Ali @mintik
31 Ağustos 2020 0:22

Theme demo bar

theme demo bar

Sürekli  tema araştıran biri iseniz  100% karşılaşmışsınızdır. Tema gliştiricilerinin hazırladıkları temaların demolarını yayınlamak için hazırladıkları sayfaları bilirsiniz. Kendiniz birkaç tane tema hazırladınız ama tek bir link üzerinden nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız eğer cevabı oldukça basit. Her tema için ayrı ayrı alt alan adı alıp tema demosunu eklemek oldukça zahmetli bir iş. Pek ihtiyaç duyulan bir özellik olmasa da olurda merak salıp tema hazırlayıp tanıtmak isteyen kişiler için nasıl yapılacağını anlatmak istedim.

Herhangi bir kod değiştirme falan yapmanıza gerek yok. Sağolsun bazı geliştiriciler bu durumu düşünmüş ve oldukça kolay kullanılabilir WordPress Theme Demo Bar adında Wordpress eklentisi hazırlamışlar WordPress tema tanıtımı yapmak isteyen kişiler için. Genellikle  demo.site.com gibi alt alan adı alıp tema demolarını tanıtıyor tema hazırlayan kişiler. İsterseniz kullandığınız site üzeirnden alt alan adı almadan da kullanabilirsiniz. Ama bu durum size karışıklık yapacağı için alt alan adı alıp kullanmanız daha mantıklı.

Kullanım

İndirdiğiniz eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra WordPress metin editörüne aşağıdaki resimde gördüğünüz  gibi bir ikon eklenecek. İkonu tıkladığınızda  istediğiniz temanın demo linkini yazıya eklemeniz için bir panel açılacaktır.

kullan

 

 

Yanlız eklentiyi ana dizine kurup tema demolarını alt dizine eklerseniz demoları çalıştıramazsınız. Tema demolarını çalıştırabilmeniz için demoları hangi dizine kaydetmiş iseniz eklentiyi de o dizine  kaydetmeniz gerekiyor. Çünkü eklenti herhangi bir yerden tema demolarını çekip sitenizde varmış gibi göstermiyor. Sitenizde yüklü olan temaları gösterebiliyor.  Eğer ana dizinde tema demolarını yayınlamak isterseniz o zaman sorun yok. Ama hazırladığınız temaların sayısı yüzlerce olursa sizin için zamanla sıkıntı olabilir. O yüzden temaları  demo.site.com gibi  bir alt alan adı alıp WordPress sistemini de bu alt dizine kurun. Daha sonra hazırladığınız temaları bu alt alana yükleyin ve her tema için ayrı ayrı gerekli bileşen ayarları menü ayarları vs.  gibi düzenlemeleri yaptıktan sonra kaydedin. Bildiğiniz gibi temayı hangi şekilde kaydederseniz o şekilde kalır. Aktif olmasa bile o şekilde kalır.

Eklentiyi kendi sitem üzerinde de denedim. Aşağıdaka link WordPress Twenty Fourteen yani son WordPress sürümü ile gelen magazin temasının linki. Her tema için link aynı oluyor. Sadece son kısımda olan tema ismi değişiyor.

siteadresim.com/?themedemo=twentyfourteen

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Eskiden paralı değildi. Herhalde popüler olunca paraya yönelmişler....

 • Bozkurt:

  Bu uygulama paralı ama...

 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Araç çubuğuna atla