Otomatik  imleme diye  bir  söz duydunuz  mu bilmiyorum onu da anlatayım.  Şuradaki eklentiyi de  ayrıca  inceleyebilirsiniz otomatik imleme konusu hakkında. Otomatik imleme  yazmış olduğunuz herhangi bir  yazıyı sosyal ağ profillerinizde otomatik  yayınlamaya yarana  bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanabilmeniz için de Twitter’da bir uygulamanız olması gerekiyor. Yapmış olduğunuz uygulamanın sitenizde  otomatik imleme ve takipçi saysını gösterme  gibi eklentilerde  sorunsuz  çalışabilmesi  için ayrıca  bazı izinler vermeniz gerekiyor. Bunların nasıl yapıldığını bu yazıdak  detaylı bir şekilde öğreneceksiniz.

1. Uygulama oluşturma : 

Öncelikle  buradaki linki tıklayarak  aşağıdaki resimde olduğu gibi isim, açıklama, site adını girin ve sayfanın en altında bulunan kullanıcı sözleşmesini onaylayın. Ardından Create your Twitter application butonuna  tıklayın. Bunları yapmadan önce hesabınızda doğrulanmış bir telefon numarası da olması gerekiyor.

Twitter

 

2. Uygulama izinleri

Twitter  uygulamamızı oluşturduk.  Şimdi  sıra geldi  yetkileri belirlemeye. Üç seviyeye kadar yetki verebilirsiniz.

  1. Okuma
  2. Okuma ve yazma
  3. Okuma, yazma ve mesaj gönderme

Bizim ihtiyacımız  olan 2. seçenek yani okuma ve yazma seçeneği. Okuma  ile takipçi  sayısını göstermeye yazma ile de  kendi profilinizde otomatik imleme yeteneği almış olursunuz. İkinci  seçeneği işaretleyip Update settings butonuna tıklıyoruz.

Twitter

2. Api key, Api secret, Access token, Access token secret kodlarını alma.

Twitter uygulamamamız artık kullanıma hazır. İstersek bununla otomatik imleme eklentileri ile yazdığımız  yazıyı otomatik yayınlayabiliriz  istersek de takipçi sayımızı  web sitemiz de gösterebiliriz. Yalnız kullanacağımız eklentilerin öncelikle  yaptığımız  uygulamaya  erişim sağlaması gerekiyor ki bazı izinleri alabilsin. Herhangi bir eklentide  sorunsuz şekilde kullanabilmemiz  için öncelikle eklentimizin bazı güvenlik işlemlerini geçmesi gerekiyor. Aksi taktirde profilimize bağlanamaz ve gerekli işlemleri yapamaz. En çok problem çıkaran bölüm bu olduğu için resimden önce özellikle önemini anlatmak istedim. Bu arada  hep eklenti diyorum da  Wordpress kullanıcılarını  örnek göstererek anlattığım için WordPress eklentilerini göz  önünde  bulundurarak anlatmaya çalışıyorum. Sonra  bu eklenti nedir neyin nesidir diye meraklanmayın :=) Twitter uygulama sayfanızdan henüz çıkmadınız umarım. aynı sayfada işimiz hala devam ediyor. Bu sayfada Api Keys linkinne veya butonuna  tıkladığınızda  ihtiyacınız olan bütün api key ve secret kodlarını göreceksiniz aşağıdaki resimde gösterdiğim  gibi.

Twitter

 

Ali
Telif Hakkı Bildirimi:Bu sitedeki orijinal makaleyi Ali2020-09-07 tarihinde yayınlandı,Toplam 3522 karakterden oluşmaktadır.
Yeniden yazdırma ipuçları:Özel talimatlar dışında, bu sitedeki tüm makaleler CC-4.0 sözleşmesi kapsamında yayınlanmaktadır.Yeniden basılması için lütfen kaynak belirtiniz.
Yorum yap(4 yorum)
Yükleniyor...
fevzi Yorumcu LV.1
2014-12-15 23:50:36 回 Yanıtla

peki kardeşim bu uygulamayo sitede nasıl kullanıcagız yani karşiılıklı takip için falan

Burak Yorumcu LV.1
2015-02-18 23:56:10 回 Yanıtla

Kardeşim uygulamayı açamıyorum

Error
You must add your mobile phone to your Twitter profile before creating an application. Please read https://support.twitter.com/articles/110250-adding-your-mobile-number-to-your-account-via-web for more information

hatası veriyor

    Ali Blogger
    2015-02-19 00:38:18 回 Yanıtla

    @Burak “Bir uygulama oluşturmadan önce Twitter profilinize bir cep telefonu numarası girmeniz gerekiyor.” hatası veriyor :)

BerkeCan Yorumcu LV.1
2016-02-14 04:36:51 回 Yanıtla

ben apiyi ekledim fakat uyglamama girdiğimde ıd pw girince yine yanlış diyor