Expound Magazine

Blog yazarları için eminim en zor olan şeylerden bir tanesi de kendine uygun bir site tasarımı  bulmaktır. O kadar çok Wpress teması araştırıyor ve bulduklarıma yapılan yorumları okuyorum ki bu durumu kolaylıkla fark edebiliyorum. Her bulduğunuz  örnek  demoda yada resimde olduğu gibi görünmüyor bazen. Bir yerlerde düzeltmeniz  gereken ayarlar olduğunu düşünürsünüz o da olmaz.  Tamamiyle yayıncılardan kaynaklanan  durumlardır  bunlar. Bu tür  durumlarda nerede  hata yaptım yada neden olmuyor gibi sorular çoğu kez cevapsız kaldığı için birçoğu  hiç kimse tarafından kullanılmıyor.

Bazı temalarda vardır ki mükemmeldir, her türlü  ayar yönetim paneli üzerinden gerçekleştirilebiliyor, sayfanın sağına resim, soluna video, ortasına yazı yada reklam gibi  birçok  ayar elimizin altında bulunur. Eh  işte bunlarda da kolay yönetim paneli olmazsa  yine sıkıntıya girer temayı kullanamayız.  Yada teknik destek ihtiyacı duyarız. Nereden esti de  bu gün direk konuya dalmadım da bu tür bir konuşmaya daldım diye soracaksanız eğer bu tür konuların az da olsa Expund ile ilgisi var.

Expound Magazine Konstantin Kovshenin tarafından geliştirilmiş premium özelliklere sahip  olmayan, yönetim paneli üzerinden herhangi ayarları bulunmayan ve hatta  bileşenleri bile olmayan  ücretsiz  bir Wp şablonu. Magazin tarzı sitelere  benzeyen bir görüntüsü var. İlk bakışta birçok eksikliği  olabilir ve keşke  şöyle olsaydı diyebileceğiniz bölümler de olabilir ama Expound’u yükleyip etkinleştirdikten sonra  hiç bir ayar gerektirmeden kullanabileceğiniz  bir örnektir.

En son yayınladığınız  yazı sitenin en üstünde  manşet şeklinde durur, son dört yazı sitenin orta kısmında ve  geri kalanı da normal bir şekilde alt alta sıralanıp gidiyorlar. Orta kısımda görüntülenen yazılar yönetim panelinden site sahibi tarafından belirlenseydi yada  belli bir kategori o bölümde görüntülenseydi sanırım daha iyi olacaktı. Yönetim panelinden yapabildiğimiz ayarlar sadece  arka plana ve banner kısmına resim eklemek. Expound Magazine’nin malesef başka  ayarı bulunmuyor.

Magazin tarzı görünsede bana  göre blog yazarları için daha uygun bir görüntüye sahip. Hem sitenizin sürekli  takipçileri  sitenize ilk girdiğinde en son yayınlamış olduğunuz  yazıları daha  iyi bulabilirlerdi. Kendimce  sürekli takip ettiğim websiteleri de var  ve daima  en son yazılara bakarım.  Başka hiçbir sayfaya  tıklamadan en son yazıyı okuyup  çıkarım siteden.  Yana döne bazı sitelerde en son yazıları  arayıp  bulmak bana biraz işkence gibi geliyor. Vaktimin büyük bir çoğunluğunu bilgisayar üzerinde geçirmeme rağmen bu  vakit bana hiçbir zaman yetmez ve boş şeylerle vaktimi harcamak istemem.

Expound Magazine her yönüyle tarayıcıya duyarlı olarak ayarlanmış.  Tarayıcıyı küçülttüğünüz an menü kayboluyor ve sadece kategori ikonu gözüküyor. Bu kategori ikonuna tıkladığınızda kategoriler alt menü  olarak açılıyor. Sitenin  en üstünde bulunan yazı ve onun bi altında bulunan dört adet yazı da tarayıcının boyutuna göre şekillenip yer değiştiriyorlar. Mobil tarayıcı olarak düşünürsek bütün yazıların resimleri aynı boyutta görünür. Tablet tarzı olarak düşünürsek eğer  en üstteki resim büyük diğer  altta  duran dört resim de  normal yazıların sıralanışına eşlik ederler. Taracı boyutunu değiştirdikçe bu değişiklikleri gözle görebilirsiniz.

Expound  Magazine’nin sidebar bölümü ana sayfada görünmediği için onu da incelerken bir özellik daha farkettim. Yayınlamış olduğunuz  yazıların en altında benzer üç yazı resimleri ile beraber listeleniyor  bu da iyi bir haber.  Benzer yazılar gibi fazladan eklenti  kurmadan kullanabileceğiniz  bir özellik. Dediğim gibi anasayfada  sidebar  görünmüyor. Sadece sayfalar, kategoriler ve yazılar sekmesinde görünüyor.  Expound Magazine’yi kurup etkinleştirdikten sonra sidebara gerekli bileşenleri ekleyip  kullanmaya başlayabilirsiniz. Demo sayfasında göreceğiniz  tasarımın şekli biraz berbat görünüyor olabilir. Wpress sitesi üzerinden yayınlanan temalara  düzgün içerikler eklenmediğinden dolayı kaynaklanan bir durum. Yazıların diziliş şekline bakarak  nasıl göründüğünü anlayabilirsiniz. Daha iyi inceleyebilmeniz için  web sitenizde  kurup incelemenizi tavsiye ederim.

 

Ali

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.