Birbirinden farklı özelliklere  sahip jQuery autocomplete eklentileri. Eklentilerin birçoğu farklı amaç için hazırlanmış olsa da  aynı konu altında sizlere listeleme ihtiyacı duydum. Genel olarak autocomplete eklentileri input alanında girilen verileri ajax yolu ile listelemeye yarar. Bazı geliştiriciler de farklı şekillerde hazırlamışlar. Google haritalardan yer arama, Foursquare üzerinden işletme bulma, select elementi içinde listelenmiş olan verileri filtreleme gibi eklentileri bulabilirsiniz bu yazıda. Sonuç olarak herkesin kendine göre bir autocomplete eklentisi  temin edebileceği bir yazı ortaya çıktı diye tahmin ediyorum.

 

1. GeoComplete –  Form alanında girilen metne en uygun yerleri Google haritalar üzerinden bulup listeliyor.
GeoComplete

 

2. Typeahead.js – Sonuçları tekli ve grup olarak listeleyebilen ayrıca arapça dilini de destekliyor.

Typeahead

 

3. SpellChecker – Yanlış girilen metinleri tespit eden jQuery eklentisi. Konu ile ne alakası olabilir diye soranlar için hemen anlatayım. SpellChecker uygulaması birçok metin editörü ile birlikte kullanılabiliyor ve hatalı yazılmış olan kelimeleri tespit etmek ile kalmayıp aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi doğru olabilecek  kelimeleri autocomplete özelliği sayesinde listeleyebiliyor.  Almanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerini destekliyor.

SpellChecker

 

4.  Tags Input – Virgül ile ayırmış olduğunuz kelimeleri otomatik etiket şekline dönüştüren uygulama.

TagsInput

 

5. Auto Suggest – Input alanında girdiğiniz kelimelere en uygun sonuçları resimli, resimsiz listeleme gibi özelliklere sahip.

Auto-Suggest

 

6. Başta sona yapılışını anlatan bir konu.

Tutorial

 

7.  Auto Suggest – Googlenin arama sorgularını listelemesini az çok bilirsiniz. Girmiş olduğunuz kelimeleri sorgularda  daha kalın gösterir Google. AutoSuggest eklentisi de girmiş olduğunuz kelimeleri listelerken arkaplan renginide koyu bir şekilde gösteriyor. Ayrıca input alanında virgül ile girmiş olduğunuz kelimeleri de etiketlere dönüştürebiliyor.

Autos

 

8. Select – Select elementinin görüntüsünü değiştirmeye yarayan ve select elementi ile listelenmiş olan içerikleri aramaya yarıyor. Ayrıca normal autocomplete özelliği de bulunuyor.

Select

 

9. DevBridge

devbridge

 

10.  FlexSelect – Select elementi içinde listelenmiş olan verileri daha hızlı bulabilmek için hazırlanmış bir uygulama.

FlexSelect

Sayfalar: 1 2

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Feraz:

  Thanks...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla