Photoshop saç sakal kesimi

Sürekli Photoshop kullanan biri iseniz  saç ve sakal  gibi  bölümlerin kesiminin ne kadar uğraştırıcı olduğunu bilirsiniz. İyi  bir çalışma  için  çözünürlüğü  yüksek olan bir  resme ihtiyacımız olur.  Yüksek çözünürlüğü  olan resimlerde  orjinal  resimler oldukça  kolay  ortaya  çıkar. Kastettiğim çözünürlük resmin genişliği  veya  yüksekliği  değil. Bunun da önemi var  ama en iyisi elimizde kaliteli bir resim olmasıdır.

Düşük piksel  bir  telefon kamerası  ve normal fotoğraf makinesi ile çekilen resimler  herkesin bildiği gibi aynı olmaz. Cep telefonu ile çekilen fotoğraflar üzerinde  çalışmak biraz daha zordur. Birde bu fotoğraflar üzerinde saç sakal kesimi yaptığınızı  düşünün.  İşlemi yapmak daha da zorlaşır. Ayrıca  kesmek istediğiniz saçın ve sakalın rengide  önemli tabi. En kolay seçilebilen saç rengi siyahtır. Bir kaç ufak tefek işlem sonucu  saçı sakalı tamamen teninden ayırmak mümkün. Hemde  Image>Adjustmets>Level  aracını  kullanmadan yapabilirsiniz bunu. Eğer seçeceğimiz renk siyah değil ise Ctrl+Shift+U yardımıyla  resmi  siyah yapıp seçebiliriz. Eğer onuda  yapamazsak bu seferde teni saçtan ayırmaya çalışırız. Yeter ki  fotoğraf kalitesi iyi olsun.

Nasıl yapıldığını anlatmadan önce  birkaç satır  yazı yazmak zorunda kaldım karşımıza çıkabilecek ihitmaller  doğrultusuna. aşağıdaki adımları uygulayarak saç ve sakalın vücuttan nasıl ayrıldığını öğrenebilirsiniz.

Mesele  saç ve sakal olunca uygun üzerinde  çalışılacak reism bulmak oldukça zor geldi bana. Zor kısmı bulmakta değil de  kimin yüzünü  alıp buraya  yerleştirsem diye tereddütlere girdim sadece. Bu yüzden öncesinden birinin sakalını kesip boş bi resim üzerinde yani  yüzü olmayan bir resim üzerinde  anlatmaya çalışacağım sizlere.

Programımızı açalım ve  kesim yapmak istediğimiz  resmi de ekledikten sonra  başlayabiliriz.

1. Üst menüden Select > Color range ye  tıklıyoruz ve karşımıza  Color Range penceresi çıkıyor. Bu pencereden kesmek istediğimiz alanın rengini seçtikten sonra OK butonuna basıyoruz. Benim kullandığım resimdeki saç ve sakal rengi siyah olduğu  için siyah rengini seçeceğim ben. Başka resimler üzerinde de  bunu  deneyebilirsiniz. Tek  renk seçimi  yapmak için bütün rengin etrafını  tık tıklayarak dolaşmanıza  gerek yok. Color Range yardımıyla istediğiniz  rengi kolaylıkla seçip kesebilirsiniz. Aş

select color range

Resme dikkat ederseniz  sakalı  en ince  detayına kadar  seçmiş  bulunuyor. Şimdi  sıra geldi bunu  kopyalamaya. Klavyeden Ctrl+J tuşlarına basarak seçtiğimiz  alanı kopyalıyoruz. Bu kadar sonuç aşağıdaki resim gibi oldu. Şimdi  kestiğimiz  kılları başkasına  takabiliriz.  :=)

Png formatında kaydettiğim için mouseyi aşağıdaki resmin üzerine getirirseniz  resmin arkaplanının boş olduğunu göreceksiniz.

sakal

Ali

You may also like

Comments

  1. çok süper deneyeğim.

  2. Molto interessante!
    Penso proverò presto, è sicuramente un utile suggerimento.
    Grazie per averlo condiviso

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.